Sintek Özbekistan´da
Sintek Özbekistan´da Yatırım Atağında
Tarih: 2.7.2019 10:22:55/ 100okunma / 1yorum

Son yıllarda hızla büyüyen ekonomisi ile dikkatleri üzerine toplayan Özbekistan´daki iş ve yatırım fırsatlarını daha yakından izlemek üzere başkent Taşkent´te ofis açan Sintek Şirketler Grubu, endüstriyel tesis ve eğitim yatırımlarında aktif rol alacak. Sintek ayrıca, grup şirketlerine dahil olan Dünya Çocuk Üniversitesi Maslak 1453´ün bir anaokulunu Özbekistan´da açacak.

Sintek Kurucu Ortağı Onur Atakay; Özbekistan´ın Çin, Kazakistan, Rusya ve Güney Kore ile büyük pazarlarla yakın ticari ilişkileri bulunduğunu hatırlatarak, uzun süredir mercek altında tuttukları ülkede çimento sektörü başta olmak üzere endüstriyel taahhüt ve eğitim alanında yatırım yapacaklarını söyledi.

Sintek Grubu çatısı altına giren Dünya Çocuk Üniversitesi Maslak 1453 ile okul öncesi eğitimde sağlanan birikimi Özbekistanlı çocuklara sunmaya hazırlandıklarını kaydeden Atakay, ülkede yatırımcılara vergi, sigorta ve gümrük tarifelerinde çok önemli avantaj sağlandığını belirtti. Atakay, “Geçmiş yıllarda para birimi Som´u konvertibl hâle getirerek dünya finans sitemine entegre eden Özbekistan, ülkemizin önemli bir ticaret partneri. Sanayi hammaddelerinden günlükkullanıma kadar yüzlerce ürünü Türkiye´den ithal eden Özbekistan´da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 520 Türk sermayeli şirket bulunuyor. Bu şirketler 50 bin kişiye istihdam sağlarken, ülkedeki yatırım fırsatları yeni Türk yatırımcıları da çekmeye devam ediyor.” dedi.

 

// GENÇ NÜFUS, HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ

 

33 milyonluk eğitimli ve genç nüfusa sahip olmasının yanında, yılda ortalama 4,5 ilâ 5 oranında büyüme başarısı yakalayan Özbekistan´ın, Gayrisafi Yurtiçi Hasılası´nın (GSYİH) büyük oranda bölümünü tarım ve imalat sanayi oluşturuyor. Dünya Bankası gibi kurumların Özbekistan ekonomisi ile ilgili öngörülerini sürekli yukarı yönlü revize ettiğine dikkat çeken Onur Atakay, şu değerlendirmeyi yaptı:

