‘Fıtık´ uzmanı cerrahlar İzmir´de buluştu
Fıtık Derneği ile Ege Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 7. Ulusal Fıtık Kongresi başladı. "Fıtık Cerrahisinde Güncel Yaklaşımlar´´ ana temasıyla düzenlenen kongre, karın duvarı fıtıkları konusunda çalışma yürüten ulusal ve uluslararası uzmanları İzmir´de araya getirdi.
Tarih: 7.10.2019 22:17:10/ 87okunma / 0yorum

Wyndham Grand Otelde düzenlenen kongrenin açılış törenine: Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer, Fıtık Derneği Başkanı Prof. Dr. Melih Paksoy, Kongre Başkanı ve EÜ Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Sinan Ersin,  yurt içi ve yurt dışından cerrahlar ile davetliler katıldı.

Kongrenin açılış töreninde konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Sinan Ersin, sağlık alanında inovatif çözümlerin hızla gerçekleştiğini ifade ederek,  ‘‘ Minimal invaziv yaklaşımlar gibi son 20 yılda özellikle robotik cerrahideki yenilikler de hastalarımıza daha konforlu tedavi seçenekleri sunmamıza olanak sağladı. Bu hızlı gelişim içerisinde bizler de diğer meslekler gibi değişimin farkına vararak kendimizi sürekli yenilemek mecburiyetindeyiz. İşte bu amaca hizmet eden kongremizin hepimize büyük katkılar sunacağına inanıyorum´´ şeklinde konuştu.

Ulusal ve uluslararası 38 konuşmacı katıldı

Kongre bilimsel programı konusunda bilgi veren Prof. Dr. Ersin, ‘‘ Kongremizin bilimsel programında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden canlı olarak aktarılacak ameliyatlar sayesinde yurtdışından gelen meslektaşlarımızın vakalara yaklaşım biçimlerini, kullandıkları teknikleri ve çözüm önerilerini beraberce izleyeceğiz. Sonrasında da cumartesi akşamına kadar olan süreçte konuşmacılar toplam 6 adet panel ve konferansta güncel bilgilerini bizlerle paylaşacaklar. Bunun dışında elbette sözel ve video bildiri oturumlarımız gerçekleşecek. 34´ i ulusal, 4´ü de yurtdışından gelen toplam 38 konuşmacı aramızda olacak. Romanya´dan Victor Radu, İspanya´dan Miguel Angel Garcia Urena, Belçika´dan Filip Muysoms ve İngiltere´den Aali J. Sheen davetimizi kabul ederek İzmir´e geldiler. Kendilerine ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Biz cerrahların en sık yaptığı ameliyatların başında gelen Fıtık cerrahisini tüm yönleriyle ele alan bu sunumların, bizlere büyük katkı sağlayacağına inanıyorum´´ diye konuştu. 

Flamingoların korunmasına dikkat çektiler

7. Ulusal Fıtık Kongresinin sosyal mesajını nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Flamingolara ayırdıklarını belirten Prof. Dr. Ersin, ‘‘ Dünya´nın en büyük yapay üreme adasına sahip İzmir Kuş Cennetinde de yaşamlarını sürdüren Flamingoların ve tüm canlıların yaşam alanlarına saygı duymamız gerektiğini buradan bir kez daha dile getiriyoruz.   İzmir´imiz; doğal, kültürel ve gastronomik miras açısından bizlere zengin bir çeşitlilik sunuyor. Geçmişinde Seferis, Homeros ve Galen gibi bir çok kültür-sanat  ve bilim insanı bulunan ve tarihi 8500 yıl öncesine dayanan Anadolu´nun bu kadim kentine tekrar hoş geldiniz diyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum´´ dedi.

Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer, “Bugün burada sizlerle olmak, yeniden bu cerrahinin atmosferine dönmek beni heyecanlandırdı. Çok yakın bir zamanda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi salonlarında taze kadavrada bir kurs gerçekleştirdik. Çok yoğun ilgi gören bir kurs oldu. Özellikle genç meslektaşlarımızın ilgisi çok yüksekti interaktif tartışmalar oldu bu bizi mutlu etti. Derneğimiz bu kursun devamını baharda da planlıyor. Öte yandan yine bu dönemde derneğimizin yurtdışı bursları için başvuran genç kardeşlerimizin tamamına burs verdik bundan da çok mutluyuz. 17-18 genç meslektaşımız bu burstan yararlandılar. Umuyorum ki eğitimleri için sıra dışı bir katkı olacak ve ülkemize oralardan dolu dolu gelecekler. Bu, onların meslek hayatlarında önemli bir aşama olacak diye düşünüyorum” dedi.

“Zengin bilimsel içerikli bir kongre”

