Okula Alışmanın Şifreleri
Uzm.Psikolog Beyza Bülbül, çocukların okula kolaylıkla alışmalarını sağlayacak önerilerde bulundu. Bu süreçte ebeveynlere önemli görevler düştüğünü anlatan Bülbül, "Okulun ilk dönemlerinde ders çalışmamasına hoşgörüyle yaklaşıp sorumluluk bilinci hakkında sohbetler edin" dedi.
Tarih: 12.9.2019 11:46:20/ 179okunma / 0yorum

Uzun süren bir tatil sürecinden sonra okullarda ders zilinin çaldığını anlatan Özel Ata Sağlık Hastanesi´nde görevli Uzm. Psikolog Beyza Bülbül, çocukların okul dönemi alışma süreçleri hakkında bilgiler aktardı.
Öğrencilerin bazılarında okul dönemine ait otomatik olumsuz düşünceler hakim olduğunu ifade eden Bülbül, "Öğrenciler, ´Tatil ne çabuk geçti zaman ben hiçbir şey anlamadım´ , ´Neden okula gitmeliyiz´ gibi düşüncelere kapılabilirler. Negatif düşünmenin bireye bu durum hakkında geri dönüşünün olumlu olmadığının bilincine vararak var olan düşünce yapısını daha pozitif hale getirebilmek için adım atabilmeyi denemek bireyi biraz sakinleştirecektir.Çünkü bilinmelidir ki; negatif düşünceler belli bir zamandan sonra  okul hayatında davranışsal olarak yapacağınız bir çok olay ve durumu da yapma hevesinizi kıracaktır.Aynı zamanda sosyal ortamlarda arkadaş ve yakın çevrenizle ilgili keyifsiz,tatsız konuşmalar yapan insanlardan bir süre uzaklaşmanız yararlı olacaktır.Öğrenci farkında olmadan onda az da olsa oluşmuş olan olumsuz düşüncelerin destekleyici olacak ve  adapte sürenizi uzatacaktır.Her olay ve durumda olduğu gibi biraz heyecan motivasyonu arttırır.Bu döneme başlamadan kısa bir süre önce ve başlarken belirli aralıklarla öğrencinin okul sürecindeki başarılarını,yapacaklarını,arkadaş ve öğretmen diyaloglarınn en keyifli yanlarını hayal edebilmesi onun için yararlı olacaktır.Geçmiş dönemlerde yaşadığı olumsuz deneyimleri düşünüp motivasyonunu düşürüp, isteksizliğini arttırması  kendisine yapabileceği en büyük haksızlıktır" dedi.
KONUŞMAK İSTEDİĞİNDE ERTELEMEYİN
Öğrencilerin en kısa sürede okul sürecine adapte olmasını sağlayan bir diğer ve en önemli unsurun aile tutumu olduğunu kaydeden Bülbül, "Bazı ebeveynlerde bu dönemde bir telaş, panik, ´acaba bizi neler bekleyecek´ kaygısı olurken,bazı ebeveynlerde oldukça sakin, tutarlı, bu dönemleri çok özelleştirmeyen, kaygısı da olsa bunu çocuğuna yansıtmamaya çalışan durumlar gözlemlenmektedir. Bilmek gerekir ki; her iki durumdaki bakış açısı da çocuğumuza yansımaktadır. Ebeveynin bu dönemde çocuğunun yanında olduğunu ona hissettirmesi, o konuşmak istediğinde onu ertelememesi,duygusal ihtiyaçlarına eşlik ediyor olabilmesi önemli noktalardan bir tanesidir.Aynı zamanda çocuğunuzun motivasyonunu arttırmak okul sürecine hazırlayabilmek adına onun başarılarından bahsedip ona ne kadar güvendiğinizi de yeri ve zamanı geldiğinde hatırlatırsanız evladınız sizi yanında hissedecektir" diye konuştu.
ÇOCUĞUNUZU HİÇ KİMSEYLE KIYASLAMAYIN
"Önemli noktalardan bir tanesi de çocuğunuzu hiç kimseyle kıyaslamayanız" diyen Bülbül, şunları söyledi;  "Gelişim ve ergenlik dönemlerindeki çocuklar bu durumu  zihinlerinde oldukça büyütüp kendini işe yaramaz ve başarısız hissedip dönem dönem  öfke patlaması yaşayabilmektedir.Bunun için evladınızı sadece kendisiyle kıyaslayın ve eleştirirken yapıcı eleştirilerde bulunmayı tercih edin.Okulun ilk dönemlerinde ders çalışmamasına hoşgörüyle yaklaşıp sorumluluk bilinci hakkında sohbetler edebilirsiniz. Unutmayınız ki; sizlerde(ebeveyn) o dönemlerden geçtiniz ve tecrübeleriniz var. İşte bu tecrübeler çocuklarımıza empatiyle yaklaşmanızı ve onları daha iyi anlamanızı  sağlayacaktır"
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Okula Alışmanın Şifreleri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Uluslararası DNA kitabına Egeli imzası
Uluslararası DNA kitabına Egeli imzası
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim üyeleri, dünyada DNA yazılımı konusunda en güncel bilgileri içeren “Yeni Nesil Dizi Analizi için Klinik Uygulamalar” kitabının yazarları arasında yer alarak büyük başarıya imza attılar.
