GELENEKTEN GELECEĞE BOYOZ
İzmir´in boyozunu en mükemmel haliyle geleceğe taşıyacaklar
Tarih: 20.11.2019 11:39:09/ 225okunma / 0yorum

İzmir´in 500 yıllık lezzeti boyoz geleceğe emin adımlarla taşınacak. Ünlü boyoz ustaları ve yeni nesil boyozcular BY Boyoz ve Pırlanta unları tarafından düzenlenen  “Gelenek ve gelecek” temalı buluşmayla bir araya geldi. İzmir´in önemli işletmeleri ve gıda firmalarını buluşturan organizasyonda, daha iyi boyoz ve daha iyi işletme için ustalar tecrübelerini paylaştı.

 

“ DAHA NİTELİKLİ İŞLETME, DAHA LEZZETLİ BOYOZ “ 

“Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı...” Bu dizeler Türkiye´nin gelmiş geçmiş en büyük şairlerinden Cemal Süreya´nın çok bilinen şiirlerinden birinden. Ancak ünlü şair İzmir´de yaşasaydı bu şiiri belki de şöyle yazardı; “Boyozun mutlulukla bir ilgisi olmalı” 1400´lü yılların sonunda başlayan bu lezzet fırtınası hala İzmirlilerin damaklarını çatlatmayı başarıyor. Yanında kaynamış yada kara fırında pişen yumurta ve çayla buluştuğu zaman boyozun gerçekten mutlulukla bir ilgisi olmalı.  Türkiye´ye yerleşen sefaradlar tarafından yapılmaya başlanan boyoz artık İzmir´in en önemli simgelerinden. Gün geçtikçe popülaritesi artan boyozu ustasının elinden yemek daha büyük bir mutluluk verir. Bu mutluluğu geleceğe taşımak için geçmişte kendi ustalarından boyoz yapmanın püf noktalarını öğrenen üstadlar artık tecrübelerini yeni nesile aktarmaya başladı. Daha iyi boyoz ve daha iyi işletme için tecrübelerin paylaşıldığı organizasyon Buca´da gerçekleştirildi. BY Boyoz işletmecisi Ümit Kuday ve Büyük Hekimoğlu Pırlanta Un Ege Bölge Müdürü Ömer Şahin ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya Yudum Yağ Ege ve Akdeniz Bölge Müdürü Salih Pamuk, Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı İhsan Esen, Pideciler ve Gevrekçiler Odası Başkanı Şükrü Erişen destek verdi. Boyozu en güvenli ve en lezzetli haliyle yaşatmak için yapılan organizasyonda konuşan BY Boyoz İşletmecisi Uğur Kuday, “Gelenekten geleceğe isimli bu organizasyonun en önemli amacı eski ustalarımızın, yeni nesil ustalarımıza boyozun kıymetini ve imalat sırlarını anlatmalarıydı. En önemlisi de mesleğimizi daha nitelikli bir hale getirmek ve izmirlilere en iyi boyozu sunmak için tecrübelerimiz paylaşmak için buradayız. Bu sayede iyi boyozu gelecek nesillere aktarmak için önemli bir adım atmış olduk. Bizler İzmirimizin bu lezzetli simgesini en üst seviyeye çıkarmak ve onu geleceğe taşımak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bugün buraya gelen ustalamız ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  “HEM KÜLTÜREL, HEM EKONOMİK BİR DEĞER”

Boyozun  önemini vurgulayan Büyük Hekimoğlu Pırlanta Un Ege Bölge Müdürü Ömer Şahin ise konuşmasında şunları söyledi; “ Biz İzmirliyiz ve İzmir´e büyük bir değer katan ustalarımızla birlikte 500 yıllık bu önemli mesleği gelenekten geleceğe taşınmasını arzu ediyoruz. Boyozun hem kültürel olarak hem ekonomik olarak daha büyük bir yer bulması için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu önemli buluşmanın tüm camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“UN BURADA, YAĞ BURADA, USTALARIMIZ BURADA”

