Science Dergisine Bilimsel Katkı
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu, dünyanın en prestijli bilimsel dergilerinden biri olarak kabul edilen “Science” dergisinin son sayısında yayımlanan “Archaeological Assesment Reveals Earth´s Early Transformation Through Land Use” başlıklı makalede yazar olarak yer aldı. ArchaeoGLOBE Projesi kapsamında yayınlanan makalenin konusunu; insan toplumlarının son 10 bin yıldaki arazi kullanım pratikleri, dünya ekolojisine etkisinin araştırılması oluşturuyor. Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu, “Araştırma; Endüstri Devrimi´yle başlayan ‘Antroposen Çağ´ tanımına eleştirel bir bakış getiriyor. Çalışmalar; insan toplumlarının, ekoloji üzerinde yarattığı etkiler, avcı-toplayıcı grupların dünyada egemen olduğu Holosen başına kadar yani günümüzden 10 bin yıl önceye geri gittiğini, dünya arazilerinin küresel ölçekte günümüzden önce 3000´de geri dönüşü olmayan bir biçimde değiştiğini iddia etmektedir” dedi.
Tarih: 4.9.2019 15:30:02/ 107okunma / 0yorum

Makalenin önemine değinen Doç. Dr. Çilingiroğlu, “Dünyanın beş farklı kıtasında çalışan, çok sayıda arkeoloğun bir araya gelerek, kolektif bir şekilde küresel verileri derlemeleri ve yorumlamaları çalışmanın özgün bir yönünü gösteriyor. Araştırma için, ArchaeoGLOBE Projesi lideri Lucas Stephens´dan geçtiğimiz yıl 250 arkeolog davet almıştı. Dünyayı 146 bölge altında inceleyen arkeologlar, kendi uzmanı oldukları coğrafi bölgelerle ilgili 10 bin yıllık bir zaman dilimini içeren arazi kullanımına ait verileri, çevrimiçi ortamda bir veri tabanına girerek ArcheoGLOBE projesine katıldılar. Derlenen verilerin coğrafi bilgi sistemleriyle bir araya getirilmesinden sonra, makale sonuçlarının tartışıldığı ve yorumlandığı bir süreç işlemeye başladı. Makalenin Science dergisi tarafından kabul edilerek yayınlanması ArchaeoGLOBE projesinin özgünlüğünü ve ürettiği verinin önemini gösteriyor” diye konuştu.

Araştırma çarpıcı sonuçlar içeriyor

Araştırmanın ulaştığı en çarpıcı sonuçlardan birinin, dünya arazileri üzerinde insan etkisinin Endüstri Devrimi´nden çok daha geriye gittiği yönünde olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çilingiroğlu, “10 bin yıl önce dünya arazilerinin yüzde 88´inde avcılık, toplayıcılık veya balıkçılık gibi yöntemlerle insan grupları arazi üzerinde etki gösteriyorlardı. Genelde varsayıldığının aksine, avcı-toplayıcı grupların doğal çevreleri üzerinde önemli etkileri olduğu görülüyor. Farklı kültürel grupların arazi üzerindeki etkilerinin farklı düzeyde olduğu açık olsa da, hayvanları ve bitkileri taşıyarak, belli türleri sürekli tercih ederek veya geniş arazileri av için yakmak gibi yöntemler uygulayarak avcı-toplayıcılar üzerinde yaşadıkları arazileri geri dönülmeyecek şekilde değiştirmiştir” dedi.

