Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, “Türkiye, antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında birinci sırada”
Ege Üniversitesi Televizyonu´na konuk olan Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, Türkiye´nin antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında birinci sırada olduğunu ve insanların yüzde 50´sinin gereksiz antibiyotik kullandığını söyledi.
Tarih: 30.11.2019 22:49:46/ 154okunma / 0yorum

Ege Üniversitesi Televizyonu´nda yayınlanan, sunuculuğunu EÜ Eczacılık Fakültesi Eczacılık Teknolojisi Bölümü Radyofarmasi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya İlem´in üstlendiği “Güncel Eczacılık” programının ilk konuğu EÜ Farmasötik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Hoşgör Limoncu oldu. Prof. Dr. Hoşgör Limoncu programda eczacılığın toplum sağlığının korunmasının yanı sıra eczacılık alanındaki güncel ve ilgi çekici gelişmelere değindi.

Programda “Akılcı Antibiyotik” ve “Akılcı İlaç” kullanımı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, “Akılcı ilaç kullanımı, kişinin hastalığına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun sürede, uygun dozda ve en uygun maliyetle kullanmasıdır. Akılcı antibiyotik kullanımı ise enfeksiyon hastalığının tedavisi veya önlenmesinde kişinin klinik bulguları ve bireysel özellikleri dikkate alınarak doğru tanı sonrası en etkili doğru antibiyotiğin, uygun dozda, uygun sürede ve en düşük maliyette kullanılmasıdır, Doğru antibiyotik kullanımı için, hastanın bakteriyel enfeksiyon tanısı almış olması gerekir” diye konuştu.

Her antibiyotiğin etkili olduğu bakteri grubunun farklı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, “Bazı antibiyotikler çok sayıda bakteriye etkiliyken bazı antibiyotikler ise sınırlı sayıda bakteriye etkili olmaktadır. Antibiyotikler, kanıtlanmış bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde ve bazı bakteriyel enfeksiyonlardan korunma amaçlı olarak kullanılması gereken ilaçlardır” diye vurguladı.

 “Antibiyotik, ateş düşürücü değildir”

Antibiyotik kullanımı sonrasında vücutta meydana gelen değişikliklere değinen Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, “Antibiyotik kullandığımızda sağ kalım süresi artar, yan etkiler,  komplikasyonlar ve hastalığın kronikleşmesi ve şiddeti azalır ayrıca hastalığın süresi de kısalır” ifadesinde bulundu. Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, “Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılmalıdır. Virüslerin neden olduğu enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılmaz, çünkü viral enfeksiyonlar, kendi kendine iyileşebilen, destek tedavisi ve kişinin bağışıklık sistemi ile yenilebilen hastalıklardır. Antibiyotik, ateş düşürücü değildir. Her ateşli hastalık da enfeksiyon hastalığı değildir” diye konuştu.

Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, Türkiye´nin antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında birinci sırada olduğuna ve insanların yüzde 50´sinin gereksiz antibiyotik kullandığına değindi. Antibiyotik kullanılmaması gereken soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak, antibiyotiği önerilen dozdan düşük veya yüksek dozda kullanmak, doktorun önerdiği süreden önce antibiyotiği kesmek veya süreyi uzun tutmak gibi yanlış kullanımların olduğundan bahseden Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, artık eczanelerde reçetesiz antibiyotik verilmesinin yasak olduğunu söyledi. Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, “Yanlış antibiyotik kullanımı kişilerde yan etkiye yol açabilir ve hasta kayıplarına neden olabilir. En önemlisi bakterilerde antibiyotik direncine neden olur. Antibiyotiğin varlığında bakterinin üremesi ve enfeksiyon yapabilmesine antibiyotik direnci denir. Duyarlı bakteriler vücutta ölseler de dirençli bakteriler yaşamaya devam ederler. Şu anda mevcut antibiyotiklere dirençli bakteriler var ve onların tedavisi mümkün değildir. Antibiyotik direnci, antibiyotiklerin hem insan sağlığı hem de tarım ve hayvancılık sektöründe uygunsuz kullanımı, göç ve uluslararası seyahatler nedeniyle artık küresel bir sorun haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü bu konuda farkındalık yaratmak için kasımın ikinci haftasını “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” olarak belirledi” Bu haftanın ilk günü olan 18 Kasım günü de  “Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” dür diye konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konserveler niye zehirler?
Konserveler niye zehirler?
Geçtiğimiz günlerde Zonguldak´ta bir gıda zehirlenmesi meydana geldi. Aynı aileden iki kişinin konserveden zehirlendikleri tahmin edilmekte olup çiftin kanında "Clostridium botulinum" toksini tespit edildi. Toksin sebebiyle sinir sistemleri felç olan çiftin hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.
İdeal Güzellik Kalıpları Ergenleri Tehdit Ediyor
İdeal Güzellik Kalıpları Ergenleri Tehdit Ediyor
Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi´nde (International Journal of Environmental Research and Public Health) yayınlanan yeni bir araştırma, medya ve sosyal medya tarafından belirlenen fiziksel güzellik ve ideal vücut kalıplarının ergenlik dönemindeki kişilerde psikolojik sorunların gelişmesine neden olduğunu ortaya koydu. Francisco Nataniel Macedo Uchôa ve meslektaşlarının yaptığı araştırma, medya etkisinin ergenlik dönemindeki kişilerde, fiziksel güzellik kalıpları içselleştirmelerine yol açtığını ve bu kalıplarla eşleşemediklerinde kendi bedenlerinden memnun olmadıklarını gösterdi.
Türk Cerraha Yunan Derneğinden onursal üyelik nişanı
Türk Cerraha Yunan Derneğinden onursal üyelik nişanı
Atina´da gerçekleştirilen Yunan-Türk Endokrin Cerrahisi Kongresi kapanış töreninde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Makay´ a onursal üyelik nişanı verildi.
Toplumsal Kimlik ve Kadın Ruh Sağlığı
Toplumsal Kimlik ve Kadın Ruh Sağlığı
Ege Üniversitesin düzenlenen “Toplumsal Kimlik ve Kadın Ruh Sağlığı” konferansında konuşan Prof. Dr. Esra Engin, “Toplum olarak sevmeyi ilke edinelim, belki o zaman şiddet sorunu çözüme kavuşur” dedi.
2019 Yılının En Başarılı Doktoru
2019 Yılının En Başarılı Doktoru
"5. Mood Ödülleri" törenle ödüller sahiplerini bulurken, sanat ve spor camiasından ünlü isimlerin katıldığı gecede Op. Dr. Evren Işık ‘2019 Yılının En Başarılı Doktoru´ seçildi.
Bitki Çayları “Her Derde Deva” mı?
Bitki Çayları “Her Derde Deva” mı?
16´ıncı yüzyılın önemli bilim insanlarından olan İsviçreli doktor ve kimyager Paracelsus; “Bütün maddeler zehirdir, zehirle ilacın tek farkı dozdur.” diyerek bir doğruluğu yıllar öncesinden dile getirmiştir.
EGEMM´den   “Canlı Cerrahi Yayını”
EGEMM´den “Canlı Cerrahi Yayını”
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi´nde gerçekleştirilen “Turkish Iraqi Spine Meeting- Türk Irak Omurga Buluşması” programı kapsamında yapılan ameliyatlar Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) tarafından canlı yayınlandı.
AKCİĞER KANSERİNDE  KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ PLANLAMASI YAPILMASI ŞART
AKCİĞER KANSERİNDE KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ PLANLAMASI YAPILMASI ŞART
SİGARA TÜKETİMİ YALNIZ SİZİ DEĞİL, GELECEK NESİLLERİNİZİ DE KANSER HASTASI YAPABİLİR
Diyabet Hastalarına Altın Değerinde Öğütler
Diyabet Hastalarına Altın Değerinde Öğütler
Dünya Diyabet Günü nedeniyle bir açıklama yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, ülkemizde sıklığı giderek artan Tip 2 diyabet hastalığının organ kayıplarına yol açabildiğini belirterek, "Uzman kontrolünde, sağlık beslenme kurallarına uyarak bu hastalıkla sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz" dedi.
2025 yılında her 3 kişiden 1´i diyabet hastası olacak!
2025 yılında her 3 kişiden 1´i diyabet hastası olacak!
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi´nde 14 Kasım Dünya Diyabet Farkındalık Günü Yürüyüşü düzenlendi. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından düzenlenen etkinliğe hastane çalışanları, diyabet hastaları ve hasta yakınları büyük ilgi gösterdi.
 “BİR ORGAN BAĞIŞIN BİN UMUT OLSUN”
“BİR ORGAN BAĞIŞIN BİN UMUT OLSUN”
Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen “Bir Organ Bağışın Bin Umut Olsun” programında konuşan Öğr. Gör. Tuğba Nur Öden, “Beyin ölümü gerçekleşen hastaların yüzde 25´i bağış yapıyor. Tüm bunları aşmak için yapılacak en iyi şey eğitimdir. Ege üniversitesi olarak bu konuda öncü üniversitelerden biriyiz” dedi.
Ergenlikte obezite riskine işaret eden 3 faktör
Ergenlikte obezite riskine işaret eden 3 faktör
Çocuğun ergenlikte aşırı kilolu veya obez olup olmayacağını gösteren üç temel faktörün; çocuğun ve annenin vücut kitle indeksleri ile annenin eğitim düzeyi olduğu açıklandı
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45