Ege Finans Derneği´nde tarım sektörü ve organik üretim konuşuldu
Işık: “Tarım sektöründe istikrar için lisanslı depoculuk gelişmeli”
Tarih: 2.12.2019 10:15:47/ 89okunma / 0yorum

Ege Finans Derneği´nin (EFD) düzenlediği Kasım ayı “Finans Tadında Sohbetler” toplantısında Işık Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Işık´ın sunumuyla Türkiye´deki tarım sektörü ve organik tarımın geldiği nokta değerlendirildi. Ege Finans Derneği üyeleri ve tarım sektörünün temsilcilerinin katıldığı toplantı, İzmir Ticaret Odası´nda yapıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege Finans Derneği Yönetim Kurulu üyesi Bülent Ocak, doğru planlamanın her sektör için önemine değindi. Özellikle tarım sektöründe planlamanın dünyada artan nüfusun etkisi ve iklim değişiklikleri ile öneminin arttığını söyleyen Ocak, “Bu nedenle hangi bölgede hangi ürünün üretileceğinin planlaması çok daha önem kazanmaktadır. Artık tarım da sanayi sektörü gibi değerlendirilmeli. Üretimin planlamasından, hammadde tedarikine, işlenmesinden stoklanmasına, pazarlanmasına ve dağıtılmasına kadar tam entegre olması önemli” dedi. Artan farkındalık ve tüketici beklentilerinin tarımı daha yüksek sermaye, teknoloji, know-how gerektiren bir sektör haline dönüştürdüğünü ifade eden Ocak, “Türkiye´de katma değerli tarım yapılması ve yurt dışı pazarlamanın öne çıkması gerekiyor” diye konuştu.

 

“Organik ürün hem insanı hem toprağı koruyor”

 

1982 yılında kurduğu Işık Tarım firması ile kuru meyve ticareti ve üretimine başlayan Işık Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Işık, Türkiye´nin organik tarımda önünün açık olduğunu ifade etti. 1989 yılında organik üretime adım atarak Türkiye´nin ilk organik tarım sertifikasını alan Işık Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Işık, toprağın korunmasından sağlıklı gıda üretimi için organik üretimin tarım sektörü tarafından benimsenmesi gerektiğine işaret etti. Organik ürün tüketiminin bir bilinç seviyesi gerektirdiğini, tüketicilerin israf denecek harcamalardan kısarak organik ürün tüketerek hem bütçesini hem sağlığını koruyabileceğini belirten Işık, “Organik ürünleri bildiğiniz markalardan, sertifikalarını kontrol ederek alın. Avrupalıda etiket okuma alışkanlığı var, biz de paketlerin üzerini okumalıyız” dedi. Organik ürünün hem insanı hem de toprağı koruduğuna dikkat çeken Işık, “Uzun vadede çiftçi de toprağını koruyarak kazanıyor, tüketici de sağlığını korumuş oluyor. Organik ürün günümüz şartlarında özellikle tercih edilmeli” dedi.

 

“Tarım arazileri korunmalı, lisanslı depoculuk gelişmeli”

 

Türkiye´de tarım sektörünün sıkıntılarını da değerlendiren Işık, “Tarım arazileri bölünmemeli. Ölçek yönünden büyük tarım arazileri yaratılmalı. Ayrıca lisanslı depoculuk da gelişmeli. Bir sene ürün fazlayken düşük fiyat, ertesi sene ürün azken yüksek fiyat gibi dengesizliklerin önüne lisanslı depoculuk ile geçilebilir. Özellikle ihracat ayağı için süreklilik çok önemli, bu sebeple standart bir ürün akışı ve üretimi için lisanslı depoculuk desteklenmeli” diye konuştu.