Fıtık Derneği Başkanı Prof. Dr. Melih Paksoy ise “Kongremiz kasık fıtık ve ventral fıtık kursuları ile başladı. Yabancı hocalarımızın gerçekleştireceği canlı ameliyat yayınları ile zengin bilimsel içerikli bir kongre olacağını umuyoruz. Karın duvarı ve kasık fıtığı cerrahisinde son yıllarda önemli gelişmeler olmakta.  Özellikle endoskopi ve robotik cerrahinin popülaritesinin artmasıyla çok sayıda yeni teknik uygulanmaya başlandı. Fıtık Derneğimiz 2000 senesinden itibaren Türk Cerrahi Toplumuna bilimsel yönden kongreler, fıtık okulları ve kurslarla katkıda bulunuyor. Özellikle canlı ameliyat ve güncel tekniklerin uygulanmasıyla birlikte eğime özel bir önem veriyoruz. Bugüne kadar 7 ulusal kongre, 7 fıtık okulu, 6 bölgesel toplantı ve kurslar düzenledik. Kongremize katkıda buluna Ege Üniversitesi´ne, Rektörlüğüne, çalışanlarına, tüm yabancı konuşmacılarımıza, varlıkları ve destekleri ile toplantılarımızın yapılmasını sağlayan sponsorlarımıza, kongremizi düzenleyici firmamıza ve kongre içinde olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İzmir Fıtık uzmanı cerrahlar buluştu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Prof. Dr.Cem Terzi´den Obezite Uyarısı
Prof. Dr.Cem Terzi´den Obezite Uyarısı
Beslenme alışkanlıklarımızın gün geçtikçe sanayileşmiş ve paketlenmiş gıdalar tüketmeye doğru yöneldiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cem Terzi, “Türkiye´nin önünde bir seçim var, ya obeziteye çıkan kapıyı açacak ya da geleneksel gıdaları sofrasında tutarak sağlıklı nesiller yetiştirecek” dedi.
Şeker Hastalarındaki Göz Hasarı Körlüğe Gitmeden Önlenebilir
Şeker Hastalarındaki Göz Hasarı Körlüğe Gitmeden Önlenebilir
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Safiye Yılmaz, şeker hastalarında oluşan göz tahribatının erken tanı ile körlüğe gitmeden önlenebileceğini söyledi.
Doç. Dr. Hafize Öztürk Can, “Emzirme anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir”
Doç. Dr. Hafize Öztürk Can, “Emzirme anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir”
Yenidoğan ve süt çocukları için ideal besin olan “Anne Sütü” ile beslenmenin önemine yönelik farkındalığı artırmak için yer yıl tüm dünyada 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası olarak kutlanıyor. Her annenin kendi bebeğine özel olarak ürettiği anne sütü, yaşamın ilk 6 ayında bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini ve sıvıları içeriyor.
Gediz´de tekrar Balık tutma hedefine yaklaşıyoruz
Gediz´de tekrar Balık tutma hedefine yaklaşıyoruz
Dünya Sağlık Örgütü, vücut kaslarının enerji harcayarak gerçekleştirdiği tüm hareketleri fiziksel aktivite olarak tanımlıyor.
Cilt kanserinde Türkiye´nin en donanımlı merkezi Ege Üniversitesinde
Cilt kanserinde Türkiye´nin en donanımlı merkezi Ege Üniversitesinde
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermato-Onkoloji Ünitesi yenilenerek hizmete açıldı. Cihaz parkuru son teknoloji ile donatılan ünite, cilt kanserinin erken tanı ve tedavisinde Türkiye´nin en donanımlı merkezi oldu.
ÇALIŞAN ANNELER İŞE DÖNMEDEN ÖNCE  SÜT STOĞU YAPABİLİR
ÇALIŞAN ANNELER İŞE DÖNMEDEN ÖNCE SÜT STOĞU YAPABİLİR
ÇALIŞAN ANNELER İŞE DÖNMEDEN ÖNCE SÜT STOĞU YAPABİLİR
AKCİĞERİNİN BİR KISMI ALINAN KANSER HASTASI 3 GÜNDE TABURCU
AKCİĞERİNİN BİR KISMI ALINAN KANSER HASTASI 3 GÜNDE TABURCU
Böbreğindeki taş için gittiği özel hastanede akciğer kanseri olduğunu öğrenen 79 yaşındaki Kamile Bozan, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde geçirdiği ameliyat ile sağlığına kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Volkan Karaçam, sadece 4 santimetrelik kesiyle yapılan laparoskopik ameliyatın başarılı geçtiğini, Kamile Bozan´ı ameliyatın ardından 3. günde taburcu ettiklerini söyledi.
YAŞLI BİREYLER DE ÖZEL İLGİ İSTER
YAŞLI BİREYLER DE ÖZEL İLGİ İSTER
YAŞLI BİREYLER DE ÖZEL İLGİ İSTER
ALZHEİMER´DA İLAÇ TEDAVİSİNE EK  BİLİŞSEL AKTİVİTE ŞART
ALZHEİMER´DA İLAÇ TEDAVİSİNE EK BİLİŞSEL AKTİVİTE ŞART
Yaş ortalamasının artması ile birlikte ortaya çıkan unutkanlık, çoğu zaman yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görülüyor. Ancak unutkanlığa eşlik eden ani öfke nöbetleri ya da durgunluk da Alzheimer hastalığının habercisi olabilir.
“Kan Ver, Can ver”
“Kan Ver, Can ver”
Kızılay Kan Merkezi İzmir Şubesi ile işbirliği yapan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü “kan bağışı” kampanyası düzenledi. İlk bağışı DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker yaparken ve kampanya, bölge çalışanlarından büyük ilgi gördü
Gaziemir´de Fark Oluşturan Alzheimer Etkinliği
Gaziemir´de Fark Oluşturan Alzheimer Etkinliği
Gaziemir Belediyesi ile Alzheimer Derneği İzmir Şubesi, Dünya Alzheimer Günü´nde alzheimer hastalığına ve bu hastalıktan korunma yollarına dikkat çekmek için bir dizi etkinlik düzenledi. Farkındalık etkinliklerine katılan Belediye Başkanı Halil Arda,“Alzheimer hastalarına destek olmaya devam edeceğiz” dedi
“Her Unutkanlık Alzheimer Değildir”
“Her Unutkanlık Alzheimer Değildir”
İzmir Özel Can Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.Nazan Pekcan, alzheimer hastalığının demansın en sık görülen nedeni olmasına rağmen, her unutkanlığın alzheimer olmadığını söyledi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;

Albert Einstein dokuz yaşına kadar düzgün konuşamamıştı.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45