 Bilgi ve tecrübenin paylaştıkça çoğaldığını belirten Yudum Yağ Ege ve Akdeniz Bölge Müdürü Salih Pamuk ise şunları söyledi; “ Büyük ustalarımız  bilgi birikimlerini geleceğe taşımak adına bugün burada buluştular. Bu atılan adım küçük bir adımdı çok daha büyüyeceğine inancım sonsuz o yüzden emeği geçenlere teşekkür ediyorum . Un burada, yağ burada, ustalarımız da burada haliyle lezzet de burada.” Her zaman ustaların ve işletmelerin yanında olduklarının altını çizen Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı İhsan Esen, “Sektörümüzün sıkıntıları olduğunu kimse inkar edemez son zamanlarda ciddi girdi artışları meydana geldi. İşletme giderleri arttı, ham madde giderleri arttı dolayısıyla esnafımızın sırtına kat be kat yük binmeye başladı. Bu sorunları çözmek için elimizden geleni yapıyoruz ama gücümüz belli. Bu tür etkinlikler sektörümüz için hayati önem taşıyor çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi. Pideciler ve Gevrekçiler Odası Başkanı Şükrü Erişen şöyle konuştu; “ Boyozu hem İzmir´de hem de Türkiye genelinde tanıtmak için boyoz festivali dahil birçok projeye imza attık, atmaya devam edeceğiz. Bu etkinlikler çok önemli o yüzden düzenleyen, destek olan herkese ve her kuruma teşekkür ederim”  Toplantıda tecrübelerini paylaşan ustalar ise boyoz yapımını  yeni nesillere doğru bir şekilde aktarmak için daha fazla yeni ustalara yeni çıraklara ihtiyaç olduğunu vurguladılar. Daha iyi işletme daha iyi boyoz için gelenek ve gelecek buluşmaları büyüyerek düzenlenmeye devam edecek.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GELENEKTEN GELECEĞE BOYOZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EMD´den ‘30.Yaş´ kutlaması
EMD´den ‘30.Yaş´ kutlaması
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleri derneğin 30. yaşını ve yeni yılı birlikte kutladı. Sektörün zor bir süreçten geçtiğini söyleyen EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, “Son 5 yılda gazete tirajları 5 milyondan 2 milyona indi. Tirajlardaki düşüş reklam gelirlerini ve dolayısıyla istihdamı da olumsuz etkiledi. Umarım yeni yıl, yatırımların artıp işsizliğin düştüğü mutlu bir sene olur” dedi.
YENİ TEKNOLOJİLER CNREXPO´DA SERGİLENDİ
YENİ TEKNOLOJİLER CNREXPO´DA SERGİLENDİ
Messe Stuttgart Ares Fuarcılık tarafından düzenlenen, Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika´daki lider panjur, tente, kapı-geçiş ve güneşten korunma sistemleri fuarı CNR Expo´da yapıldı. TC. Ticaret Bakanlığı desteği ile organize edilen fuarda, evlerde, restoranlarda, otellerde, cafelerde, iç ve dış mekanlarda kullanılan en yeni güneşten korunma teknolojileri dikkat çekti. Konforun ve görselliğin ön plan çıktığı fuar, yurtiçinden ve yurtdışından profesyonellere ilham olması ve yeni iş imkanlarına fırsat sunması açısından önemli bir adres oldu.
Ege Bölgesi inovasyonun merkezi
Ege Bölgesi inovasyonun merkezi
Ege Bölgesi inovasyonun merkezi olabilir!
Aydem “İş´te Buluşma Noktasında” Kariyer Fırsatları Sundu
Aydem “İş´te Buluşma Noktasında” Kariyer Fırsatları Sundu
Aydem, istihdam yaratmak ve enerji sektörüne ilgi çekmek amacıyla 8. Denizli İŞKUR İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı´na katıldı
EKONOMİDE NORMALLEŞME SİNYALLERİ
EKONOMİDE NORMALLEŞME SİNYALLERİ
