Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeleri Ödüllendirildi
Manisa Celal Bayar Üniversitesi yaşadığımız topluma özgü sosyal, kültürel ve çevresel problemleri saptayan, bunlara çözüm bulmak için çalışan ve geleceğe umutla bakabilecek bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla sosyal sorumluluk alanında gerçekleştirilen projeleri önemsiyor.
Tarih: 26.12.2016 23:26:59/ 1083okunma / 0yorum

Bu çerçevede, 2016 yılı sosyal sorumluluk projeleri ödüllendirildi. Dereceye giren projelere ödül ve başarı belgeleri, Rektörlük Seminer Salonunda düzenlenen törenle verildi. Ödül törenine Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ali Çipiloğlu, Genel Sekreter Ali Emirosmanoğlu, MCBÜ Kalite Komisyonu üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi yaptığı konuşmada, “Oku” ilahi emrine muhatap olan bireyler olarak okumayı ve öğrenmeyi her bakımdan önemsediklerini ifade ederek, “Sorumluluk bu mânâda okumak, öğrenmek, kendini geliştirmek, üretmek ve faydalı olmaktır” dedi.

Rektör Prof. Çelebi, “Sorumluluk ilk olarak bireysel düzeyde başlar. İnsan öncelikle kendine karşı sorumludur. Hayatın, varlığın, eşyanın ve hakikatin sırrını öğrenmek, onu keşfetmek, birey olarak kendimizi bu varlık âleminde doğru konumlandırmak, doğru anlamlandırmak bireysel sorumluluğun bir gereğidir. Bireysel sorumluluk bizim kendimizi bilmemizi, tanımamızı ve keşfetmemizi gerektirir. Bu mânâda biz sorumlu hareket etmek durumundayız. Kendimizi tanımalı, anlamalı, keşfetmeli; potansiyelimiz, gücümüz ve yeteneklerimizin farkına varmalıyız. Tabii ki bireysel sorumluluk tek başına bir anlam ifade etmiyor. Bizim diğer insanlara karşı da sorumluluğumuz var. Çevreye, tabiata, hâsılı her şeye karşı, kendimizden başlamak üzere sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk bize çok önemli görevler yüklüyor” dedi.

Eğitimin sadece meslek sahibi olmak ve hayatta lazım olacak bilgileri öğretmek için olmadığını, bununla sınırlı bir eğitim-öğretimin değersiz olduğunu vurgulayan Rektör Çelebi, “Elbette eğitim-öğretim dediğimiz şey, bize her düzeydeki sorumluluklarımızın farkında olmayı öğretecektir. Bu kapsamda biz sosyal sorumluluk derslerini müfredata koyduk. Aynı zamanda öğrenci kulüplerimiz ve topluluklarımız var. Bu topluluk ve kulüplerimiz, çevreye ve topluma karşı sosyal sorumluluk kapsamında yapılabilecek projeleri hazırlamak ve uygulamak durumunda. Bizim öğrencilerimiz böyle bir sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyorlar. Yapılmış olan projeler, üst düzeyde ve bu üniversitemiz için memnuniyet verici. Bu projelerin hepsi benim için değerli ve hepsi birinciliği hak ediyor. Ancak, hayatta muhakkak bir derecelendirme, bir sıralandırma var. Üniversitemiz Kalite Komisyonu da bu projeleri değerlendirdi ve sonuçlar ortaya çıktı. Bu projeler birinci, ikinci olmak için yapılmıyor. Sosyal sorumluluk bunun ötesinde bir şey. Sosyal sorumluluk dediğinizde; orada rekabet, kıskançlık yok, sadece ve sadece faydalı olmak var. Tüm arkadaşlarımızı ve danışmanlarımızı kutluyorum. Bu törenimizi önümüzdeki yıldan itibaren akademik açılış törenimizle beraber gerçekleştireceğiz. Sosyal sorumluluk şuuruyla yaşamaya devam etmeniz dileğiyle, hepiniz saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

