“SINIFTAKİ ENGELLİ ÖĞRENCİ ARKADAŞLARINA İLETİŞİM BECERİSİ VE EMPATİ KAZANDIRIR”
Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Psikolog İlknur Peder “engelli çocukların okullara adaptasyonu öğretmen ve velilerin bilinçli olmasıyla mümkündür”
Tarih: 13.9.2019 10:28:54/ 110okunma / 0yorum

Okullar açılırken engelli çocukların ötekileştirildiğine, bazı velilerce sınıflarda istenilmediğine ilişkin şikayetlerde artıyor. Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Psikolog İlknur Peder” ayrımcılıkla mücadele edebilmek için öğretmen ve velilerin bilinçli olması çok önemlidir. Bu süreç doğru işlerse engelli çocukların okullara adaptasyonu hızlı gelişir.  Ayrıca sınıflardaki engelli öğrenci arkadaşlarına iletişim becerisi ve empati kazandırır. Bazı ön yargıları erken yaşta aşar” dedi.

Türkiye´nin BM Çocuk Hakları Sözleşmesi´ne imza attığını, buradaki önceliğin ise eğitim olduğunu vurgulayan Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Psikolog İlknur Peder şunları söyledi “okullarımızda, sınıflarımızda engelli çocuklara yönelik uzman, altyapı eksikliği var. Tuvaletler, merdivenler, rampalar, engelli asansörü gibi sorunlarımızı çözmemiz gerekiyor. Engelli çocukların okullara devam etme oranını böylelikle artırabiliriz.  Ülkemizde Engelli çocukların yüzde 62´sinin liseyi tamamlamadan eğitim sisteminden çıktığına ilişkin veriler bulunuyor.”

BAZI VELİLER SINIFLARDA ENGELLİ ÇOCUK İSTEMİYOR

TSD İzmir  Şubesi  Başkanı Psikolog İlknur Peder bazı okullarda velilerin engelli öğrenci istemediklerine ilişkin şikayetlerin  geldiğini de  vurgulayarak “ engelli çocuklarımızın okula adaptasyonu. Daha doğrusu velilerin engelli çocuklara adaptasyonu da denebilir. Maalesef hala bir çok anne babayı çocuklarının sınıflarında engelli, özel gereksinimli bir çocuğun bulunması oldukça rahatsız edebiliyor.  Anne babalar sınıfta engelli çocuk bulunduğu takdirde kendi çocuklarının ders motivasyonunu olumsuz etkileyebileceğini yada çocuklarında olumsuz davranışlar meydana gelmesine yol açabileceğini düşünerek tedirgin olabiliyorlar. Oysa bu çoğu zaman endişelenilmesi gereken bir durum değil tam tersine çocukların farklılıkları gözlemleyebilmesine, farklı özellikleri bulunan bireylerle iletişim becerisini geliştirmesine, empati yeteneğinin kazanılmasına katkı sağlayan olumlu bir durum.  Özel gereksinimi bulunan çocuğun ihtiyaçlarına yönelik koşullar ( fiziki,sosyal vb. ) sağlandığı takdirde engeli bulunan bulunmayan tüm çocuklarımızın bir arada eğitim alması, teneffüste birlikte oyun oynaması, birlikte etkinliklere katılmaları çocuklarımızı geliştiren zenginleştiren bir durum. Zaten çocuklar için bu pek de sorun teşkil etmiyor onlar birlikteliğin tadını çıkartırken yardımlaşmayı da gayet güzel başarıyorlar. Engeli bulunan ve herhangi bir engeli bulunmayan çocukların bir arada eğitim almasına uyum sağlamakta zorlanan genellikle yetişkinler oluyor.”