Makalenin bilim dünyasında katkısı hakkında bilgi veren Doç. Dr. Çilingiroğlu, “Arkeologların kendi uzmanlık alanlarında ürettikleri verilerin, küresel anlamda bir araya getirilmesi sayesinde, dünya ölçeğinde arazi kullanımı ve insan nüfusunun ekolojiye etkisiyle ilgili tarihsel derinliği olan yeni bir perspektif kazanıldı. Birçok iklimbilimci veya çevre bilimcisinin öne sürdüğünün aksine, insan gruplarının dünya ekolojik sistemine etkisi tarihöncesi çağlara dayanıyor. Özellikle Neolitik Dönemle birlikte artışa geçen bu trend, Neolitik yaşam biçiminin yeni bölgelerde ortaya çıkması, yayılması ve çobanlık ve son olarak kentleşme gibi yeni ekonomik ve politik formların gelişmesiyle dünya üzerinde yaygınlaşmış; insanın aktif bir aktör olduğu tüm ekolojik ortamlar geri dönüşü olmayacak şekilde biçimlendirdi. Bu çalışmayla, Antroposen Çağı anlamak ve yorumlamak, dünya ekolojisini korumak ve canlı yaşamını sürdürmek için, insanlık tarihinin 10 bin yıllık geçmişini dikkate almanın zorunlu bir yaklaşım olduğu görüldü” diye konuştu.İZMİR (Ege Ajans)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Science Dergisine Bilimsel Katkı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yüksekokul Binası İçin Düğmeye Basıldı
Yüksekokul Binası İçin Düğmeye Basıldı
Saruhanlı Belediyesi tarafından kaba inşaatı 1 buçuk yıl önce tamamlanan bin 500 öğrenci kapasiteli Celal Bayar Üniversitesi Saruhanlı Meslek Yüksekokulu binasının kalan işlerinin tamamlanması ve okulun 2020 yılının Eylül ayında eğitime açılması için çalışma başlatıldı.
Tazelenme Üniversitesi Kayıtları Başladı
Tazelenme Üniversitesi Kayıtları Başladı
Sadece 60 yaş üzeri bireylerin eğitim gördüğü Tazelenme Üniversitesi için kayıt dönemi başladı.
MABEM´in Deneme Sınavı Kitapları Alucralı Öğrencilere Rehber Olacak
MABEM´in Deneme Sınavı Kitapları Alucralı Öğrencilere Rehber Olacak
Manisa Büyükşehir Belediyesinin en önemli eğitim hizmetlerinden bir tanesi olan ve elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettiren MABEM kurslarında kullanılan deneme sınavı kitaplarından ihtiyaç fazlası olanlar, Giresun´un Alucra Belediyesine bağışlandı. Kitapların Alucralı öğrencilere fayda sağlayacağını belirten Alucra Belediye Başkanı Suat Aybar, sosyal medya hesabından Manisa Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.
Öz, “Temiz ve sürdürülebilir enerji çalışmaları son yıllarda giderek yaygınlaşıyor”
Öz, “Temiz ve sürdürülebilir enerji çalışmaları son yıllarda giderek yaygınlaşıyor”
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü tarafından “ Yansıma Önleyici SiO2, TiO2, SiO2/TiO2 İnce Film Kaplamaları: Sentezi, Karakterizasyonu ve Otomotiv Endüstrisindeki Camlara Uygulama Çalışmaları” adlı seminer gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Seminer Salonu´nda gerçekleştirilen etkinliğe; Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Şerife Şeref Helvacı, Prof. Dr. Nalan Kabay, Doç. Dr. Meral Dükkancı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Semineri Kimya Mühendisi Pelin Öz verdi.
Piri Reis´te Ders Zili Çaldı
Piri Reis´te Ders Zili Çaldı
Özel Piri Reis Okullarının yeni öğretim yılı açılışında konuşan Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, okullardaki başarının her geçen yıl daha da fazla arttığını söyledi.
“Uluslararası Mühendislik Eğitiminde Öğretim Teknolojileri Konferansı”
“Uluslararası Mühendislik Eğitiminde Öğretim Teknolojileri Konferansı”
