“Diziler sağlığımıza tehdit”
Diziler Boyun Sağlığımızı Vuruyor
Tarih: 31.10.2019 16:00:06/ 174okunma / 0yorum

Teknoloji ve internetin gelişimi ile hayatımıza giren dijital dünya günlük rutinimiz içinde önemli bir yer işgal ederken, televizyon ekranları başında geçirilen uzun saatler, sağlığımızı da tehdit eder boyuta ulaştı. Fisioterapia Egzersiz Eğitim Danışmanı Dr.Fizyoterapist Hülya Özlem Coşkun, “Dijital dizi ve film platformlarında sezon sezon yayınlanan diziler televizyon başında geçirdiğimiz vakti arttırıyor, bu da sağlığımızı olumsuz etkiliyor” dedi.

 

Cep telefonları, tabletler ve bilgisayar başında geçirilen saatler uzun zamandır başlı başına boyun ve omurga rahatsızlıklarının sebebi olurken, son yıllarda hayatımıza giren dijital dizi ve film platformları, bizleri ekran başına daha fazla bağlayarak yeni bir sorun kaynağı yaratıyor. Özellikle dijital platformlarda dizilerin tüm sezonlarının bulunması, bir bölüm tamamlanıp hemen ara vermeden öbür bölümü izleme şansı tanıması ekran başında geçirilen süreyi arttırırken, boyun ve omurga rahatsızlıklarının artmasına da neden oluyor.

 

Fisioterapia Egzersiz Eğitim Danışmanı Dr.Fizyoterapist Hülya Özlem Coşkun, ekran karşısında geçirilen süre uzadıkça boyunda fıtık, kireçlenme, hareket kısıtlılığı, sinir sıkışması, omurgada bozulma, kol ve omuz kaslarında hasar gibi ciddi rahatsızlıkların görülme riskinin de arttığını söyledi.

 

Boyun ağrılarının pek çok sebepten kaynaklanmakla birlikte en çok postür dediğimiz duruş bozukluğundan olduğunu, özellikle telefon ve tableti başımızı eğerek kullanmanın çok zararlı olduğunu hatırlatan Dr. Fizyoterapist Coşkun, “Son dönemde hayatımıza giren dijital platformlar sebebiyle televizyon başında geçirilen süre çok arttı. Başta yatarak ve uzun süre televizyon izlemek gibi hatalı duruş pozisyonları sağlığımızı tehdit ediyor” dedi.

“Bölüm sınırlaması koyun”

Boyun ağrılarının pek çoğunun egzersiz ve fizyoterapi uygulamalarıyla kısa sürede tedavi edildiğini vurgulayan Dr. Coşkun, “Çocuklarımızı sürekli uyarmak yerine, örnek olmak için önce kendi telefonlarımızı elimizden bırakmamız gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. Şimdi artık televizyon karşısında dizi izlerken hem kendimize hem çocuklarımıza bölüm sınırlaması getirerek ekran karşısında geçirilen vaktin mutlaka düşürülmesini tavsiye ediyorum” dedi.

Yatarak televizyon izlemenin bir çok insana rahat geldiğini ancak bu durumun büyük sorunlara neden olduğunu ifade eden Dr. Coşkun, “Asla yatarak televizyon izlemeyin. Televizyon karşısında geçirdiğiniz zamanı kısıtlayın, iki bölümden fazla dizi izlemeyin ve aralarda mutlaka ara vererek hareket edin. Yatarak televizyon izlemek, başta boyun ve omurga olmak üzere bir çok sorunun ana kaynağı” diye konuştu.

Boyun sağlığını korumak için bunları yapın:

-      Masa başı iş yapıyorsanız her yarım saatte bir hareket edin. Çayınızı, kahvenizi kendiniz koyabilirsiniz.

-      Boyun, omurga ve bel ağrılarında bu sorunları göz ardı etmeyin, hemen uzmana başvurun.

-      Asla yatarak televizyon izlemeyin. Oturur pozisyonda televizyon izleyin, uzun süre hareketsiz kalmayın.

-     Dizi izlerken arka arkaya bölümleri izlemeyin ya da bölüm arasında da ara verin  ve hareket edin.

 -     Tablet ve telefona uzun süre bakmayın, pozisyon değişikliği yapın, kullanmanız gerekiyorsa ara vererek kullanın.

-      Uzun süre telefonla konuşuyorsanız kulaklık kullanın, özellikle boynunuza telefonu yaslayarak aynı anda başka bir iş yapmayın.

-      Terliyken aniden serin bir ortama girecekseniz veya araç içinde pencereler açık seyahat ediyorsanız ya da cereyanda kaldıysanız boynunuzu koruyacak geniş ve pamuklu bir fular takın.

-      Boynunuzu yavaşça öne arkaya, sağa ve sola hareket ettirerek bazı basit egzersizleri gün içinde birkaç tekrar edin.

