CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, iktidar partisinin uluslararası anlaşmalarda fırsatçılık yaptığını söyledi
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM´de konuşma sürelerini kısan TBMM İçtüzüğü´ne aykırı grup önerisinde belirtilen 30 uluslararası anlaşmanın tamamlanmasına karşın
Tarih: 7.4.2018 01:57:14/ 179okunma / 0yorum

“BURADAN SONRASI TENEZZÜL MESELESİ”

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM´de konuşma sürelerini kısan TBMM İçtüzüğü´ne aykırı grup önerisinde belirtilen 30 uluslararası anlaşmanın tamamlanmasına karşın, görüşmelerin devam etmesi üzerine Genel Kurula gelerek, “Siyaset başka bir şey, kumpas başka bir şey, kasis başka bir şey. Üzerinde yirmi dakika ve on dakika konuşulması gereken yere gelinmiş ve burada fırsatçılıkla, kumpasçılıkla, kaptıkaçtıcılıkla bir iş yapmaya çalışıyorsunuz. Demek ki bu Meclis size emanet edilse demokrasinin böyle canına okuyacaksınız. Gelip buradan sonrası artık tenezzül meselesi ya, tenezzül meselesi! Şimdi burada başka bir kasis, başka bir tuzak ve size de şeffaf olmayan bir uygulama var” diye konuştu. Özel, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın´ı da uluslararası anlaşmaların oylamaları sırasında varılan mutabakata rağmen pusula veren milletvekillerinin isimlerini okumadığı için eleştirdi.

TBMM´de dün Adalet ve Kalkınma Partisi´nin 30 uluslararası anlaşma için içtüzüğe aykırı grup önerisiyle konuşma sürelerini kısaltmasını protesto etmek için Genel Kurul´u terk eden CHP grubu adına Grup Başkanvekili Özgür Özel, 30 anlaşmanın onaylanmasının ardından, görüşmelere devam edilmesi üzerine Genel Kurul´a tekrar gelerek, bir konuşma yaptı. Özel, 10 dakikalık konuşmasında şunları kaydetti:

FIRSATÇILIKLA İŞ YAPMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ: Siyaset başka bir şey, kumpas başka bir şey, kasis başka bir şey. Süre niye on dakika, biliyor musunuz? Verdiğiniz grup önerisi yani bugün yapmaya çalıştığınız, bizim itiraz ettiğimiz ve ‘Orada olmayacağız´ dediğimiz öneri bitti; sizin de haberiniz yok, grupların da haberi yok ve üzerinde yirmi dakika ve on dakika konuşulması gereken yere gelinmiş ve burada fırsatçılıkla, kumpasçılıkla, kaptıkaçtıcılıkla bir iş yapmaya çalışıyorsunuz.

SİZE EMANET EDİLSE DEMOKRASİNİN CANINA OKUYACAKSINIZ: "Süre kaç dakika?" diyorum, oradan bağıran grup başkanvekili "Üç." diyor. Üç değil, süre on dakika. Bugün geliyorsunuz aldığınız kararın dışında üzerinde grupların yirmi dakika söz hakkı olduğu tümü üzerindeki görüşme ve maddeler üzerindeki görüşmedeki on dakika söz hakkına rağmen burada kumpas kuruyorsunuz. Sayın milletvekilleri, size bir şey daha söyleyelim: Bir gerçeklik var, bir gerçeklik, demek ki bu Meclis size emanet edilse demokrasinin böyle canına okuyacaksınız.

HANİ PUSULA VEREN VEKİLLERİN İSİMLERİ OKUNACAKTI: Ben Doğan Kubat´ı aradım. Fotoğraf var, burada 150 kişisiniz, oradan rakam 184 çıkıyor. Sayın Başkan, hani Meclis başkanvekillerinin aralarında vardığı mutabakat sonucunda pusula veren milletvekillerinin isimleri okunacaktı? Sayın Başkan, hani pusula veren milletvekillerinin isimleri tek tek okunup sorulacaktı? Pusulaları okuma görevini niye yapmadınız? Bunu yapmak muhalefetin görevi değil, tarafsızlık makamının görevi.