Demirci MYO´ya Ek Bina Geliyor
Demirci MYO´ya Ek Bina Geliyor
Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi´nin Ekim ayı Olağan Toplantısı´nda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Demirci Meslek Yüksekokulu ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Yüksekokulun olduğu binanın yan tarafında Manisa Büyükşehir Belediyesine ait olan arsa, meslek yüksekokuluna ek bina yapılmak üzere üniversiteye bedelsiz devredildi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, alınan kararın öğrenciler için hayırlı olmasını diledi.
İhracat Akademisi İkinci Dönem Mezunlarını Verdi
İhracat Akademisi İkinci Dönem Mezunlarını Verdi
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ve BASİFED (Batı Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu) işbirliğinde kurulan İhracat Akademisi ikinci mezunlarını verdi. 2018 yılında start alan ve ilk mezunlarını geçtiğimiz yıl sektöre kazandıran İhracat Akademi, bu yıl 20 öğrenciyi mezun etti.
ÖĞRENCİLERE HAYVAN SEVGİSİ ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE HAYVAN SEVGİSİ ANLATILDI
Yunusemre Belediyesi, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü´nde minik öğrencilere hayvan sevgisi aşılamak amacıyla onlara nasıl davranılması gerektiğini anlattı.
Çocuklar Sevimli Dostlarla Güzel Bir Gün Geçirdi
Çocuklar Sevimli Dostlarla Güzel Bir Gün Geçirdi
Turgutlu Belediyesi Hayvan Tedavi ve Bakım Merkezi, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri çerçevesinde küçük hayvan dostlarını ağırladı. Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın da çeşitli okullardan gelen öğrencilere hayvan sevgisini aşılarken, gerçekleştirdikleri mama bağışı için de teşekkür etti.
UZMAN MESLEKİ PERSONEL YETİŞTİRME VE İSTİHDAM SAĞLAMA PROJESİ
UZMAN MESLEKİ PERSONEL YETİŞTİRME VE İSTİHDAM SAĞLAMA PROJESİ
EİB ve İZKA, Dış Ticaret Uzmanı ve Kalite Üretim Mühendislerini ihracatçı firmaların beklentilerine uygun eğitecek
Pınar Çocuk Tiyatrosu, ‘‘Oyun Makinesi´´ ile çocukların hayallerine ortak oluyor
Pınar Çocuk Tiyatrosu, ‘‘Oyun Makinesi´´ ile çocukların hayallerine ortak oluyor
Türkiye´nin her bölgesinden çocukları tiyatroyla buluşturan Pınar Çocuk Tiyatrosu yeni sezona hazır... Çocukların eğlenerek öğrendiği ‘‘Oyun Makinesi´´ isimli interaktif oyunuyla yeni sezonda İzmirli çocuklarla buluşuyor.
EGİAD Akademi´den Gastronomi Eğitimleri
EGİAD Akademi´den Gastronomi Eğitimleri
EGİAD Akademi´den Gastronomi Eğitimleri
YEGEM´DE ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR
YEGEM´DE ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR
Yunusemre Belediyesi´nin iyi bir lise ve üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik kurduğu Yunusemre Gençlik Eğitim Merkezi´nin (YEGEM) 2. Şubesine öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor.
Ege´de Atık Suyu Arıtmak İçin TÜBİTAK Desteğiyle Akıllı Membran Geliştirilecek
Ege´de Atık Suyu Arıtmak İçin TÜBİTAK Desteğiyle Akıllı Membran Geliştirilecek
Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güldemet Başal Bayraktar yürütücülüğünde hazırlanan ve petrokimyadan gıdaya, tekstilden metal işlerine birçok endüstri dalında ortaya çıkan yağ-su emülsiyonları içeren atık suların nanolif teknolojisi kullanılarak arıtılmasını sağlayacak proje, TÜBİTAK´tan kabul aldı. Prof. Dr. Bayraktar´ı ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, projeyle ilgili bilgi aldı.
Tazelenme Üniversitesinde 500 Kayıtlı Öğrenci
Tazelenme Üniversitesinde 500 Kayıtlı Öğrenci
Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” olarak anılıyor. Ege Üniversitesi´nde hayata geçirilen “Tazelenme Üniversitesi” kapsamında 60 yaş üstü bireyler geriatri, arkeoloji, halk sağlığı, mitoloji, palyatif bakım, hastalıkta ve sağlıkta bakım, psikoloji teorik derslerinin yanı sıra psikodrama, tango, halk dansları, örgü, aikido, yoga, metin atölyesi gibi uygulamalı pratik derslerini öğreniyor.
13 KONUŞMACILI PARENT TALKS ETKİNLİĞİ 6 EKİM´DE BAŞLIYOR
13 KONUŞMACILI PARENT TALKS ETKİNLİĞİ 6 EKİM´DE BAŞLIYOR
Okullar açıldı; yeni eğitim-öğretim yılı başladı. Çocuğu okula giden gitmeyen tüm ailelerin kafasında aynı soru var: mutlu ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için ne yapmalıyım? Ege Gelişim Enstitüsü; bu ve bunun gibi onlarca sorunun cevabını, Türkiye´nin en prestijli isimleriyle yanıtlıyor. İzmir´e yakışan dev bir etkinlikle, ebeveynleri, alanının en önemli isimleriyle buluşturuyor. 6 Ekim´de gerçekleşecek PARENT TALKS etkinliği 13 konuşmacının katılacağı 4 oturumla Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleşecek.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Tohum ek, vermezse toprak utansın.

Necip Fazıl KISAKÜREK
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45