Ege Üniversitesi´nde “Uluslararası Mühendislik Eğitiminde Öğretim Teknolojileri Konferansı” düzenlendi. Bu yıl ikinci düzenlenen konferans, pek çok ülkeden bilim insanının katılımıyla EÜ Eğitim Fakültesi Kültür Salonunda gerçekleşti. Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Erasmus Plus projesi ESCOLA´nın yaygınlaştırma etkinliği olarak planlanan konferansa; EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Canan Fisun Abay, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Yıldız, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Yılmaz, Proje yürütücüleri Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Andiç Çakır, EÜ Öğretim Teknolojileri Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Fırat Sarsar, yurt içinden ve yurt dışından akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
ŞEGEM´DE LGS MARATONU BAŞLADI
ŞEGEM´DE LGS MARATONU BAŞLADI
Şehzadeler Belediyesi Gençlik Merkezi´nde (ŞEGEM) 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen LGS (Liselere Geçiş Sınavı) Hazırlık Kursu start aldı. Mayıs ayına kadar sürecek kurslar kapsamında 174 öğrenci her ders için iki kitaptan oluşan kaynak kitaplarını alarak eğitimlerine başladı.
Okula Alışmanın Şifreleri
Okula Alışmanın Şifreleri
Uzm.Psikolog Beyza Bülbül, çocukların okula kolaylıkla alışmalarını sağlayacak önerilerde bulundu. Bu süreçte ebeveynlere önemli görevler düştüğünü anlatan Bülbül, "Okulun ilk dönemlerinde ders çalışmamasına hoşgörüyle yaklaşıp sorumluluk bilinci hakkında sohbetler edin" dedi.
Türkiye´ye Model Olacak Protokol
Türkiye´ye Model Olacak Protokol
Ege Üniversitesi Rektörlüğü, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Karşıyaka Kaymakamlığı arasında toplum sağlığını korumak ve geliştirmek üzere işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Üniversite, Sağlık Müdürlüğü ve Kaymakamlığın işbirliği yaparak üretecekleri hizmet, Türkiye´ye model olacak.
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
Vali Ahmet Deniz, okul müdürleri ile 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının başlangıcında ortaklaşa yapılması gerekenlere ilişkin bir değerlendirme toplantısı yaptı.
Yeni Hedef;  “Ekoturizm”
Yeni Hedef; “Ekoturizm”
Türkiye´nin alanlarında ilk ve tek olan müzeleri, tarihi yapıları, köşkleri, anıt ağaçları, zengin florası- faunası ve sürdürülebilir yemyeşil kampüsü ile fark yaratan Ege Üniversitesinin yeni hedeflerinden birisi de ekoturizm. Son iki yılda Rektör Prof. Dr. Necdet Budak´ın öncülüğünde gerçekleştirilen değişim dönüşüm çalışmaları ile çehresi gittikçe güzelleşen Ege Üniversitesi, Türkiye´nin en sürdürülebilir ve en güzel kampüslerinden birisi haline geldi. Ana ve hastane kampüsünde yapılan peyzaj ve rekreasyon çalışmaları ile adete botanik bahçesi görünümüne kavuştu. Değişerek güzelleşen “Yeni Ege Üniversitesi” turizm içerikli yayınlarda yer almaya, tur programlarına dahil edilmeye başladı.
Büyükşehir, Miniklerine Paylaşmanın Güzelliğini Öğretti
Büyükşehir, Miniklerine Paylaşmanın Güzelliğini Öğretti
Manisa Büyükşehir Belediyesinin şehir merkezinde bulunan Çocuk Kültür ve Sanat Merkezlerinde oldukça anlamlı bir kampanyaya imza atıldı. ÇKSM miniklerinin toplumsal sorumluluk, paylaşma ve yardımlaşma duygularını geliştirmek amacıyla hayata geçirilen ‘İlköğretim Kardeşliği Projesi´ kapsamında Büyükşehirin minikleri tarafından bağışlanan kırtasiye malzemeleri, Yunusemre ilçesinde bulunan Pelitalan İlköğretim Okulu´ndaki öğrencilerle buluşturuldu.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

HZ.ALİ (R.A)
» İncilerin sirkede eridiklerini, » Havuca rengini veren bir karotenin olduğunu, » Venüs´ün saat yönünde dönen gezegen olduğunu, » En fazla asfaltlı yola sahip olan ülkenin Fransa olduğunu,

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45