Ağız Sağlığınızı Korumak Alzheimer Riskini Azaltıyor
Diş eti hastalığına neden olan bakterilerin beyne doğru ilerleyerek sinir hücrelerini tahrip ettiği ortaya çıktı. Diş Hekimi İlke Kardelen, tahribatın hafıza kaybı ve alzheimere yol açtığını belirterek, "Ağız sağlığınızı koruyarak alzheimer olmaktan kurtulabilirsiniz" dedi.
Tarih: 10.9.2019 11:03:01/ 42okunma / 0yorum

Norveç´teki Bergen Üniversitesi´nde görevli Piotr Mydel, diş eti hastalığı ve alzheimer hastalığı arasındaki ilişkiyi ortaya koyan önemli bir araştırma yaptı. Mydel  ve meslektaşları Alzheimer´lı 53 kişiyi inceledi ve vakaların yüzde 96´sında diş eti hastalığı neden olan bakterilerin hafıza kaybı ve sonrasında gelişen alzheimer ile ilişkili olduğunu ortaya koydu.
Çalışmanın alzheimer hastalığı ile diş eti hastalığının arasında açık bir bağlantı olduğunu ilk defa keşfedilmesini sağladığını belirten Diş Hekimi İlke Kardelen, "Araştırmacılar, diş eti hastalığının (diş eti iltihabı), bir kişinin Alzheimer´i geliştirip geliştirmemesinde belirleyici bir rol oynadığını belirledi. Bakteriler beyindeki sinir hücrelerini tahrip eden bir protein üretiyor, bu da hafıza kaybına ve nihayetinde Alzheimer´a yol açıyor" dedi.
DİŞLERİNİ FIRÇALA VE DİŞ İPİNİ KULLAN
Ailelerinde alzheimer tanısı konmuş hasta olanların düzenli bir diş hekimi tarafından takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Kardelen, "Sağlık ağızdan başlar. Diş sağlığınızı koruyarak bir çok hastalığın oluşmasını engelleyebilirsiniz. Bu yüzden düzenli diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak çok önemli" diye konuştu.
 Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Keyifli Yaş Alma” Fuarı
Keyifli Yaş Alma” Fuarı
Bu yıl 2´ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuar ve Kongresi için geri sayım başladı. 17-19 Ekim tarihleri arasında Fuar İzmir´de düzenlenecek olan Keyifli Yaş Alma Fuar ve Kongresi, sağlıklı yaş alma ile ilgili bir çok yeniliğe ev sahipliği yapacak. Ünlü konukların katılımının yanı sıra Japonya ve Almanya gibi ülkelerden gelecek olan bilim adamları dünyada hızla artan yaşlı nüfus ile ilgili nasıl önlemler alınması gerektiğini konuşacak.
 Tiroid Kanseri Tedavisinde Bilinmeyenler
Tiroid Kanseri Tedavisinde Bilinmeyenler
Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Gürkan Avcı, tiroid kanseri tanı ve tedavisinde en çok merak edilen soruları yanıtladı. Tiroid ameliyat yöntemlerinden ´Total Tiroidektomi´ hakkında bilgi veren Dr. Avcı, "Hastalar bu yöntem için ameliyatı yapacak cerrahın komplikasyon riskini araştırmalıdır" dedi.
LÖSEMİ TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR
LÖSEMİ TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR
BELİRTİLERİ ÖNEMSEYİN LÖSEMİDE VAKİT KAYBETMEYİN
´Depresyonda´ Mutlaka Uzmanla Görüşün
´Depresyonda´ Mutlaka Uzmanla Görüşün
Bayraklı Belediyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle ´Depresyon ve İntiharla Mücadele´ konulu eğitim semineri düzenlendi. Uzmanlar, katılımcılara depresyon halinde mutlaka psikolog desteği alınması gerektiğini belirterek, izlemeleri gereken yolları anlattı.
Milli ve Yerli İlaç Geliştirmede Önemli İşbirliği
Milli ve Yerli İlaç Geliştirmede Önemli İşbirliği
Ege Üniversitesi ile Amerika Birleşik Devletlerinde öncü kanser merkezlerinden olan MD Anderson Kanser Merkezi işbirliği yapacak. Ege Üniversitesinde son yıllarda yürütülen “Milli ve Yerli İlaç” geliştirme çalışmaları kapsamında önemli bir işbirliği daha gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Yerli ve milli ilaç geliştirilmesine yönelik gerçekleştirilen uluslararası ve multidisipliner çalışmalara özel önem veriyoruz. Türkiye´de en çok klinik araştırma yapılan yükseköğretim kurumlarından olan üniversitemizde kansere umut olacak çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Yürüttüğümüz tüm projelerin üniversitemizi kanser özelinde sağlık alanında üretim üssü konuma getireceğine inanıyorum” dedi.
OKUL ÇAĞI HASTALIKLARI
OKUL ÇAĞI HASTALIKLARI
OKULA GİDEN YOLDA SAĞLIK TARAMASINI İHMAL ETMEYİN
“Kitvak´la Biz de Varız”
“Kitvak´la Biz de Varız”
KİTVAK´a (Kemik İliği Transplantasyon Ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı) büyük bir destek daha Mistral Carrera Spor Merkezi ve British Town Dil Okulları´ndan geldi.
TORUNDAN DEDEYE HAYAT
TORUNDAN DEDEYE HAYAT
11 YAŞINDAKİ TORUNDAN DEDESİNE KÖK HÜCRE NAKLİ
80 Yaşındaki Annesinin Gözlerini Açtı
80 Yaşındaki Annesinin Gözlerini Açtı
İzmir Özel Can Hastanesi Göz Sağılığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Niyazi Bülbül, 80 yaşındaki annesini katarak operasyonu yaparak, yeniden görmesini sağladı.
“16.Ege Romatoloji Günleri” İzmir´de Yapılacak
“16.Ege Romatoloji Günleri” İzmir´de Yapılacak
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı Başkanlığı tarafından “16. Ege Romatoloji Günleri” kongresi düzenlenecek. 19-22 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan kongrede alanında uzman konuklar ve konuşmacılar çeşitli sunumlar gerçekleştirecek.
YAZ SICAĞINI UNUTTURAN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
YAZ SICAĞINI UNUTTURAN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Akhisar Belediyesi Zinde Yaşam Kulübü´nün sağlıklı yaşam ve sportif faaliyetlerin artması amacıyla gerçekleştirdiği doğa yürüyüşü bu hafta Hancılar Mahallesi parkuru ile devam etti.
Ege´de “2. Ulusal Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Çalıştayı”  gerçekleştirilecek
Ege´de “2. Ulusal Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Çalıştayı” gerçekleştirilecek
Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesi ve Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği (TCAHD) ortaklığında “2. Ulusal Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Çalıştayı”, 13 Eylül Cuma günü, EÜ Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek. Çalıştaya, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve TCAHD Başkanı Prof. Dr. Filiz Öğce ile EÜ Hemşirelik Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Türkan Özbayır başkanlık yapacak. Etkinliğin Onursal Kurulunda ise EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Bilge yer alıyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
» Yarım kilo bal yapabilmek için arıların iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorunda olduklarını, » Tarantulaların iki buçuk yıl hiçbir şey yemeden yaşayabildiklerini,

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45