Milli ve Yerli İlaç Geliştirmede Önemli İşbirliği
Ege Üniversitesi ile Amerika Birleşik Devletlerinde öncü kanser merkezlerinden olan MD Anderson Kanser Merkezi işbirliği yapacak. Ege Üniversitesinde son yıllarda yürütülen “Milli ve Yerli İlaç” geliştirme çalışmaları kapsamında önemli bir işbirliği daha gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Yerli ve milli ilaç geliştirilmesine yönelik gerçekleştirilen uluslararası ve multidisipliner çalışmalara özel önem veriyoruz. Türkiye´de en çok klinik araştırma yapılan yükseköğretim kurumlarından olan üniversitemizde kansere umut olacak çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Yürüttüğümüz tüm projelerin üniversitemizi kanser özelinde sağlık alanında üretim üssü konuma getireceğine inanıyorum” dedi.
Tarih: 10.9.2019 11:38:28/ 44okunma / 0yorum

Ege Üniversiteli bilim insanları, uluslararası bilimsel işbirliklerine bir yenisini daha ekledi.  Ege Üniversitesi ile ABD´nin en iyi kanser araştırma hastanesi seçilen MD Anderson Kanser Merkezi milli ilaç geliştirmeye yönelik araştırma işbirliği kararı aldı. Türkiye´nin en köklü bilim merkezlerinden olan, bünyesinde dünyanın önde gelen sağlık ve tıp bilimleri, temel bilimler, nükleer bilimler ve mühendislik bilimlerini bulunduran Ege Üniversitesi´nde son yıllarda kanser hastalığı başta olmak üzere yerli ve milli ilaç üretme konusunda önemli projeler gerçekleştiriliyor. Multidisipliner bir anlayışla ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapılarak gerçekleştirilen projelere bir yenisi daha eklendi.  Egeli akademisyen ve araştırmacılar ile MD Anderson Kanser Merkezinden bilim insanları akciğer kanseri başta olmak üzere kansere karşı etkili ilaç geliştirme projesi hazırlayacaklar. Multıdisipliner olarak hazırlanacak olan proje; MD Anderson Kanser Merkezi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Bülent Özpolat ve Prof. Dr. Apar Pataer ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi ve Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Göksel, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıları Anabilim Dalı Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Göker ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Caner tarafından hazırlanacak.

“HEDEFİMİZ ÜLKEMİZİN SAĞLIK ÜSSÜ OLMAK”