/resimler/2019-9/13/1030369784197.jpg

ÖN YARGILARDAN KURTULMALYIZ

Psikolog İlknur Peder, ülkemizde engellilere yönelik  bazı önyargıların bulunduğunu öne sürerek “yaş aldıkça zihnimizde oluşan kalıplarımız , önyargılarımız bizi alışageldiğimiz klişelerin dışına çıkmakta zorlar ve tedirgin eder.  Maalesef biz yetişkinlerin zihinsel kalıpları engelli – engelli olmayan tüm çocuklarımızın gelişim yolculuğuna sekte vurabiliyor. Engelli çocuklarımızın eğitimine ruhsal gelişimine yeni sosyal  engeller oluşturabiliyor. Ayrımcılığı tetikleyen her davranışı ancak eğitimle, toplumu bilinçlendirmekle çözebiliriz.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sonbaharda Depresyona Dikkat!
Sonbaharda Depresyona Dikkat!
Psikiyatrist Dr. Özgül çınar, sonbahar aylarında depresyon vakalarının arttığını belirterek, kişilerin mutsuzluk, umutsuzluk, yorgunluk, uykusuzluk ya da fazla uyuma gibi belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı.
HEDEF 1 MİLYON FİDAN
HEDEF 1 MİLYON FİDAN
HEDEF 1 MİLYON FİDAN
Kuş Cenneti Flamingolar İçin Temizlendi
Kuş Cenneti Flamingolar İçin Temizlendi
Ege Üniversitesi (EÜ) Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) ve EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü işbirliğinde “Dünya Temizlik Günü” kapsamında İzmir Kuş Cenneti Flamingo Adası´nda temizlik çalışması etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe ÇEVMER Müdürü Prof. Dr. Dinçer Ayaz, EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş, gönüllüler ve öğrenciler katıldı.
YALNIZ KADIN DA GÜÇLÜDÜR
YALNIZ KADIN DA GÜÇLÜDÜR
Özlem Ünsoy´un davetiyle İzmir´e gelen sosyal medya fenomeni ve yazar Nilgün Bodur, Bonny Food Sohbetleri´nin ilk konuğu oldu.
Günlük Beslenmenin En Önemli Öğünü:  Kahvaltı
Günlük Beslenmenin En Önemli Öğünü: Kahvaltı
Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Ezgi Karataş, günlük beslenme düzeninde kahvaltının önemi hakkında açıklamalarda bulundu.
Güzellik İçin Galler´den Geldi
Güzellik İçin Galler´den Geldi
Büyük Britanya´da Birleşik Krallık´a bağlı dört ülkeden biri olan Galler´in başkenti Cardiff´ten gelen 3 çocuk annesi Nikita Ahmed, güzelleşmek için İzmir Özel Can Hastanesi´ni tercih etti. Mart ayında sırt germe operasyonu için gelen Ahmed, bu kez 3 ayrı operasyon için tekrar Estetik ve Plastik Cerrah Dr.Remzi Fırıncıoğulları´nı tercih etti. Ahmed, “Galler´de bu kadar başarılı operasyon yapan bir doktor olduğuna inanmıyorum. Dr.Remzi Fırıncıoğulları işini çok iyi bilen bir hekim. Ayrıca hastane şartları da çok güzel. Her iki gelişimde de hemşirelerden ve benimle ilgilenen ekipten çok memnun kaldım.” diye konuştu.
BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE
BAĞIMLILIKLARA KARŞI EN GÜÇLÜ KALKAN AİLE
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı başladı… Yeni okul, yeni sınıf, yeni arkadaş grubu edinecek öğrencilerin anne-babaları, dikkat!
38. Dyo Sanat Ödülleri´nde Başvurular Başladı..
38. Dyo Sanat Ödülleri´nde Başvurular Başladı..
Türk Resim Sanatı´nın gelişmesinde büyük rol oynayan, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından gerçekleştirilen DYO Sanat Ödülleri´nin 38´ncisi için başvurular başladı. Türk özel sektörünün sanata destek verdiği örnek projelerden biri olma özelliğini taşıyan yarışmada son başvuru tarihi ; 15 Aralık 2019.
ŞİDDETİN ALTINDAKİ NEDENİ SORGULAYIN
ŞİDDETİN ALTINDAKİ NEDENİ SORGULAYIN
Kadından çocuğa, yaşlıdan engelliye ister fiziksel ister cinsel isterse de psikolojik olsun, uygulanan şiddetin altındaki neden mutlaka sorgulanmalı. Kişinin psikiyatrik durumunun tanımlanması ve sorunların yorgan altına süpürülmemesi gerekir.
Milletvekili Çankırı İle Mutfakta Umut Var Projesi
Milletvekili Çankırı İle Mutfakta Umut Var Projesi
Türkiye´de Ankara, İstanbul, İzmir, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa olmak üzere 6 ilde, geçici koruma altındaki Suriyelilere ve ev sahibi topluluktan dezavantajlı gruplara gastronomi eğitimi ile iş imkânı sunmayı amaçlayan Mutfakta Umut Var (MUV) projesi için çalışmalar başladı. AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı önderliğinde gerçekleşecek projede ilk adımda, BM Dünya Gıda Programı tarafından sağlanan (WFP) 2 milyon dolarlık fon ile ilk yıl toplam 600 kişiye nitelikli gastronomi eğitimi ve eğitim sonunda aşçı yardımcılığı sertifikası verilmesi amaçlanıyor. Projenin uygulandığı illerde gastronomi ve turizm eğitimi veren meslek liselerinin de mevcut koşullarının iyileştirilmesi hedefleniyor. Projenin lansmanı için T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ve Şükraan Ekonomik, Tarımsal Kalkınmayı ve Sosyal Gelişimi Destekleme Derneği Başkent Üniversitesi Thermopol Gastronomy Academy´de bir araya geldi. Ceyda Bölünmez Çankırı, “Gıdanın dönüştürücü gücünü en iyi şekilde insanımıza faydalı hale getirmenin yolu eğitimden geçmektedir. Gelir düzeyi düşük insanlarımızın hayatlarında gastronominin iyileştirici gücü ile sürdürülebilir ekonomiler oluşturmak mümkündür” dedi.
Lions 118-R Federasyonu 5 bin fidan ile “Nefesine Sahip Çıkıyor”
Lions 118-R Federasyonu 5 bin fidan ile “Nefesine Sahip Çıkıyor”
Uluslararası Lions 118-R Yönetim Çevresi Federasyonu, Ege Orman Vakfı işbirliği ile İzmir-Kınık-Cumalı Köyü ağaçlandırma sahasında 5 bin fidanlık orman oluşturmak üzere sözleşme imzaladı.
Cesme Altın Yunus Gastronomi Haftası Farklı Lezzetlerle Buluşturdu.
Cesme Altın Yunus Gastronomi Haftası Farklı Lezzetlerle Buluşturdu.
Çeşme Altın Yunus Baküs Luna Lounge 2019 yaz döneminde önemli davetlere ev sahipliği yaparak müşterilerinden tam not aldı. Çeşme´de gün boyu deniz, kum ve güneşin keyfini çıkaran misafirler, Baküs Luna Lounge´ta ay ışığı altında yöresel lezzetler ile buluştu.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
» İncilerin sirkede eridiklerini, » Havuca rengini veren bir karotenin olduğunu, » Venüs´ün saat yönünde dönen gezegen olduğunu, » En fazla asfaltlı yola sahip olan ülkenin Fransa olduğunu,

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45