/resimler/2019-12/2/1018548903878.jpg
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EMD´den ‘30.Yaş´ kutlaması
EMD´den ‘30.Yaş´ kutlaması
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleri derneğin 30. yaşını ve yeni yılı birlikte kutladı. Sektörün zor bir süreçten geçtiğini söyleyen EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, “Son 5 yılda gazete tirajları 5 milyondan 2 milyona indi. Tirajlardaki düşüş reklam gelirlerini ve dolayısıyla istihdamı da olumsuz etkiledi. Umarım yeni yıl, yatırımların artıp işsizliğin düştüğü mutlu bir sene olur” dedi.
YENİ TEKNOLOJİLER CNREXPO´DA SERGİLENDİ
YENİ TEKNOLOJİLER CNREXPO´DA SERGİLENDİ
Messe Stuttgart Ares Fuarcılık tarafından düzenlenen, Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika´daki lider panjur, tente, kapı-geçiş ve güneşten korunma sistemleri fuarı CNR Expo´da yapıldı. TC. Ticaret Bakanlığı desteği ile organize edilen fuarda, evlerde, restoranlarda, otellerde, cafelerde, iç ve dış mekanlarda kullanılan en yeni güneşten korunma teknolojileri dikkat çekti. Konforun ve görselliğin ön plan çıktığı fuar, yurtiçinden ve yurtdışından profesyonellere ilham olması ve yeni iş imkanlarına fırsat sunması açısından önemli bir adres oldu.
Ege Bölgesi inovasyonun merkezi
Ege Bölgesi inovasyonun merkezi
Ege Bölgesi inovasyonun merkezi olabilir!
Aydem “İş´te Buluşma Noktasında” Kariyer Fırsatları Sundu
Aydem “İş´te Buluşma Noktasında” Kariyer Fırsatları Sundu
Aydem, istihdam yaratmak ve enerji sektörüne ilgi çekmek amacıyla 8. Denizli İŞKUR İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı´na katıldı
EKONOMİDE NORMALLEŞME SİNYALLERİ
EKONOMİDE NORMALLEŞME SİNYALLERİ
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar açıklanan büyüme rakamlarının umut verici olduğunu belirterek “Bu veriler yetersiz olsa da cari açık vermeden de, pozitif büyüme yakalanabileceğini ortaya koyması bakımından önemlidir” dedi.
EGİAD, Uluslararası İlişkiler Atağında
EGİAD, Uluslararası İlişkiler Atağında
Üyelerine yeni iş fırsatları yaratacak yurtdışı yatırımlarının önünü açmak ve ticari bilgi akışını sağlayacak organizasyonlara imza atmak üzere yurtdışı pazar araştırmalarını sıkı takip eden EGİAD, Uluslararası İlişkiler çalışmalarını arttırdı. Uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi için çalışmalar yürüten EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği, gün içinde ilk olarak Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya ile biraraya geldi. Ardından da Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Organizasyonu ile Almanya´nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem AKKAYA ile üyelerini bir seminer kapsamında buluşturdu.
2019 Geleneksel Çağrı Merkezi Zirvesi, 500´e yakın sektör profesyonelini buluşturdu
2019 Geleneksel Çağrı Merkezi Zirvesi, 500´e yakın sektör profesyonelini buluşturdu
Zirvede bu yıl 4. kez düzenlenen Altın Kulaklık Ödülleri de sahiplerini buldu
EİB´den Kasım ayında 1 milyar 135 milyon dolarlık ihracat
EİB´den Kasım ayında 1 milyar 135 milyon dolarlık ihracat
Ege Bölgesi´nin Kasım ayın ihracatı 2 milyar doları aştı
Hollandalı marka Braez Konak Pier´de
Hollandalı marka Braez Konak Pier´de
Hollanda giyim markası Braez, İzmir´deki ikinci mağazasını Konak Pier´de düzenlediği bir kokteyl ile açtı. İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt ve İzmir´in önde gelen iş insanları ve davetlilerin katıldığı açılış ile İzmir, önemli bir markanın ikinci mağazasına da ev sahipliği yapmaya başladı.
Türk iş insanına, Ukrayna´da dolandırıcılık vurgunu!
Türk iş insanına, Ukrayna´da dolandırıcılık vurgunu!
Şirketinin müdürü kendisini dolandırdı, sahte avukatı da göz yumdu
Uzakdoğu´ya Gıda İhracatı için Singapur Köprüsü
Uzakdoğu´ya Gıda İhracatı için Singapur Köprüsü
Türk gıda ihracatçıları, yıllık 12,4 milyar dolar gıda ithalatı olan Singapur´a çıkarma yaptı. Taze meyve sebzeden, dondurulmuş ürünlere, süt ve balık ürünlerinden kurumeyve ve mamullerine kadar birçok farkı alanda üretim yapan 15 Türk ihracatçı firma Singapur ithalat pazarından pay almak için temaslar gerçekleştirdi.
Sensormatic, perakendede güvenlik ve verimlilik artışı sağlayan çözümleriyle Perakende Günleri 2019´da
Sensormatic, perakendede güvenlik ve verimlilik artışı sağlayan çözümleriyle Perakende Günleri 2019´da
Sensormatic, perakende sektörünü dijital çözümlerle tanıştırarak, operasyonel verimlilik, daha fazla güvenlik ve daha yüksek satış imkânı sağlayan teknolojileriyle Perakende Günleri´nde yerini alıyor. Sensormatic´in bu yıl perakendecilerle buluşturacağı yenilikçi çözümleri arasında Trafik Analiz (Countware Traffic), POS Entegrasyon, Biyometrik ve mobil geçiş kontrol sistemleri, Personel Devam ve Kontrol Sistemi, Elektronik Fiyat Etiketi ile Acil Durum ve Danışma Kiosku yer alıyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mutlaka evlenin. Eğer iyi bir karınız olursa mutlu olursunuz. Eğer kötü bir karınız olursa filozof olursunuz.

Sokrates
Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, karısı ve annesiyle hiçbir zaman telefonda konuşamadı. Çünkü ikisi de doğuştan sağırdı.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45