Sintek Özbekistan´da
Sintek Özbekistan´da Yatırım Atağında
Tarih: 2.7.2019 10:22:55/ 56okunma / 1yorum

Son yıllarda hızla büyüyen ekonomisi ile dikkatleri üzerine toplayan Özbekistan´daki iş ve yatırım fırsatlarını daha yakından izlemek üzere başkent Taşkent´te ofis açan Sintek Şirketler Grubu, endüstriyel tesis ve eğitim yatırımlarında aktif rol alacak. Sintek ayrıca, grup şirketlerine dahil olan Dünya Çocuk Üniversitesi Maslak 1453´ün bir anaokulunu Özbekistan´da açacak.

Sintek Kurucu Ortağı Onur Atakay; Özbekistan´ın Çin, Kazakistan, Rusya ve Güney Kore ile büyük pazarlarla yakın ticari ilişkileri bulunduğunu hatırlatarak, uzun süredir mercek altında tuttukları ülkede çimento sektörü başta olmak üzere endüstriyel taahhüt ve eğitim alanında yatırım yapacaklarını söyledi.

Sintek Grubu çatısı altına giren Dünya Çocuk Üniversitesi Maslak 1453 ile okul öncesi eğitimde sağlanan birikimi Özbekistanlı çocuklara sunmaya hazırlandıklarını kaydeden Atakay, ülkede yatırımcılara vergi, sigorta ve gümrük tarifelerinde çok önemli avantaj sağlandığını belirtti. Atakay, “Geçmiş yıllarda para birimi Som´u konvertibl hâle getirerek dünya finans sitemine entegre eden Özbekistan, ülkemizin önemli bir ticaret partneri. Sanayi hammaddelerinden günlükkullanıma kadar yüzlerce ürünü Türkiye´den ithal eden Özbekistan´da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 520 Türk sermayeli şirket bulunuyor. Bu şirketler 50 bin kişiye istihdam sağlarken, ülkedeki yatırım fırsatları yeni Türk yatırımcıları da çekmeye devam ediyor.” dedi.

 

// GENÇ NÜFUS, HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ

 

33 milyonluk eğitimli ve genç nüfusa sahip olmasının yanında, yılda ortalama 4,5 ilâ 5 oranında büyüme başarısı yakalayan Özbekistan´ın, Gayrisafi Yurtiçi Hasılası´nın (GSYİH) büyük oranda bölümünü tarım ve imalat sanayi oluşturuyor. Dünya Bankası gibi kurumların Özbekistan ekonomisi ile ilgili öngörülerini sürekli yukarı yönlü revize ettiğine dikkat çeken Onur Atakay, şu değerlendirmeyi yaptı:

