Memurlara Yapılan Zammın Yüzde 69´u Eridi
Memurlara Yapılan Zammın Yüzde 69´u Eridi
Tarih: 8.10.2019 21:03:13/ 73okunma / 0yorum

TÜİK Rakamlarına Müdahale Var

Memurlara ve memur emeklisine yapılan yüzde 5´lik zammın yüzde 69´un eridiğine dikkat çeken Adnan Sarısayın, TÜİK rakamlarına müdahale edildiğini söyledi. Sarısayın, “Yeni Ekonomik Program(YEP) (2020-2022)´ın açıklanmasından sonra özellikle müdahale edildiğinden ve ayar verildiğinden emin olduğumuz TÜİK rakamlarına göre Eylül ayında enflasyon oranı (TÜFE)  % 0.99 artmıştır. Halkın enflasyonu yüzde 28´lerdeyken TÜİK´in açıkladığı rakam gerçeklerden uzaktır. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları enflasyon oranları ile birlikte 3 aylık kümülatif artış % 3.24´e ulaşmış, bu durumda memur ve emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayında yapılan % 5´lik artışın % 69´u erimiş bulunmaktadır” diye konuştu.

 

Açıklanan Rakamlar Gerçeği Yansıtmıyor

TÜİK tarafından açıklanan rakamların analizinin yapıldığında ortaya farklı bir tablo çıktığını dile getiren Adnan Sarısayın, sözlerine şöyle devam etti:

“TÜİK´in yaz aylarında 82 milyon vatandaşı vejetaryen sayma alışkanlığını Eylül ayında da devam ettirdiği anlaşılmaktadır.  Gıda ve alkolsüz içecekler gurubunda enflasyon oranı % 0.60 düşmüş gösterilmektedir. Buna rağmen gıda fiyatlarındaki artış yıllık ortalama artışın % 5.91 puan üzerindedir. Çarşı pazardaki enflasyonun, resmi rakamlara neden yansımadığını ve nasıl saklandığını merak ediyoruz. Yaşanan hayat pahalılığı ile açıklanan enflasyon oranı arasındaki farkın sebeplerini merak ediyoruz.30 Eylül 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanan 2020-2022 dönemi Yeni Ekonomik Programın (YEP) satır aralarındaki talimatların anında yerine getirildiği “gıda enflasyonunu düşürecek tedbirler” yerine “gıda enflasyon oranının düşmüş gösterilmesi” yönteminin tercih edilmesi vatandaşın zekası ile alay etmektir.Anılan Programın “fiyat istikrarı” için “geçmiş enflasyon” yerine “YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılması”na çok erken başlamıştır. Her ayın başında zam yapılıp ay sonuna kadar vatandaşa unutturulması, ardından ayar çekilmiş enflasyon rakamlarının servis edilmesi hepimizi bıktırmıştır. 1 Eylülden itibaren geçerli olmak üzere doğalgaza % 14.9, 1 Ekim geçerli olmak üzere elektriğe % 14.9 zam yapılmasının, akaryakıt fiyatlarındaki artış ile Temmuz ve Ağustos ayındaki zam yağmurunun etkileri açıklanan enflasyon oranlarına neden yansımamaktadır?”

 

Memurlar 2 Yıl Daha Kaybetti

 

