Prof. Dr. Turhan, “Bir ülkenin en önemli değeri çocuklardır”
Ege Üniversitesi´nde düzenlenen “Dünya Çocukları 30. Yılı Farkındalık Etkinliği”nde konuşan Prof. Dr. Kutsal Turhan, “Bir ülkenin en önemli değeri çocuklardır. Çünkü ülkenin yarınlarını inşa edecek olanlar ve geleceğini şekillendirecek olanlar onlardır” dedi.
Tarih: 20.11.2019 11:33:34/ 184okunma / 0yorum

Ege Üniversitesi(EÜ) Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu(MYO) Çocuk Gelişimi Bölümü tarafından “Dünya Çocukları 30. Yılı Farkındalık Etkinliği- Çocuklar Haklarıyla Var” etkinliği düzenlendi. Etkinlik, Atatürk Sağlık MYO Çocuk Gelişimi Öğretim Görevlisi Fulya Atalay Yalçın koordinatörlüğünde, Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi. Etkinliğe, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kutsal Turhan, Prof. Dr. Mehmet Ersan,  EÜ Atatürk Sağlık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi, okul öncesi eğitim kurumlarının öğretmenleri ve yöneticileri, Çocuk Gelişim Programı öğrencileri ve çocuklar katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, “Bir ülkenin en önemli değeri çocuklardır. Çünkü ülkenin yarınlarını inşa edecek olanlar ve geleceğini şekillendirecek olanlar onlardır. Bu nedenle çocuklara armağan edilmiş olan ve bu yıl 30´uncusunu kutladığımız Dünya Çocuk Hakları Günü çok önemli bir gündür. Özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek için 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler(BM) Genel Kurulu çocuk haklarına dair sözleşmeyi imzalamış ve o tarihten bu yana 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanıyor. Çocukların yetişkinlerden daha farklı ihtiyaçlara ve haklara sahip olması gereğinden yola çıkan BM, bu sözleşmeyle çocuk haklarını güvence altına almayı hedeflemiştir.  Dünya üzerindeki bütün çocukların eğitim, sağlık, barınma, fiziksel,  psikolojik ve cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklara sahiptir” diye konuştu.

“Siz bu ülkenin mirasçılarısınız”

Çocuklara seslenen Prof. Dr. Turhan, “Sizler bugünün çocukları yarının büyüklerisiniz. Siz bu ülkenin mirasçılarısınız. Bu nedenle bizlere çocuk yetiştirme konusunda çok önemli görevler düşüyor” dedi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turhan, program sonunda çocuklar ile beraber yapılan sanat etkinliğiyle, Ege Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Bölümünde yatan hastalara moral vermek amacıyla 20 Kasım´da odalarını süsleyeceklerini ekledi.       

Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık MYO Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi ise “Çocuklarımız her zaman değerli olmuştur. Ata´mız 23 Nisanı çocuklara bayram olarak hediye etmiştir. Ülkemiz çocuk hakları ile ilgili sözleşmeyi 1990 yılında kabul etmiştir. Sözleşme, sivil, kültürel, siyasi, sosyal, ekonomik ve insancıl hukukta dahil sadece çocukları ilgilendiren tüm uluslararası insan haklarını kapsamak üzere geliştirilmiş bu kapsamdaki ilk araçtır. Çocuklarımızın hiçbir şekilde tehlike ve tehdide maruz kalmadan, gelecek kaygısı duymadan, sağlık ve güven içinde mutlu ve özgürce yaşayabilmeleri için çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Bu programın gerçekleşmesinde her konuda olduğu gibi desteklerini esirgemeyen rektörümüze, rektör yardımcılarımıza, etkinliğin gerçekleştirilmesi için emek veren üniversitemiz birimlerine, okulumuz çocuk gelişimi programına, programa katılan okul öncesi eğitim kurumlarının değerli öğretmenler ve yöneticilerine çok teşekkür ediyorum, sevgi ve saygılarımla” dedi.

Konuşmaların ardından önce çocuk haklarını tanıtım videosu izlendi. Ardından Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri tarafından hazırlanan dünya çocukları kostümleriyle çocuk hakları tiyatral bir gösteriyle sergilendi. Gösterinin ardından, video izlenimi ve çocukların beraber şarkı söylemesiyle, MÖTBE´de sergi alında yer alan etkinlik stantlarına geçildi. Boyama, süsleme ve el işleri gibi birçok sanatsal faaliyetler gerçekleştirildi.