UTANÇ VERİCİ BİR DURUM: Bugün, burada, üç dakikaya indirdiniz, biz dedik ki: "Üç dakikaya indirdiğiniz sürece orada olmayız." Grubunuz sizi de kandırıyor. Hanginizin haberi vardı? "Üç dakika" diyorsunuz, grup başkan vekili "üç dakika" diyor, fırsat bu fırsat… Bakın, çok korkunç bir sınav veriyorsunuz. Demek ki size demokrasi, demek ki size hiçbir şeyin hakkı da emanet edilemez, bulduğunuzda istismardan da kaçınmayacaksınız. Bu utanç verici bir durum. Şimdi, buradan sonra, buyurun, görüşmeleri yapın. Yirmi dakikaysa yirmi dakika konuşacak Özgür Özel, on dakikaysa on dakika konuşacak, soru-cevaba girecek.

İÇ TÜZÜK´E AÇIKÇA AYKIRI: Seçim güvenliğiyle ilgili yaptığınız her şey Adalet ve Kalkınma Partisi seçmeninin içini burmaktadır. Diyor ki seçmenleriniz: "Ya, bizim buna niye ihtiyacımız olsun? Niye mühürsüz oya ihtiyaç olsun? Niye aynı apartmanı dağıtmaya ihtiyaç olsun? Neden mülki idare eliyle seçime müdahaleye ihtiyaç olsun?" Bugün de burada vicdanı bu işe elvermeyen sizin içinizdeki çok sayıda milletvekilinin "Biz buna niye ihtiyaç duyduk kardeşim?" dediğini biliyorum, adım gibi biliyorum. Çünkü yapılan iş İç Tüzük´e açıkça aykırı, yapılan iş dünyanın en yanlış işi.

ONLARCA SEBEP VAR: Onlarca sebep var İç Tüzük´teki bu haklarla uluslararası anlaşmalarda burayı tıkamaya. Yine de biraz iklim normale döndüğünde ne yapıyoruz? Biz ilk kez bu dönem bu 477 tane bekleyen uluslararası anlaşma ayıbından kurtarmak için inisiyatif aldık. Bir günde 46 tane, üç günde 97 tane uluslararası anlaşma geçirdik. Bir gün canımız yanmış, diyoruz ki: "Biz de o zaman uluslararası anlaşmalar da dâhil tamamında konuşacağız." O gün akşam İç Tüzük´e aykırı önerge, "Yapmayın." yaptınız, "Etmeyin." ettiniz, itiraz ettik, yaptınız, bugün grup önerisi getirdiniz. Bugünkü doğru davranış şuydu: Dün yapılan iş eylemli İç Tüzük ihlali ve ihdasıysa on gün içinde Anayasa Mahkemesine gitmeniz lazım. Ama siz diyorsunuz ki: "Bizim geçiş önceliğimiz var."

BURADAN SONRASI TENEZZÜL MESELESİ: Oturup da beş dakikaları, üç dakikaları konuşurduk, uzatırdık, dedik ki "Bu haksız bir uygulamadır, bizce de bugün yapılan eylemli bir İç Tüzük ihlalidir, bunu Anayasa Mahkemesine de götürebiliriz, bu konuda döneriz, derdimizi de anlatırız ama buradaki bu üç dakikalara tenezzül etmeyiz." Çünkü tenezzül meselesi bazı şeyler siyasette. Nelere tenezzül edildiğini görüyoruz. "Tenezzül etmeyiz bunlara." dedik, çıktık gittik. Sürenin yirmi dakika olması gereken yerde bir fırsatçılıkla, bir kapkaçla bu yapılmaya çalışılıyor. Baktım, bir tane geçti, iki tane, dedim ki bunlar bir yanlışın değil, ayıbın içinde, aradım Doğan Kubat´ı -yanlış olabilir, dalgınlık olabilir- "Doğan Ağabey, böyle böyle bir sorun var.", dedi ki: "Yahu Elitaş ´40´a kadar demiş.´" Ondan sonra geldim buraya girdim, söz hakkı istedim. Buna ihtiyaç yok ki ya. Bakın, 30 tane geçirdiniz, 40 yazsanız 40 olur. Hadi, bugün böyle bir ayıp yaptınız, gelip buradan sonrası artık tenezzül meselesi ya, tenezzül meselesi! Şimdi burada başka bir kasis, başka bir tuzak ve size de şeffaf olmayan bir uygulama var; bunu görün, bilin, bundan sonrasını sonra konuşalım.