2016 yılı sosyal sorumluluk projeleri kapsamında birinciliği; danışmanlığını Prof. Dr. Tülin Aydemir´in yaptığı, “Bir Mum da Sen Yak Canlı Performans Projesi”yle MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü; ikinciliği danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Rahime Sancar Edis´in yaptığı “30.000 Raptiyeli Hafsa Sultan Portresi Projesi”yle MCBÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Optimum Kulübü; üçüncülüğü danışmanlığını Doç Dr. Sezai Taşkın´ın yaptığı ”Engelsiz Yaşam İçin Enerjin Burada Projesi”yle MCBÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü aldı. Teşvik ödüllerini ise, danışmanlığını Prof. Dr. Ali Ahmet Kilimcioğlu, Doç. Dr. Duygu Ilgın, Yrd. Doç. Dr. Hayriye Kul Karaali ve Öğr. Gör. Uzm. Fzt. Özlem Özcan´ın yaptığı, “Çantam Doğru Omurgam Mutlu Projesi”yle MCBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü; danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Ayla Tekin´in yaptığı, “Çocukların Dünyasında Robotlar Projesi”yle MCBÜ Soma Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı; danışmanlığını Öğr. Gör. Mustafa Karaca ve Öğr. Gör. Zuhal Sert´in yaptığı, “Umudum Umudun Olsun Projesi”yle MCBÜ Turgutlu Meslek Yüksekokulu aldı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Doğa Türkiye`nin en büyükleri arasında
Doğa Türkiye`nin en büyükleri arasında
2016 yılında eğitim sektörünün en büyük devralmasının yaşandığı kurum olan doğa koleji, 110 kampusü, 82 bin öğrencisi, 8 bin öğretmeni ve 11 bin çalışanıyla Türkiye´nin en büyük okullar grubu arasında yer almaya devam ediyor.
Başkan Şirinden eğitime büyük destek
Başkan Şirinden eğitime büyük destek
Turgutlu Belediyesi, özellikle kış aylarında öğrencilerin büyük sorun yaşadığı Namık Kemal İlkokulu´nun kullanışsız olan bahçe zeminini sil baştan yenilemek için bahçeye ilk...
Manisa Anadolu Selçuklu Ocakları İl Başkanlığı Basın Açıklaması
Manisa Anadolu Selçuklu Ocakları İl Başkanlığı Basın Açıklaması
Manisa Anadolu Selçuklu Ocakları İl Başkanlığından açıklama geldi
Manisa CBÜ ile BEM-BİR-SEN Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
Manisa CBÜ ile BEM-BİR-SEN Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
Manisa Celal Bayar Üniversitesi, eğitim ve bilim alanlarında ülkemizin her kesimi ile iş birliği ve dayanışmasını artırarak, topluma ve insana hizmet ruhunu güçlendiriyor.
Eğitim Bir Sen den Müfredatın Demokratikleştirilmesi Raporu
Eğitim Bir Sen den Müfredatın Demokratikleştirilmesi Raporu
Eğitime önem vermeyen bir milletin varoluş iddiası sağlam temellere dayanmaz. Çünkü inanç, bilgi, karakter ve başarı bakımından sağlam nesiller ancak eğitim yoluyla yetiştirilebilir.
Şehzadeler´den 10 Bin Kişilik Eğitim Protokolü
Şehzadeler´den 10 Bin Kişilik Eğitim Protokolü
Şehzadeler Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında 10 Bin vatandaşın faydalanacağı iş birliği protokolü imzalandı. Eğitimin hayat boyu devam ettiğini ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “İşbirliği protokolü çerçevesinde meslek edindirme kurslarını yaygınlaştıracağız” dedi.
CBÜ Birincilerine YÖK ten Mektup
CBÜ Birincilerine YÖK ten Mektup
Manisa Celal Bayar Üniversitesi fakültelerine birincilikle yerleşen öğrencilere YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından gönderilen “Kutlama Mektupları” takdim edildi
CBÜ de Uluslararası Sempozyumu Başladı
CBÜ de Uluslararası Sempozyumu Başladı
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, Cezayir 2 Üniversitesi işbirliği, T.C. Başbakanlık Türk Tarih Kurumu ve T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)´nın destekleriyle düzenlenen "Uluslararası; Fethinin 500. Yılında Cezayir, Barbaros Hayrettin Paşa ve Osmanlı Denizciliği Sempozyumu" açılış töreni, 1 Aralık 2016 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Sendikacılığa Yeni Bir Soluk Kazandırdık
Sendikacılığa Yeni Bir Soluk Kazandırdık
Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmetli ilçesine ziyarette bulundu.
Açık Ğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Süreleri Uzatıldı
Açık Ğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Süreleri Uzatıldı
2016-2017 Eğitim Öğretim yılı Açık öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu Yeni kayıt ve Kayıt yenileme işlemleri bilindiği üzere sona ermişti.
MCBÜ Makine Mühendisliği Bölümünde artık bir “Avrupa Şampiyonu” var
MCBÜ Makine Mühendisliği Bölümünde artık bir “Avrupa Şampiyonu” var
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Semir Demir´in yer aldığı Sualtı Ragbi Genç Milli Takımı, Norveç´in ...
Manisa´da Bir İlk Turgutlu´da Gerçekleşecek
Manisa´da Bir İlk Turgutlu´da Gerçekleşecek
Turgutlu Belediyesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi işbirliği ile ilçenin akademik statüde ilk sempozyumuna hazırlanıyor. Belediye Başkanı Turgay Şirin, CBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ile birlikte konuya dair basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunu bilgilendirdi.
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:18 13:22 15:50 18:08 19:38
Manisa
Bulutlu
Bugün
23 / 10 °C
Bulutlu
Salı
23 / 9 °C
Sağanak
Çarşamba
23 / 12 °C
Son Sayı
Önceki Sayılar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM

Adres :
Utku Mah. Çimentepe  Cad. No: 37/3
Şehzadeler / MANİSA
Telefon : 0 542 301 34 45