Çağın hastalığı olarak bilinen kansere yönelik gerçekleştirilen çalışmalara tam destek verdiklerini ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitelerin eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve geliştirme misyonlarının yanı sıra insanlığa hizmet etme sorumluluğu vardır. Bu kapsamında üniversitemizde başlattığımız Ar-Ge ve inovasyon hamlemiz neticesinde pek çok ulusal ve uluslararası katılımlı disiplinlerarası proje yürütülüyor. Şimdi de bunlara bir yenisi eklendi. Ege Üniversitesi ile dünyanın öncü kanser merkezlerinden olan MD Anderson Kanser Merkezinden bilim insanları akciğer kanseri başta olmak üzere kansere karşı etkili ilaç geliştirme projesi hazırlayacaklar. Son verilere göre ülkemizde her yıl yaklaşık 160 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor. Bu sayının her geçen gün arttığına şahit oluyoruz. Türkiye, AB Ülkeleri içinde kansere en fazla harcama yapan ülkeler arasında yer alıyor. Onun için yerli ve milli ilaç çalışmalarına ihtiyacımız var. Ege Üniversitesi olarak, ülkemiz için kritik öneme sahip sağlıkta millileşme ve araştırma ve geliştirme çalışmalarına tam destek veriyoruz.  Üniversitemiz bünyesinde köklü birimlerimiz ve seçkin bilim insanlarımız bulunuyor. Yaptığımız bu nitelikli çalışmaların kısa sürede sonuçlarını alacağımıza inanıyorum. Yürüttüğümüz tüm projeler üniversitemizi kanser özelinde sağlık alanında üretim üssü konuma getireceğine inanayım. Üniversitemiz kanser başta olmak üzere Üniversitemiz öncülüğünde yürütülen yerli ve milli ilaç projeleri ile yurt dışından alınan, yüksek katma değere sahip ilaçların ithalatının önüne geçeceğiz” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Keyifli Yaş Alma” Fuarı
Keyifli Yaş Alma” Fuarı
Bu yıl 2´ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuar ve Kongresi için geri sayım başladı. 17-19 Ekim tarihleri arasında Fuar İzmir´de düzenlenecek olan Keyifli Yaş Alma Fuar ve Kongresi, sağlıklı yaş alma ile ilgili bir çok yeniliğe ev sahipliği yapacak. Ünlü konukların katılımının yanı sıra Japonya ve Almanya gibi ülkelerden gelecek olan bilim adamları dünyada hızla artan yaşlı nüfus ile ilgili nasıl önlemler alınması gerektiğini konuşacak.
 Tiroid Kanseri Tedavisinde Bilinmeyenler
Tiroid Kanseri Tedavisinde Bilinmeyenler
Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Gürkan Avcı, tiroid kanseri tanı ve tedavisinde en çok merak edilen soruları yanıtladı. Tiroid ameliyat yöntemlerinden ´Total Tiroidektomi´ hakkında bilgi veren Dr. Avcı, "Hastalar bu yöntem için ameliyatı yapacak cerrahın komplikasyon riskini araştırmalıdır" dedi.
LÖSEMİ TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR
LÖSEMİ TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR
BELİRTİLERİ ÖNEMSEYİN LÖSEMİDE VAKİT KAYBETMEYİN
´Depresyonda´ Mutlaka Uzmanla Görüşün
´Depresyonda´ Mutlaka Uzmanla Görüşün
Bayraklı Belediyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle ´Depresyon ve İntiharla Mücadele´ konulu eğitim semineri düzenlendi. Uzmanlar, katılımcılara depresyon halinde mutlaka psikolog desteği alınması gerektiğini belirterek, izlemeleri gereken yolları anlattı.
Ağız Sağlığınızı Korumak Alzheimer Riskini Azaltıyor
Ağız Sağlığınızı Korumak Alzheimer Riskini Azaltıyor
Diş eti hastalığına neden olan bakterilerin beyne doğru ilerleyerek sinir hücrelerini tahrip ettiği ortaya çıktı. Diş Hekimi İlke Kardelen, tahribatın hafıza kaybı ve alzheimere yol açtığını belirterek, "Ağız sağlığınızı koruyarak alzheimer olmaktan kurtulabilirsiniz" dedi.
OKUL ÇAĞI HASTALIKLARI
OKUL ÇAĞI HASTALIKLARI
OKULA GİDEN YOLDA SAĞLIK TARAMASINI İHMAL ETMEYİN
“Kitvak´la Biz de Varız”
“Kitvak´la Biz de Varız”
KİTVAK´a (Kemik İliği Transplantasyon Ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı) büyük bir destek daha Mistral Carrera Spor Merkezi ve British Town Dil Okulları´ndan geldi.
TORUNDAN DEDEYE HAYAT
TORUNDAN DEDEYE HAYAT
11 YAŞINDAKİ TORUNDAN DEDESİNE KÖK HÜCRE NAKLİ
80 Yaşındaki Annesinin Gözlerini Açtı
80 Yaşındaki Annesinin Gözlerini Açtı
İzmir Özel Can Hastanesi Göz Sağılığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Niyazi Bülbül, 80 yaşındaki annesini katarak operasyonu yaparak, yeniden görmesini sağladı.
“16.Ege Romatoloji Günleri” İzmir´de Yapılacak
“16.Ege Romatoloji Günleri” İzmir´de Yapılacak
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı Başkanlığı tarafından “16. Ege Romatoloji Günleri” kongresi düzenlenecek. 19-22 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan kongrede alanında uzman konuklar ve konuşmacılar çeşitli sunumlar gerçekleştirecek.
YAZ SICAĞINI UNUTTURAN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
YAZ SICAĞINI UNUTTURAN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Akhisar Belediyesi Zinde Yaşam Kulübü´nün sağlıklı yaşam ve sportif faaliyetlerin artması amacıyla gerçekleştirdiği doğa yürüyüşü bu hafta Hancılar Mahallesi parkuru ile devam etti.
Ege´de “2. Ulusal Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Çalıştayı”  gerçekleştirilecek
Ege´de “2. Ulusal Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Çalıştayı” gerçekleştirilecek
Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesi ve Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği (TCAHD) ortaklığında “2. Ulusal Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Çalıştayı”, 13 Eylül Cuma günü, EÜ Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek. Çalıştaya, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve TCAHD Başkanı Prof. Dr. Filiz Öğce ile EÜ Hemşirelik Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Türkan Özbayır başkanlık yapacak. Etkinliğin Onursal Kurulunda ise EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Bilge yer alıyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Tek bildiğim hiç bir şey bilmediğimdir.

Sokrates
Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, karısı ve annesiyle hiçbir zaman telefonda konuşamadı. Çünkü ikisi de doğuştan sağırdı.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45