Özbekistan, dünyanın en huzurlu ve suç oranı en düşük ülkelerinden biri. Hükümet, ülke dışından gelen yatırımcılar için koşulların olumlu seyretmesi ve yatırım ortamının yaratılması amacıyla önemli kararlar alıyor. Türkiye´de 600 binin üzerinde Özbek vatandaşının çalışması, iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ivmenin artmasını sağlıyor. Son 20 yılda vergi yükü üç kat azalan Özbekistan´da devlet, ihracat yapan şirketleri desteklemek ve ihracat hacmini artırmak için özel vergi tatilleri uyguluyor. Faaliyete giren Serbest Ekonomi Bölgeleri de yatırımcılara uygun altyapı ile yatırım imkânı sağlıyor.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sintek Özbekistan
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mert Fidan
2.7.2019 16:13:08
Bizim ülkemizin firmaların bu denli yurt dışına açılmasını tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum
Fransızlar 2020 Sonbaharını Türk Kıyafetleri İle Karşılayacak
Fransızlar 2020 Sonbaharını Türk Kıyafetleri İle Karşılayacak
Fransızların tercihi Türk konfeksiyon ürünleri olacak
Zeytin ve Zeytinyağı Sektöründe Büyük Buluşma
Zeytin ve Zeytinyağı Sektöründe Büyük Buluşma
Zeytinyağı üretiminde 650 bin ton rekolteyle dünya ikinciliğini, Sofralık zeytin üretiminde ise; 1 milyon 200 bin tonluk rekolte ile dünya liderliğini hedefleyen Türkiye, zeytin ve zeytinyağı sektöründe üretici, tüccar, sanayici ve ihracatçılar “Ortak Akıl Toplantıları”nda bir araya geliyor.
Afyonkarahisarlı Maden İhracatçılarının Gurur Gecesi
Afyonkarahisarlı Maden İhracatçılarının Gurur Gecesi
Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), Dünyaca ünlü Afyon beyazını dünyanın dört bir tarafına ihraç eden, doğal taşın başkenti konumundaki, Afyonkarahisar´da, ekmeğini taştan çıkaran doğal taş ihracatçılarını ödüllendirdi.
SİVRİ: “STK´LAR FARKINDALIK YARATARAK, TOPLUMU DUYARLI HALE GETİRİYOR”
SİVRİ: “STK´LAR FARKINDALIK YARATARAK, TOPLUMU DUYARLI HALE GETİRİYOR”
Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) tarafından Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği (DESİAD) ortaklığı ve Yaşar Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen “Daha Güçlü Sivil Toplum İçin Rota Ege Bölgesi” projesinin açılış toplantısı İzmir´de gerçekleştirildi.
Rusya´ya Şeftali İhracatında Analiz Sıklığı Yarıya Düştü
Rusya´ya Şeftali İhracatında Analiz Sıklığı Yarıya Düştü
Türkiye´nin şeftali ihracatından yüzde 82´lik pay alan Rusya Federasyonu´na şeftali ihracatında yüzde 40 olan analiz sıklığı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 20´ye düşürüldü.
Ege Ekonomik Forum´a Başkanlardan Tam Destek
Ege Ekonomik Forum´a Başkanlardan Tam Destek
3. Ege Ekonomik Forum 13-14 Kasım´da yapılacak
Afyon´da İhracatın Yıldızları Ödüle Doyacak
Afyon´da İhracatın Yıldızları Ödüle Doyacak
Afyon ihracatının yüzde 54´ünü tek başına yapan Maden sektörüne büyük teşekkür
Yaş Meyve ve Sebzeye Kuzey Makedonya´da VİP İlgi
Yaş Meyve ve Sebzeye Kuzey Makedonya´da VİP İlgi
Aralık ayında NATO´ya üye olmaya hazırlanan, Ekim ayında ise; Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlamayı hedefleyen Balkanlarda Avrupa´nın kapısı konumunda Kuzey Makedonya, ülkeye yabancı yatırımcı çekmek için kolları sıvadı. Makedonlar, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak ve Yönetim Kurulu üyelerini Üsküp´te VİP heyet şeklinde ağırladı.
TCMB´nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak
TCMB´nin Faiz İndirimi Kararı Ekonomiye Olumlu Yansıyacak
Faiz indirimi, Türkiye´yi 11. Kalkınma Planı hedeflerine ulaştıracak
EGEİD Başkanının Merkez Bankası Hakkında Görüşleri
EGEİD Başkanının Merkez Bankası Hakkında Görüşleri
EGEİD Başkanının Merkez Bankası Hakkında Görüşleri
MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı´dan Faiz İndirimi Açıklaması
MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı´dan Faiz İndirimi Açıklaması
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB)´nin faiz oranlarını indirme kararına ilişkin açıklama yaptı.
FAİZLERDEKİ İNDİRİM SANAYİCİMİZE CAN SUYU OLACAKTIR
FAİZLERDEKİ İNDİRİM SANAYİCİMİZE CAN SUYU OLACAKTIR
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar “Faiz indirimi sanayicimiz için can suyu olacaktır. Faiz indirimi büyümeyi kısa vadede pozitif düzeye çekemese bile en azından küçülmeyi azaltmasını bekliyoruz. Temennimiz Bankacılık sektörünün bu indirim sonrası kredi kullandırmada daha iştahlı davranmasıdır. Ellerinde yüksek faizli kamu kağıtlarının varlığı nedeniyle düşecek faizlerle karları artacak olan bankacılık sektörünün ilave kaynak elde edebileceği görülüyor. Ayrıca sektördeki sorunlu kredilerin banka bilançolarına zarar vermesini engelleyecek önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesi, bankacılığın rahatlatılması gerekiyor. Bunların yanında ekonomideki olumlu sayılabilecek gelişmelerin yüksek nitelikte bir içerikle açıklanacak yeni Orta Vadeli Programın ile desteklenmesi gerekiyor” dedi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Seçimler kavga aracı olmasın. Sel gider kumu kalır.

Muhsin Yazıcıoğlu
-Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45