Binali Yıldırım: “Değişime ayak uyduramayan yok olur”
Ege Ekonomik Forum´da gündem tarım
Tarih: 15.11.2019 14:43:08/ 165okunma / 0yorum

EGEV ve Özgencil işbirliğiyle gerçekleştirilen 3. Ege Ekonomik Forum´un ikinci gününde tarım masaya yatırıldı. İkinci günde onur konuğu olan İzmir Milletvekili, Geçmiş Dönem TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile birlikte Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener açılış konuşmasını yaptılar.

 

“Bilişime önem vermeyen ayakta kalamaz”

 

İkinci günün açılış konuşmasını yapan Geçmiş Dönem TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, dünyada dijital dönüşümün yaşandığını ve bu dönüşümün geleceği şekillendireceğini söyledi. Değişime ayak uyduramayanların bu dönemde yok olacağını dile getiren Yıldırım, “ Önceden filmlerde gördüğümüz yapay zekalar, artık hayatımızın odak noktası haline geldi. Yapa zekaların hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal ve kültürel yaşantılarımızda da değişmeler oluyor. Bilgisayar yazılımına dayalı sistemler hayatımızın her noktasına sirayet ediyor. Buna bağlı olarak e-ticaret artmaya devam ediyor. Bilişim konusunda atılım yapmayan firmalar ne kadar köklü olursa olsun, dijital dönüşüme ayak uyduramadıkları takdirde iş yaşamından silinmeye mahkumdur. Çağımızın gerektirdiklerini iyi bilmeli ve buna göre hareket etmeliyiz. Üniversitelerimize ve teknoparklara daha fazla teşvik uygulanmalı, genç beyinlerimizin ülke içinde kalması için çalışılmalıdır. Ege Ekonomik Forum İzmir odaklı Ege Bölgesi´nin gelişmesi için çok iyi bir fırsattır” dedi.

 

“İzmir´e yatırıma devam”

 

İzmir´de ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen yatırımlara ara vermediklerini belirten Yıldırım, İzmir-İstanbul otoyolunun kısa süre önce açıldyığını İzmir- Çanakkale otoyolunun da Çandarlı´ya kadar hizmete girdiğini söyledi.  Antalya´ya kadar otoyol yapılması içinde çalışmaların sürdüğünü anlatan Yıldırım, “ İzmir Şehir Hastanesi´ni de 1 Haziran 2020 tarihinde açmayı planlıyoruz. Göztepe ve Alsancak Statları da kısa süre içinde tamamlanacak. Biz İzmir´e yatırıma devam ediyoruz. İzmir´de bu yatırımlarla gelecekte daha da ön plana çıkacaktır” diye konuştu.

 

Tarımda yeniliklerin üreticiyi rahatlatacağını ve verimi arttırılacağını dile getiren EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, 27 yıldır vakıf olarak Ege Bölgesi´nin tarımını geliştirmek için çalıştıklarını söyledi. Tarımın Ege Ekonomisi için çok önemli bir değer olduğuna işaret eden Susam, tarımın da teknolojiyle daha çok buluşmasıyla katma değerin artacağını ve Ege Bölgesi´ne daha çok katkının sağlanacağını söyledi.

 

Ar-ge ve inovasyon odaklı üretim

 

Ülke ekonomisin bir kırılganlık yaşadığını ve faiz indirimlerinin sanayiciyi mutlu ettiğini ifade eden EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, krizlerden kurtulmak için Ar-Ge ve inovasyon odaklı üretim yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Türkiye´ye yabancı yatırımcının çekilebilmesi cazibenin arttırılması gerektiğini belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, tarımda teknoloji kullanımı arttırılarak, mahsulden alınan verimliliğini artacağını belirtti. Tarımsal alanda girişimcilerin önünü açmak için faaliyete geçirilecek olan İZQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi´nin önemli olduğunu vurguladı.

 

Dijital dönüşümün yakalanabilmesi için büyük çaplı çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar dijital dönüşümle birlikte alın teri ile akıl terini bir araya getirmek istediklerini vurguladı. Yabancı yatırımcılara yeniden heyecanlandırılması gerektiğini dile getiren Yorgancılar, “Özel sektörün dinamizmi ile bütün zorlukları aştık. Dünyadaki hızla değişime ayak uydurmak için çalışmaları arttırılmayız” dedi.

 

Yerel yönetimlerin tarıma katkısı

 

İkinci günün ilk oturumunda moderatörlüğünü Vahap Munyar´ın yaptığı “Yerel Yönetimlerin Tarımın Ekonomik Kalkınmasındaki Rolü” oturumunda ise İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık,  İzmir Büyükşehir Belediyesi Önceki Dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu konuştu.