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar açıklanan büyüme rakamlarının umut verici olduğunu belirterek “Bu veriler yetersiz olsa da cari açık vermeden de, pozitif büyüme yakalanabileceğini ortaya koyması bakımından önemlidir” dedi.
EGİAD, Uluslararası İlişkiler Atağında
EGİAD, Uluslararası İlişkiler Atağında
Üyelerine yeni iş fırsatları yaratacak yurtdışı yatırımlarının önünü açmak ve ticari bilgi akışını sağlayacak organizasyonlara imza atmak üzere yurtdışı pazar araştırmalarını sıkı takip eden EGİAD, Uluslararası İlişkiler çalışmalarını arttırdı. Uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi için çalışmalar yürüten EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği, gün içinde ilk olarak Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya ile biraraya geldi. Ardından da Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Organizasyonu ile Almanya´nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem AKKAYA ile üyelerini bir seminer kapsamında buluşturdu.
2019 Geleneksel Çağrı Merkezi Zirvesi, 500´e yakın sektör profesyonelini buluşturdu
2019 Geleneksel Çağrı Merkezi Zirvesi, 500´e yakın sektör profesyonelini buluşturdu
Zirvede bu yıl 4. kez düzenlenen Altın Kulaklık Ödülleri de sahiplerini buldu
EİB´den Kasım ayında 1 milyar 135 milyon dolarlık ihracat
EİB´den Kasım ayında 1 milyar 135 milyon dolarlık ihracat
Ege Bölgesi´nin Kasım ayın ihracatı 2 milyar doları aştı
Hollandalı marka Braez Konak Pier´de
Hollandalı marka Braez Konak Pier´de
Hollanda giyim markası Braez, İzmir´deki ikinci mağazasını Konak Pier´de düzenlediği bir kokteyl ile açtı. İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt ve İzmir´in önde gelen iş insanları ve davetlilerin katıldığı açılış ile İzmir, önemli bir markanın ikinci mağazasına da ev sahipliği yapmaya başladı.
Türk iş insanına, Ukrayna´da dolandırıcılık vurgunu!
Türk iş insanına, Ukrayna´da dolandırıcılık vurgunu!
Şirketinin müdürü kendisini dolandırdı, sahte avukatı da göz yumdu
Uzakdoğu´ya Gıda İhracatı için Singapur Köprüsü
Uzakdoğu´ya Gıda İhracatı için Singapur Köprüsü
Türk gıda ihracatçıları, yıllık 12,4 milyar dolar gıda ithalatı olan Singapur´a çıkarma yaptı. Taze meyve sebzeden, dondurulmuş ürünlere, süt ve balık ürünlerinden kurumeyve ve mamullerine kadar birçok farkı alanda üretim yapan 15 Türk ihracatçı firma Singapur ithalat pazarından pay almak için temaslar gerçekleştirdi.
Sensormatic, perakendede güvenlik ve verimlilik artışı sağlayan çözümleriyle Perakende Günleri 2019´da
Sensormatic, perakendede güvenlik ve verimlilik artışı sağlayan çözümleriyle Perakende Günleri 2019´da
Sensormatic, perakende sektörünü dijital çözümlerle tanıştırarak, operasyonel verimlilik, daha fazla güvenlik ve daha yüksek satış imkânı sağlayan teknolojileriyle Perakende Günleri´nde yerini alıyor. Sensormatic´in bu yıl perakendecilerle buluşturacağı yenilikçi çözümleri arasında Trafik Analiz (Countware Traffic), POS Entegrasyon, Biyometrik ve mobil geçiş kontrol sistemleri, Personel Devam ve Kontrol Sistemi, Elektronik Fiyat Etiketi ile Acil Durum ve Danışma Kiosku yer alıyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
Çay ve kahve bardaklarında ki inatçı lekelerden kurtulmak için önce sıcak suyla doldurup içine yumurta kabukları atmanın yeterli olduğunu

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45