Özbekistan, dünyanın en huzurlu ve suç oranı en düşük ülkelerinden biri. Hükümet, ülke dışından gelen yatırımcılar için koşulların olumlu seyretmesi ve yatırım ortamının yaratılması amacıyla önemli kararlar alıyor. Türkiye´de 600 binin üzerinde Özbek vatandaşının çalışması, iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ivmenin artmasını sağlıyor. Son 20 yılda vergi yükü üç kat azalan Özbekistan´da devlet, ihracat yapan şirketleri desteklemek ve ihracat hacmini artırmak için özel vergi tatilleri uyguluyor. Faaliyete giren Serbest Ekonomi Bölgeleri de yatırımcılara uygun altyapı ile yatırım imkânı sağlıyor.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sintek Özbekistan
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mert Fidan
2.7.2019 16:13:08
Bizim ülkemizin firmaların bu denli yurt dışına açılmasını tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum
GELENEKTEN GELECEĞE BOYOZ
GELENEKTEN GELECEĞE BOYOZ
İzmir´in boyozunu en mükemmel haliyle geleceğe taşıyacaklar
SAĞLIKLI TOPLUMLAR İÇİN ORGANİK TARIM DESTEKLENMELİ
SAĞLIKLI TOPLUMLAR İÇİN ORGANİK TARIM DESTEKLENMELİ
Ekolojik Tarım Organizasyonu (ETO) Derneği zehirsiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak için organik tarımın desteklenmesi gerektiğini ancak 2019 Tarımsal Destekleme Kararnamesi ile ülkemizde bu desteklerin kapsamının daraltıldığını, miktarın azaltıldığını ve destek süresinin kısıtlandığını açıkladı
Norm´a bir ödül daha
Norm´a bir ödül daha
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması´nda Norm Holding altı finalist arasına kalarak mansiyon ödülü aldı.
III. Maden Çalıştayı İzmir´de Gerçekleşti
III. Maden Çalıştayı İzmir´de Gerçekleşti
Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya:
Eximbank´tan Tekstilcilere Alacak Sigortası Önerisi
Eximbank´tan Tekstilcilere Alacak Sigortası Önerisi
Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Kasım ayı etkinliklerini Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) ev sahipliğinde Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Salonu´nda gerçekleşti. Kasım ayı etkinliğinin konuğu Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat oldu.
Binali Yıldırım: “Değişime ayak uyduramayan yok olur”
Binali Yıldırım: “Değişime ayak uyduramayan yok olur”
Ege Ekonomik Forum´da gündem tarım
Türkiye´de Üretilen Hyundai i20 Dünya Ralli Şampiyonu Oldu.
Türkiye´de Üretilen Hyundai i20 Dünya Ralli Şampiyonu Oldu.
Hyundai, WRC Dünya Ralli Şampiyonası 2019 sezonunu 380 puanla şampiyon olarak tamamladı.
Hedef Yeşil ve Mavi Büyüme
Hedef Yeşil ve Mavi Büyüme
Ege Ekonomik Forum´da “AR-GE, Yenilik ve Akıllı Uzmanlaşma” konulu oturuma katılan İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, 2020 ve sonrası hedeflerini anlatırken, “Yeşil ve mavi büyüme” kavramlarını gündeme taşıyacaklarını açıkladı. Dr. Yavuz, “Bu kavramlar, daha az kaynak kullanarak, çevreye daha saygılı şekilde, kaynakların gelecek nesle de ait olduğu bilinciyle kaliteli büyümemizi sağlayacak” dedi. Dr. Yavuz, 2020´nin ilk çeyreğinde akıllı uzmanlaşma strateji çalışmalarını başlatmak istediklerini de vurguladı.
Doğal taş ihracatçıları Meksika´dan ihracat bağlantılarıyla döndü
Doğal taş ihracatçıları Meksika´dan ihracat bağlantılarıyla döndü
Dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 40´ına sahip olan, 650 farklı renk ve dokuda mermer çeşitliliği ile dünya birincisi Türkiye, portföyünde işlenmiş ürün ithal eden ülkelerin daha fazla yer alması için çalışmalarını sürdürüyor.
Egeli 509 ihracatçının başına yeşil pasaport kondu
Egeli 509 ihracatçının başına yeşil pasaport kondu
Yeşil pasaport sahibi Egeli ihracatçı sayısı bin 800´e ulaştı
Şen, “Endüstri 4.0 ile geleceğe yön vermeye çalışıyoruz”
Şen, “Endüstri 4.0 ile geleceğe yön vermeye çalışıyoruz”
Ege Üniversitesi´nde “Endüstri 4.0 ve Moda Sektörü” konulu konferansta konuşan TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, “Biz, yapay zekâyla geleceği öğrenmeye çalışıyoruz, büyük veriyle geleceği tahmin etmeye çalışıyoruz, endüstri 4.0 ile ise geleceğe yön vermeye çalışıyoruz” dedi.
Çinliler, Türk lezzetleri için kuyruk oldu
Çinliler, Türk lezzetleri için kuyruk oldu
Çin ithalat fuarında Türk lezzetleri izdihamı
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
» Yarım kilo bal yapabilmek için arıların iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorunda olduklarını, » Tarantulaların iki buçuk yıl hiçbir şey yemeden yaşayabildiklerini,

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45