KENDİ GRUBUNUZU BİLE KANDIRDINIZ

Özel´in konuşmasının ardından Genel Kurul´a ara verildikten sonra, görüşmelere devam edilmeme kararı alındı. Bunun üzerine Özel, “Sayın Başkan, nerede şimdi deminki kumpasçılar? Gün oluyor orduya kuruyorsunuz kumpası, gün oluyor Meclise kuruyorsunuz; en son kendi grubunuzu bile kandırdınız” ifadesini kullandı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İYİ Parti Yunusemre´den CHP Yunusemre´ye iade-i Ziyaret
İYİ Parti Yunusemre´den CHP Yunusemre´ye iade-i Ziyaret
İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Av. Filiz Tuğçe Ayrancı ve yönetimi dün Cumhuriyet Halk Partisi Yunusemre İlçe Başkanlığına iade-i ziyarette bulundu.
Ak Parti´de Kongre Heyecanı
Ak Parti´de Kongre Heyecanı
AK Parti´de 6. Olağan Genel Kurul heyecanı başladı. AK Parti Manisa teşkilatını da seçim heyecanı sardı.
Akçay Hakkâri´de MHP İl Başkanlığının Açılışını Yaptı
Akçay Hakkâri´de MHP İl Başkanlığının Açılışını Yaptı
Milliyetçi Hareket Partisi Hakkâri il başkanlığı açıldı. Açılışı Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve beraberindeki heyet gerçekleştirdi.
Ak partini bayrağını büyükşehirde dalgalandırmak istiyoruz
Ak partini bayrağını büyükşehirde dalgalandırmak istiyoruz
AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, hedeflerinin 2019´da yapılacak olan seçimler olduğunu söyledi. Tonguç, AK Parti´nin bayrağını Şehzadeler başta olmak üzere Manisa Büyükşehir´de dalgalandırmak istediklerini kaydetti.
Başkan Çelik; AK Parti Türk demokrasi tarihinin önemli bir dönüm noktasıdır
Başkan Çelik; AK Parti Türk demokrasi tarihinin önemli bir dönüm noktasıdır
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik Adalet ve Kalkınma Partisi´nin (AK Parti) kuruluşunun 16´ncı yılı nedeni ile bir mesaj yayımladı. AK Parti´nin kurulduğu günden beri...
Mersinliden 16ncı yıl mesajı:
Mersinliden 16ncı yıl mesajı:
AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, AK Parti´nin kuruluşunun 16´ncı yılı nedeni ile bir mesaj yayımladı. 14 Ağustos 2001 yılında kurulan AK Parti ile Türkiye´nin büyük...
Devlet vatandaşını ayırmaz
Devlet vatandaşını ayırmaz
Ak Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Özdağ, Ülkeyi yönetenlerin görevinin herkesi kuşatacak politikaları tercih etmek olduğunu söyledi. Özdağ, “ Yaşadığımız sıkıntıların arasında devleti bir kliğin malı haline getirme yanlışlığı yatıyor. Son FETÖ darbesi de bunun için değil mi? Önce sinsi bir kadrolaşma, ardından aynı düşüncede olmayanlar çeşitli entrikalarla tasfiye, ardından darbe girişimi” dedi.
Başkan Çerçi`den Maya Park açıklaması
Başkan Çerçi`den Maya Park açıklaması
Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, kamuoyunda Maya Park olarak bilinen projeyle ilgili açıklamalarda bulundu.Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi`nin Temmuz Ayı Toplantısı...
Baybatur, Ekonomide hedef ilk 10
Baybatur, Ekonomide hedef ilk 10
2016 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ayakta kalmayı başaran ekonominin 2017´nin ilk çeyreğinde....
Artık Herkes Ayağını Denk Alsın
Artık Herkes Ayağını Denk Alsın
AK Parti Manisa İl Başkanlığı, düzenlediği iftar programında milletvekilleri, partilileri ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdi.
Baybatur, yeni dönemin ipuçlarını verdi
Baybatur, yeni dönemin ipuçlarını verdi
AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi´nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın A Takımı´na giren AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, yeni dönemde gençleşen, yenilenen, reformist, siyaset üreten bir AK Parti olacağını söyledi.
Erdoğan Yeniden Ap Partinin Başında
Erdoğan Yeniden Ap Partinin Başında
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi´nde yeniden Genel Başkan oluyor. Erdoğan, 998 gün önce aynı salonda ayrıldığı partisine yine aynı salonda düzenlenen olağanüstü büyük kongre ile geri döndü.
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:18 13:22 15:50 18:08 19:38
Manisa
Bulutlu
Bugün
23 / 10 °C
Sağanak
Çarşamba
23 / 11 °C
Sağanak
Perşembe
15 / 7 °C
Son Sayı
Önceki Sayılar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM

Adres :
Utku Mah. Çimentepe  Cad. No: 37/3
Şehzadeler / MANİSA
Telefon : 0 542 301 34 45