Etkinlik sonunda hazırlanan çalışmalar, EÜ Çocuk Cerrahisi´nde yatan  hastalara moral için 20 Kasım´da odalarını süslemek amacıyla toplandı. Birbirinden renkli görüntülerin çıktığı salonda, çocuklar neşe içerisinde çalışmalarını yaptı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türkiye´ye örnek olacak proje
Türkiye´ye örnek olacak proje
İzmir´de Rektör Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde uygulamaya geçirilen “Ege Üniversitesi Orman Okulu” projesi kapsamında eğitimlerini tamamlayan eğitici Ege Üniversitesi öğrencileri ilkokul öğrencilerine eğitim vermeye başladı. Örnek projenin ilk eğitim gününde minik öğrenciler ile bir araya gelen Rektör Budak, “Orman Okulu projemiz kapsamında eğitimlerini tamamlayan gönüllü öğrencilerimiz Bornova´daki tüm ilk ve ortaokullarda eş zamanlı olarak ormanların korunmasına yönelik minik öğrencilere eğitim vermeye başladı” dedi.
Kitapların da Sesi Var!
Kitapların da Sesi Var!
Ege Üniversitesinde “Görme Engelliler İçin Sesli Kitap Eğitimi” konulu program gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi´nde görme engellilere eğitim desteği sunmak amacıyla için bir araya gelen gönüllü akademisyenleri bilgilendirmek amacıyla sesli kitap eğitimi konferansı düzenlendi. Konferansta, Engelsiz Ege Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Özgökbel Bilis ve EÜ Kütüphanesi Görsel İşitsel Materyal Birimi Sorumlusu Ayşe Seven konuşmacı olarak yer aldı.
 “Çini Motifleri ve Tasarım Çalıştayı”
“Çini Motifleri ve Tasarım Çalıştayı”
Ege Üniversitesi 8.Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksekokulu tarafından “Çini Motifleri ve Tasarım Çalıştayı” yapıldı. Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Gökçe ve Öğr. Görevlisi Can Gökçe´nin yürütücülüğünü üstlendiği çalıştaya EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.
Prof. Dr. Semerci, “Da Vinci yöntemi her geçen gün yaygınlaşıyor”
Prof. Dr. Semerci, “Da Vinci yöntemi her geçen gün yaygınlaşıyor”
Robotik Cerrahide ülkemizin öncü yükseköğretim kurumlarından olan Ege Üniversitesi´nde, Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı yılda 120-130 robotik cerrahi ameliyatı ile alanında fark yaratıyor.
5 günlük “Miniprint Çalıştayı” sona erdi
5 günlük “Miniprint Çalıştayı” sona erdi
Ege Üniversitesi 8. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Özgün Baskı Atölyesi´nde gerçekleştirilen “Miniprint Çalıştayı” sona erdi. Çalıştayın son gün etkinliği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Musa Köksal ve Doç. Dr. Erhan Şengün´ün katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinliğe proje yürütücüsü Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dizar Ercivan Zencirci ve fakülte öğrencileri katıldı.
“Uluslararası Akademik Dergilerde Yayın Yapmak: Adım Adım Bir Rehber”
“Uluslararası Akademik Dergilerde Yayın Yapmak: Adım Adım Bir Rehber”
Ege Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından, Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Nuri Bilgin Konferans Salonu´nda “Wiley Yazar Seminerleri Uluslararası Akademik Dergilerde Yayın Yapmak: Adım Adım Bir Rehber” semineri verildi. Wiley Yayınevi Eğitim Sorumlusu Duygu Paçalı tarafından verilen seminere akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
YUNUSEMRELİ MİNİKLER AĞIZ SAĞLIĞININ ÖNEMİNİ ÖĞRENDİ
YUNUSEMRELİ MİNİKLER AĞIZ SAĞLIĞININ ÖNEMİNİ ÖĞRENDİ
Yunusemre Belediyesi Barbaros Mahallesi Hanımlar Lokali´nde eğitim alan minikler ağız bakımının önemini düzenlenen etkinlik ile öğrendi.
Prof. Dr. Mordoğan, “Bizim medeniyetimizde vefa hatırlamak değil
Prof. Dr. Mordoğan, “Bizim medeniyetimizde vefa hatırlamak değil
Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü “Vefa Buluşması” etkinliği düzenlendi. EÜ Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü tarafından düzenlenen buluşma Feyzi Önder Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
REKTÖR HOTAR´A DUYGULANDIRAN HEDİYE
REKTÖR HOTAR´A DUYGULANDIRAN HEDİYE
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Buca Eğitim Fakültesi´nde düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Töreni´nde konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Öğretmenliğe ilişkin birtakım tespitler yaparak eksikliklere odaklanmak; geçmişten günümüze bütün yapılanları yok saymak hem milletimize hem de eğitim camiasının emeklerini büyük saygısızlık olur. Bugün aramızda olan ya da olmayan kahramanlarımızın gayretleridir, medeniyetimizi burada tutan. Dolayısıyla onların çocuklarımızın üzerindeki haklarını görmezden gelmeye, aritmetik hesaplarla eğitim sistemini değersizleştirmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.
“Dünyada her yıl artan pestisit kullanımına karşı alternatif çözüm yolları bulunmakta”
“Dünyada her yıl artan pestisit kullanımına karşı alternatif çözüm yolları bulunmakta”
Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER), “Sürdürülebilir Çevre Sağlığı için Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılmasında Alınan Önlemler” adlı seminer gerçekleştirildi. Akademisyenler ve lisansüstü öğrencilerinin çeşitli konularda bilgilendirildiği semineri, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü´nde görevli Yüksek Ziraat Mühendisi Dr. Barbaros Çetinel verdi.
Prof. Dr. Ersan, “Japonya ile ilişkilerimiz  II. Abdülhamit dönemine kadar uzanır”
Prof. Dr. Ersan, “Japonya ile ilişkilerimiz II. Abdülhamit dönemine kadar uzanır”
Ege Üniversitesi´nde; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı(JICA), Ege Üniversitesi, Japonya Arkeoloji Enstitüsü ve JICA Derneği işbirliği ile “Türkiye-Japonya Kültürel ve Teknik İşbirliği, Müzecilik Deneyimlerinin Paylaşılması” konulu panel gerçekleştirildi.
600 katılımcı “Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası”nda bir ilke daha imza attı
600 katılımcı “Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası”nda bir ilke daha imza attı
Prof. Dr. Budak “Araştırma üniversitesi hedefinize bir adım daha yaklaştık”
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Cennet için ibadet geçersizdir…

Hacı Bektaşı Veli
Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, karısı ve annesiyle hiçbir zaman telefonda konuşamadı. Çünkü ikisi de doğuştan sağırdı.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45