 

Oturumun açılış konuşmasını yapan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, tarımsal kalkınmanın Türkiye´nin genel kalkınmasını etkileyeceğini söyledi. Tarımın  kalkınmasının ülkenin iş gücüne katkı yapacağını söyleyen Kocabıyık, “ Uşak´ta tarımın geliştirilmesi için seracılığa ve çiftçiliğe önem veriyoruz. Uşak ilinin tarımda kendini göstermesi ve ülke ekonomisine katkı koyması amacıyla desteklerimizi her sene arttırarak devam ediyoruz” dedi.

 

 

Oturumda konuşan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran ise dijitalleşen dünyaya takip ederek teknolojik devrimi kaçırmamız gerektiğini söyledi. Üniversitelerin en iyi fabrikalar olduğunu ve bu fabrikalardan nitelikli insanlar yetiştirildiğini söyleyen Baran, “Tarım alanında büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Ege Bölgesi´nin tarımsal ürünleriyle üniversite bünyemizde çalışmalar yaparak bölgemizin ekonomik kalkınmasın katkı koymaya çalışıyoruz. Üniversite olarak tarım alanında bir çok projeyi hayata geçiriyoruz. Akademisyenler olarak bize düşen yaşadığımız coğrafyada aklın ve bilimin önemini ortaya çıkarmaktır” diye konuştu.

 

Başkanlardan tarım projeleri

 

Tarımsal faaliyetlerin kesintisiz olarak devam etmesi için imar çalışmalarında dikkatli çalıştıklarını belirten Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, belediye olarak tarımsal bilinci arttırmak için çocuklara eğitimler düzenlediklerini ve pilot bölgelerde çocukların üretim yapmasını sağladıklarını söyledi. Kenevir üretiminde Uşak´ın ön plan çıkabileceğini ifade eden Çakın, “ Uşak Belediyesi olarak üniversitelerimizle ve odalarımızla çalışmaya hazırız. Seracılık konusunda avantajlarımız mevcut, bu konuda yatırımcı bekleyen firmaları Uşağımıza bekliyoruz” dedi

 

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Alim Işık ise tarım alanlarının imara açılmaması konusunda prensip kararı aldıklarını söyleyerek gıda bankacılığı uygulamasını başlattıklarını söyledi. Kütahya´nın coğrafi konumu nedeniyle büyük kentlere tarım ürünlerinin ulaştırılması konusunda avantajı olduğunu belirten Işık, “Bu avantajımızı kullanmamız gerekiyor. İnsan kaynağının, genç nüfusun tarıma ilgi duymaması başlıca sorunlarımızın başında geliyor. Bu anlamda hem yerel yönetim hem merkezi hükümet olarak hem tarımsal destek hem de büyük ve küçük baş hayvan desteği önemli” dedi. 2010 yılında kurulan Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi´mizde üretilen ürünlerin pazarlanmasına başladıklarını vurgulayan Işık, “Tarımsal Organize Sanayi Bölgesi ve Et ve Süt üretimine yönelik hayvancılık OSB projemizi de de hayata geçireceğiz” diye konuştu.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçmiş dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu ise göreve geldiğinde bir stratejik plan yaptıklarını ve bu plan çerçevesinde hareket ettiklerini söyledi. Tarımın Ege Bölgesi´nin tarih boyunca en önemli değeri olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “İzmir´in Akdeniz´de çok önemli bir liman olması, esas itibariyle İzmir´in arkasındaki pamuk, incir, üzüm, zeytin ve tütünün ticareti ile İzmir Akdeniz´in önemli bir ticaret noktası olmuştur. Tarım ve hayvancılıkta, turizm ve hizmet sektöründe Türkiye kaynak yaratmak, döviz elde etmek zorundadır, bu potansiyeli de vardır” dedi.