Hakem Kurulunun Hükumetin teklifini onaylamasının ardından memurların 2 senesini daha kaybettiğini söyleyen BASK İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın, “2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme sürecindeki danışıklı dövüş sonrasında,  Hakem Kurulunun Hükumetin teklifini onaylaması,  memur ve emeklilerinin 2 yılını heba etmiştir. Hakem Kurulunun da “YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılması” talimatına uyarak memur ve emeklilerine 2020 yılı için % 8,5 olarak öngörülen enflasyonunda altında % 4 + 4 artışa karar vermiş olması 2020 ve 2021 yıllarında kayıpların artarak devam edeceğinin işaretidir. 2020 yılı için YEP´te öngörülen % 5´lik büyümeden memur ve emeklisine pay verilmediği gibi, yetkili sendikaların talebi de yoktur. Netice olarak iki yıllık bir süre için memur ve emeklileri Hükumetin ve enflasyonun insafına terkedilmiştir.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Memurlara Yapılan Zammın Yüzde Eridi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Egeli Tekstilciler Teknik Tekstil URGE Projesinde kümelenecek
Egeli Tekstilciler Teknik Tekstil URGE Projesinde kümelenecek
Ege Bölgesi´nde yıllık 100 milyon dolarlık ihracat potansiyeline ulaşan Egeli Teknik tekstil ihracatçıları, dünya teknik tekstil pazarından daha fazla pay almak için Ticaret Bakanlığı´nın desteklediği Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi´nde kümelenme kararı aldı.
Meksika´nın inşaat projelerini Türk doğal taşı süsleyecek
Meksika´nın inşaat projelerini Türk doğal taşı süsleyecek
Türkiye´ye yıllık 2 milyar dolar döviz kazandıran doğal taş sektörü, 7 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için 2018 yılında doğal taş ihracatında yüzde 148´lik artış yakaladığı Meksika´yı radarına aldı.
Doğal Taşa katma değer katacaklar
Doğal Taşa katma değer katacaklar
Doğal Taş tasarımla ruh kazanacak, değeri katlanacak
Su ürünleri ve hayvansal mamullerimiz Anuga´da görücüye çıktı
Su ürünleri ve hayvansal mamullerimiz Anuga´da görücüye çıktı
Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri Anuga Fuarı´na damga vurdu
Bina yönetim sistemlerinin yeni köprüsü PASSLOGIC
Bina yönetim sistemlerinin yeni köprüsü PASSLOGIC
Sensormatic´in geliştirdiği PASSLOGIC, farklı üreticilerin bina otomasyon ve güvenlik sistemlerinin birbiriyle kolayca haberleşmesini sağlayarak hem personel hem de ziyaretçiler için uçtan uca takip ve kontrol sağlıyor.
İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...
İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Eylül Ayı Raporu´nu açıkladı. İnşaat faaliyetlerinde bir hareketlilik başlamış görünmekle birlikte sektör oyuncularının güven sorunu devam etmektedir. Önceki yılın aynı dönemine göre bütün endeksler artış sergilerken inşaat sektöründe 16 ay aradan sonra ilk kez canlanma yaşandı.
RÜZGARIN EMEKÇİLERİNİ GENBA EĞİTİYOR
RÜZGARIN EMEKÇİLERİNİ GENBA EĞİTİYOR
GENBA ŞİRKETLER GRUBU´NUN DANİMARKA MERKEZLİ GLOBAL BLADE SERVICE İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLEDİĞİ “KANAT ONARIMI EĞİTİMİ” BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.
DÜNYANIN ÖNDE GELEN  SAVUNMA ve HAVACILIK SEKTÖRÜ DEVLERİ  10-11 Ekim´de ESBAŞ´TA…
DÜNYANIN ÖNDE GELEN SAVUNMA ve HAVACILIK SEKTÖRÜ DEVLERİ 10-11 Ekim´de ESBAŞ´TA…
T.C. Ticaret Bakanlığımızın ilgi ve destekleri ile T.C. Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) himayelerinde 10-11 Ekim tarihlerinde Ege Serbest Bölgesi, ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda “Savunma ve Havacılık Sektöründeki Milli ve Yerli Sanayimizin Küresel İş Birlikleri ile Geliştirilmesi” Konferansı gerçekleştirilecek. İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer´in de katılarak açılış konuşmalarını gerçekleştirmesi beklenen konferansa yaklaşık 250 kişi kayıt yaptırdı.
Zeytin ve Zeytinyağı ihracatçıları hem kendilerine, hem üreticilere verilen desteklerin arttırılmasını istedi
Zeytin ve Zeytinyağı ihracatçıları hem kendilerine, hem üreticilere verilen desteklerin arttırılmasını istedi
Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları, 1.5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarına Ticaret Bakanlığı tarafından verilen devlet desteklerin yüzde 100 arttırılması için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan´dan destek istedi.
Akhisar´da Hasat Başlıyor
Akhisar´da Hasat Başlıyor
Türkiye´de sofralık yeşil zeytinin yüzde 70´ini üreten Akhisar, 18-19 Ekim´de "Zeytin Hasat Şenliği"ne ev sahipliği yapacak. Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy “Emektar çiftçilerimiz bütün yıl zeytinine gözü gibi baktı ve hasat döneminde tüm bu çalışmaların sonucunu alıyor” dedi.
Kitlesel Fonlama İle Girişimcinin Önü Açıldı
Kitlesel Fonlama İle Girişimcinin Önü Açıldı
Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan ve paya dayalı kitle fonlamasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğin 3 Ekim tarihli Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girmesi girişimcileri ve iş dünyasını sevindirdi.
Vali Ahmet Deniz, MAKİM ile Bir Araya Geldi
Vali Ahmet Deniz, MAKİM ile Bir Araya Geldi
Vali Ahmet Deniz, Manisa Kalıp ve Makina İmalatçıları ile Anemon Otelde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
Çay ve kahve bardaklarında ki inatçı lekelerden kurtulmak için önce sıcak suyla doldurup içine yumurta kabukları atmanın yeterli olduğunu

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45