-      Duruşunuza yani postürünüze dikkat edin. Doğru duruş; karın bölgeniz içeride, göğsünüz önde, sırtınız dik, çenemizin geride, enseniz yukarı çekiliyor gibi durduğunuz şekildedir.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Diziler sağlığımıza tehdit
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diyabet Hastalarına Altın Değerinde Öğütler
Diyabet Hastalarına Altın Değerinde Öğütler
Dünya Diyabet Günü nedeniyle bir açıklama yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, ülkemizde sıklığı giderek artan Tip 2 diyabet hastalığının organ kayıplarına yol açabildiğini belirterek, "Uzman kontrolünde, sağlık beslenme kurallarına uyarak bu hastalıkla sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz" dedi.
2025 yılında her 3 kişiden 1´i diyabet hastası olacak!
2025 yılında her 3 kişiden 1´i diyabet hastası olacak!
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi´nde 14 Kasım Dünya Diyabet Farkındalık Günü Yürüyüşü düzenlendi. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından düzenlenen etkinliğe hastane çalışanları, diyabet hastaları ve hasta yakınları büyük ilgi gösterdi.
 “BİR ORGAN BAĞIŞIN BİN UMUT OLSUN”
“BİR ORGAN BAĞIŞIN BİN UMUT OLSUN”
Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen “Bir Organ Bağışın Bin Umut Olsun” programında konuşan Öğr. Gör. Tuğba Nur Öden, “Beyin ölümü gerçekleşen hastaların yüzde 25´i bağış yapıyor. Tüm bunları aşmak için yapılacak en iyi şey eğitimdir. Ege üniversitesi olarak bu konuda öncü üniversitelerden biriyiz” dedi.
Ergenlikte obezite riskine işaret eden 3 faktör
Ergenlikte obezite riskine işaret eden 3 faktör
Çocuğun ergenlikte aşırı kilolu veya obez olup olmayacağını gösteren üç temel faktörün; çocuğun ve annenin vücut kitle indeksleri ile annenin eğitim düzeyi olduğu açıklandı
Ege´den robotik cerrahide bir ilk daha
Ege´den robotik cerrahide bir ilk daha
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen operasyonla kalın bağırsağında tümör bulunan hasta, robotik cerrahi ile sağlığına kavuştu. Kalın bağırsağın son kısmında (rektum) yer alan tümör, Ege Bölgesinde ilk kez robotik cerrahi ile tedavi edildi.
Ispanak Zehirlenmesi ve Ispanak Neden Zehirler?
Ispanak Zehirlenmesi ve Ispanak Neden Zehirler?
Birkaç gün evvel yaşanan ve gittikçe yaygınlaşan ıspanak zehirlenmesi ne yazık ki yaşadığımız ilk toplu zehirlenme değil.
PROSTAT HASTALARINI SEVİNDİREN YÖNTEM: MR FÜZYON BİYOPSİ
PROSTAT HASTALARINI SEVİNDİREN YÖNTEM: MR FÜZYON BİYOPSİ
Gelişen teknolojiyle beraber prostatta kanser şüphesini MR Füzyon Biyopsisi sayesinde isabetli olarak görebildiklerini belirten Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Demir, “MR Füzyon Biyopsi ile hastalığı erkenden teşhis ediyor, tedavi sürecini en hızlı şekilde başlatıyoruz. Bu sayede hastaların iyileşme sürecini öne alıyoruz” dedi.
Obezite Astıma Yol Açabiliyor
Obezite Astıma Yol Açabiliyor
Obezite hastalarında görülen astım semptomlarının kaynağının, akciğerlerde biriken yağlara bağlı olarak geliştiği belirlendi
MEMEDEKİ HER KİTLE KANSER DEMEK DEĞİLDİR
MEMEDEKİ HER KİTLE KANSER DEMEK DEĞİLDİR
MEME KANSERİNDE UYGULANAN CERRAHİ YÖNTEMLER HASTAYA ÖZELDİR
KANSER TEDAVİSİ SONRASI MEME ESTETİĞİ ÇÖZÜMÜ
KANSER TEDAVİSİ SONRASI MEME ESTETİĞİ ÇÖZÜMÜ
Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri tedavisi sonrası oluşan meme kaybı, pek çok hastanın özgüvenini etkileyerek mutsuz olmasına neden oluyor. Oysaki meme kanseri tedavisi tamamlandıktan sonra meme implantı ya da hastanın kendi dokusu ile yeniden yapılandırılan uygulamalar, hastanın günlük yaşama hızlı dönüş yapabilmesini sağlıyor.
İLERİ YAŞLARDA  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİN
İLERİ YAŞLARDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİN
İlerleyen yaş ile birlikte bağışıklık sistemi de giderek zayıflıyor. Yılların etkisi ile birlikte daha hızlı atlatılabilen hastalıklar dahi ölümcül olabiliyor. Özellikle soğuk havaların gelmesi ile birlikte artış gösteren zatürre vakaları, ileri yaş hastalarda ani ölümlere dahi neden olabiliyor.
“Sağlıklı ve Sürdürülebilir Gıda Üretimi ve Beslenme”
“Sağlıklı ve Sürdürülebilir Gıda Üretimi ve Beslenme”
Ege Üniversitesi(EÜ) Mühendislik Fakültesi Turgut Yazıcıoğlu Konferans Salonu´nda “Sağlıklı ve Sürdürülebilir Gıda Üretimi ve Beslenme” konulu panel gerçekleştirildi. EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Canan Fisun Abay´ın da katıldığı panelin açılış konuşmalarını EÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Yıldız ve EÜ Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Eftal Düzyaman yaptı. Panelin diğer konuşmacıları ise; EÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı Prof. Dr. Enver Durmuşoğlu, EÜ Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Karakaya, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Gıda Birim Müdürü Yusuf Vangöl, Pınar Enstitüsü Direktörü Ümit Savcıgil ve İzmir Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürlüğü Birim Sorumlusu Dr. Esra Alpözen Mengen oldu.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Affetmek, zaferin zekâtıdır.

Hz. Muhammed
-Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45