2004 yılında arazi yollarını asfaltlayarak işe başladıklarını belirten Kocaoğlu, İzmir´in şuanda arazi yollarının yüzde 90´ını bitirdiklerini belirterek, “Miras hukukumuz topraklarımızı bölüyor, toprakları birleştiremiyorsak, insanları birleştirelim diyerek kooperatifleşmeye destek verdik” diye konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EMD´den ‘30.Yaş´ kutlaması
EMD´den ‘30.Yaş´ kutlaması
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleri derneğin 30. yaşını ve yeni yılı birlikte kutladı. Sektörün zor bir süreçten geçtiğini söyleyen EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, “Son 5 yılda gazete tirajları 5 milyondan 2 milyona indi. Tirajlardaki düşüş reklam gelirlerini ve dolayısıyla istihdamı da olumsuz etkiledi. Umarım yeni yıl, yatırımların artıp işsizliğin düştüğü mutlu bir sene olur” dedi.
YENİ TEKNOLOJİLER CNREXPO´DA SERGİLENDİ
YENİ TEKNOLOJİLER CNREXPO´DA SERGİLENDİ
Messe Stuttgart Ares Fuarcılık tarafından düzenlenen, Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika´daki lider panjur, tente, kapı-geçiş ve güneşten korunma sistemleri fuarı CNR Expo´da yapıldı. TC. Ticaret Bakanlığı desteği ile organize edilen fuarda, evlerde, restoranlarda, otellerde, cafelerde, iç ve dış mekanlarda kullanılan en yeni güneşten korunma teknolojileri dikkat çekti. Konforun ve görselliğin ön plan çıktığı fuar, yurtiçinden ve yurtdışından profesyonellere ilham olması ve yeni iş imkanlarına fırsat sunması açısından önemli bir adres oldu.
Ege Bölgesi inovasyonun merkezi
Ege Bölgesi inovasyonun merkezi
Ege Bölgesi inovasyonun merkezi olabilir!
Aydem “İş´te Buluşma Noktasında” Kariyer Fırsatları Sundu
Aydem “İş´te Buluşma Noktasında” Kariyer Fırsatları Sundu
Aydem, istihdam yaratmak ve enerji sektörüne ilgi çekmek amacıyla 8. Denizli İŞKUR İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı´na katıldı
EKONOMİDE NORMALLEŞME SİNYALLERİ
EKONOMİDE NORMALLEŞME SİNYALLERİ
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar açıklanan büyüme rakamlarının umut verici olduğunu belirterek “Bu veriler yetersiz olsa da cari açık vermeden de, pozitif büyüme yakalanabileceğini ortaya koyması bakımından önemlidir” dedi.
EGİAD, Uluslararası İlişkiler Atağında
EGİAD, Uluslararası İlişkiler Atağında
Üyelerine yeni iş fırsatları yaratacak yurtdışı yatırımlarının önünü açmak ve ticari bilgi akışını sağlayacak organizasyonlara imza atmak üzere yurtdışı pazar araştırmalarını sıkı takip eden EGİAD, Uluslararası İlişkiler çalışmalarını arttırdı. Uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi için çalışmalar yürüten EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği, gün içinde ilk olarak Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya ile biraraya geldi. Ardından da Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Organizasyonu ile Almanya´nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem AKKAYA ile üyelerini bir seminer kapsamında buluşturdu.
2019 Geleneksel Çağrı Merkezi Zirvesi, 500´e yakın sektör profesyonelini buluşturdu
2019 Geleneksel Çağrı Merkezi Zirvesi, 500´e yakın sektör profesyonelini buluşturdu
Zirvede bu yıl 4. kez düzenlenen Altın Kulaklık Ödülleri de sahiplerini buldu
EİB´den Kasım ayında 1 milyar 135 milyon dolarlık ihracat
EİB´den Kasım ayında 1 milyar 135 milyon dolarlık ihracat
Ege Bölgesi´nin Kasım ayın ihracatı 2 milyar doları aştı
Hollandalı marka Braez Konak Pier´de
Hollandalı marka Braez Konak Pier´de
Hollanda giyim markası Braez, İzmir´deki ikinci mağazasını Konak Pier´de düzenlediği bir kokteyl ile açtı. İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt ve İzmir´in önde gelen iş insanları ve davetlilerin katıldığı açılış ile İzmir, önemli bir markanın ikinci mağazasına da ev sahipliği yapmaya başladı.
Türk iş insanına, Ukrayna´da dolandırıcılık vurgunu!
Türk iş insanına, Ukrayna´da dolandırıcılık vurgunu!
Şirketinin müdürü kendisini dolandırdı, sahte avukatı da göz yumdu
Uzakdoğu´ya Gıda İhracatı için Singapur Köprüsü
Uzakdoğu´ya Gıda İhracatı için Singapur Köprüsü
Türk gıda ihracatçıları, yıllık 12,4 milyar dolar gıda ithalatı olan Singapur´a çıkarma yaptı. Taze meyve sebzeden, dondurulmuş ürünlere, süt ve balık ürünlerinden kurumeyve ve mamullerine kadar birçok farkı alanda üretim yapan 15 Türk ihracatçı firma Singapur ithalat pazarından pay almak için temaslar gerçekleştirdi.
Sensormatic, perakendede güvenlik ve verimlilik artışı sağlayan çözümleriyle Perakende Günleri 2019´da
Sensormatic, perakendede güvenlik ve verimlilik artışı sağlayan çözümleriyle Perakende Günleri 2019´da
Sensormatic, perakende sektörünü dijital çözümlerle tanıştırarak, operasyonel verimlilik, daha fazla güvenlik ve daha yüksek satış imkânı sağlayan teknolojileriyle Perakende Günleri´nde yerini alıyor. Sensormatic´in bu yıl perakendecilerle buluşturacağı yenilikçi çözümleri arasında Trafik Analiz (Countware Traffic), POS Entegrasyon, Biyometrik ve mobil geçiş kontrol sistemleri, Personel Devam ve Kontrol Sistemi, Elektronik Fiyat Etiketi ile Acil Durum ve Danışma Kiosku yer alıyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
Pencere ya da kapıların yakınına bırakacağınız çubuk tarçınlarla karıncaları evden uzaklaştırabileceğinizi

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45