Doç. Dr. Hafize Öztürk Can, “Emzirme anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir”
Yenidoğan ve süt çocukları için ideal besin olan “Anne Sütü” ile beslenmenin önemine yönelik farkındalığı artırmak için yer yıl tüm dünyada 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası olarak kutlanıyor. Her annenin kendi bebeğine özel olarak ürettiği anne sütü, yaşamın ilk 6 ayında bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini ve sıvıları içeriyor.
Tarih: 8.10.2019 21:03:17/ 108okunma / 0yorum

Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hafize Öztürk Can, “Emzirme, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için çok önemli. Çünkü emziren annelerde hormonların salınımı nedeniyle rahatlama ve meme kanserini önleyici etkileri vardır. Aynı zamanda anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir. Bebeğin temel güven duygusunu geliştirmesini sağlar” diye konuştu.

Anne sütünün, içeriği açısından bebeğe en uygun besin olduğunu ifade eden Doç. Dr. Hafize Öztürk Can, “Bebek, ilk altı aya kadar su vermeksizin sadece anne sütüyle beslenmeli fakat anne etkin emziremezse ve bebekte bir sağlık sorunu varsa anne sütü ve ek besinlerle beslenebilir.   Anne sütünün herhangi bir eşi yok fakat anne sütü alamayan bebeklerde var olan koşullara göre inek sütü ya da keçi sütü tercih edilebilir.  Eğer bebekte alerjik veya metabolik bir durum var ise bunun için de bir hekime danışılmasında fayda var” dedi.

Annelerin emzirmeyle ilgili bir eğitim alması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Hafize Öztürk Can,  “Ülkemizde genelde eğitimler doğumdan sonra başlıyor fakat gebelikten itibaren eğitim almalılar. Meme bakımı için eğitim almalılar. Memenin büyümesi ve gelişmesini desteklemek için çok önemli. Bebek, doğumdan sonra emmeye hazır olmalı. Çünkü bazı annelerin meme ucu çıkık olmayabiliyor. Bunu gebelikten itibaren hazırlaması gerekiyor. Son olarak emzirmede anne, sütünün yeterli olacağı güveniyle başlaması, anne sütünün salınması ve arttırılmasında annenin emzirmeye olan inancı önemlidir. Bu nedenle gebelikten itibaren emzirmeyle ilgili eğitim verilmeli ve danışmanlık alınmalı” diye konuştu.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Prof. Dr.Cem Terzi´den Obezite Uyarısı
Prof. Dr.Cem Terzi´den Obezite Uyarısı
Beslenme alışkanlıklarımızın gün geçtikçe sanayileşmiş ve paketlenmiş gıdalar tüketmeye doğru yöneldiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cem Terzi, “Türkiye´nin önünde bir seçim var, ya obeziteye çıkan kapıyı açacak ya da geleneksel gıdaları sofrasında tutarak sağlıklı nesiller yetiştirecek” dedi.
Şeker Hastalarındaki Göz Hasarı Körlüğe Gitmeden Önlenebilir
Şeker Hastalarındaki Göz Hasarı Körlüğe Gitmeden Önlenebilir
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Safiye Yılmaz, şeker hastalarında oluşan göz tahribatının erken tanı ile körlüğe gitmeden önlenebileceğini söyledi.
Gediz´de tekrar Balık tutma hedefine yaklaşıyoruz
Gediz´de tekrar Balık tutma hedefine yaklaşıyoruz
Dünya Sağlık Örgütü, vücut kaslarının enerji harcayarak gerçekleştirdiği tüm hareketleri fiziksel aktivite olarak tanımlıyor.
‘Fıtık´ uzmanı cerrahlar İzmir´de buluştu
‘Fıtık´ uzmanı cerrahlar İzmir´de buluştu
Fıtık Derneği ile Ege Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 7. Ulusal Fıtık Kongresi başladı. "Fıtık Cerrahisinde Güncel Yaklaşımlar´´ ana temasıyla düzenlenen kongre, karın duvarı fıtıkları konusunda çalışma yürüten ulusal ve uluslararası uzmanları İzmir´de araya getirdi.
Cilt kanserinde Türkiye´nin en donanımlı merkezi Ege Üniversitesinde
Cilt kanserinde Türkiye´nin en donanımlı merkezi Ege Üniversitesinde
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermato-Onkoloji Ünitesi yenilenerek hizmete açıldı. Cihaz parkuru son teknoloji ile donatılan ünite, cilt kanserinin erken tanı ve tedavisinde Türkiye´nin en donanımlı merkezi oldu.
ÇALIŞAN ANNELER İŞE DÖNMEDEN ÖNCE  SÜT STOĞU YAPABİLİR
ÇALIŞAN ANNELER İŞE DÖNMEDEN ÖNCE SÜT STOĞU YAPABİLİR
ÇALIŞAN ANNELER İŞE DÖNMEDEN ÖNCE SÜT STOĞU YAPABİLİR
AKCİĞERİNİN BİR KISMI ALINAN KANSER HASTASI 3 GÜNDE TABURCU
AKCİĞERİNİN BİR KISMI ALINAN KANSER HASTASI 3 GÜNDE TABURCU
Böbreğindeki taş için gittiği özel hastanede akciğer kanseri olduğunu öğrenen 79 yaşındaki Kamile Bozan, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde geçirdiği ameliyat ile sağlığına kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Volkan Karaçam, sadece 4 santimetrelik kesiyle yapılan laparoskopik ameliyatın başarılı geçtiğini, Kamile Bozan´ı ameliyatın ardından 3. günde taburcu ettiklerini söyledi.
YAŞLI BİREYLER DE ÖZEL İLGİ İSTER
YAŞLI BİREYLER DE ÖZEL İLGİ İSTER
YAŞLI BİREYLER DE ÖZEL İLGİ İSTER
ALZHEİMER´DA İLAÇ TEDAVİSİNE EK  BİLİŞSEL AKTİVİTE ŞART
ALZHEİMER´DA İLAÇ TEDAVİSİNE EK BİLİŞSEL AKTİVİTE ŞART
Yaş ortalamasının artması ile birlikte ortaya çıkan unutkanlık, çoğu zaman yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görülüyor. Ancak unutkanlığa eşlik eden ani öfke nöbetleri ya da durgunluk da Alzheimer hastalığının habercisi olabilir.
“Kan Ver, Can ver”
“Kan Ver, Can ver”
Kızılay Kan Merkezi İzmir Şubesi ile işbirliği yapan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü “kan bağışı” kampanyası düzenledi. İlk bağışı DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker yaparken ve kampanya, bölge çalışanlarından büyük ilgi gördü
Gaziemir´de Fark Oluşturan Alzheimer Etkinliği
Gaziemir´de Fark Oluşturan Alzheimer Etkinliği
Gaziemir Belediyesi ile Alzheimer Derneği İzmir Şubesi, Dünya Alzheimer Günü´nde alzheimer hastalığına ve bu hastalıktan korunma yollarına dikkat çekmek için bir dizi etkinlik düzenledi. Farkındalık etkinliklerine katılan Belediye Başkanı Halil Arda,“Alzheimer hastalarına destek olmaya devam edeceğiz” dedi
“Her Unutkanlık Alzheimer Değildir”
“Her Unutkanlık Alzheimer Değildir”
İzmir Özel Can Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.Nazan Pekcan, alzheimer hastalığının demansın en sık görülen nedeni olmasına rağmen, her unutkanlığın alzheimer olmadığını söyledi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.

Mehmet Akif ERSOY
Pencere ya da kapıların yakınına bırakacağınız çubuk tarçınlarla karıncaları evden uzaklaştırabileceğinizi

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45