Sürgün Köpeklerin Sesi Olmak İçin Bir Kez Daha Bir Araya Geldiler!
Türkiye´nin önde gelen online pet store´larından Markamama.com ile Türkiye´nin ilk hayvan haber sitesi ajanimo, Okan Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü öğrencileri ile birlikte Tepeören´deki ormanlara atılan sürgün köpeklerle buluştu. İnsana yakın noktalarda oluşturulan besleme odaklarında yaşayan köpekler mama ve sevgiye doyarken ormanın içlerinde yaşayan köpekler ise bu buluşmada insanlar uzaklaştıktan sonra sadece mamaya doydular.
Tarih: 21.11.2019 14:50:29/ 161okunma / 0yorum

Sokaklarımızdan koparılarak vahşi hayata sürgün edilen köpeklerin sevgi ve mama ihtiyaçlarını karşılayıp farkındalık yaratarak onların sesi olmak amacıyla başlatılan Sürgün Köpeklerle Buluşma´nın ikincisi Tepeören´de gerçekleştirildi. İnsana yakın noktalarda oluşturulan besleme odaklarında yaşayan köpekler mama ve sevgiye doyduktan sonraki mutluluğu ile ortaya renkli görüntüler çıkarken, ormanın içlerinde yaşayan köpekler ise bu buluşmada insanlar uzaklaştıktan sonra sadece mamaya doydular.

 

Türkiye´nin önde gelen online pet store´larından www.markamama.com ile Türkiye´nin ilk hayvan haber sitesi www.ajanimo.com iş birliğiyle sosyal sorumluluk projesi olarak hazırlanan ve ilki Kocaeli Kent Ormanı´nda yapılan Sürgün Köpeklerle Buluşma´nın ikincisi İstanbul Okan Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu üyesi öğrencilerle birlikte Tepeören´de gerçekleştirildi.

 

SÜRGÜN KÖPEKLERE UMUT OLDULAR

 

Sokaklarımızdan koparılarak vahşi doğada açlık ve hastalıklarla boğuşarak yaşama tutunmaya çalışan köpeklerin göz göre göre yalnızlık ve ölüme mahkum edilmesine dikkat çekmek amacıyla her ay farklı bir bölgede gerçekleştirilen Sürgün Köpeklerle Buluşma, can dostlarımız için umut olmaya devam ediyor.

 

İlki Kocaeli Kent Ormanı ve Umuttepe civarında gerçekleştirilen buluşmanın ikincisi için hayvansever öğrenciler, Markamama ve Ajanimo bu kez Tepeören´de bir araya geldi…

 

Kendi imkanlarıyla bölgedeki köpeklerin beslemelerini gerçekleştirmeye çalışan Okan Üniversitesi´nden hayvansever öğrencilerle birlikte kurgulanan beslemeye 150 kilo kuru mama getirildi. Bunun yanı sıra getirilen kuru et, yaş mama ve ödül mamaları karınlarını bile doyurmakta zorlanan köpekler için adeta ziyafet oldu.

 

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla yiyecek bulmalarının zorlaşacağı da göz önüne alınarak bir miktar mama da ilerleyen dönemlerde dağıtılmak üzere yaşam hakkının genç savunucuları öğrencilere saklamaları üzere verildi.

 

“KOŞULSUZ SEVMENİN CEZASI İNSANSIZLIĞA MAHKUM EDİLMEK!”

 

www.ajanimo.com hayvan haber sitesinin yayıncısı Birgül Taşdemir, Sürgün Köpeklerle Buluşma projesi ile toplumda, sokağımızda neden köpek olmadığının, hiçbir suçu olmayan köpeklerin neden ormana atıldığının sorgulanmasını amaçladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Yüzyıllar öncesinde insanla birlikte yaşamak üzere evcilleştirilen köpeklerin ormanda yaşaması çok zor. Bir yandan açlık, susuzluk, hastalık, soğuk hava koşulları ile mücadele ederken bir yandan da vahşi hayvanların ve insanlarına saldırısına uğruyorlar.

Kentlilik bilincinden yoksun bireylerin kentlerde yaşamaya ve yerel yönetimlerde de aktif rol almaya başlamasıyla birlikte, sokağımızdaki hayvanlar insanın saldırısına uğramaya başladı. Yaşam hakkına ve biçimine saygı duyarak hizmet etmesi gereken yerel yöneticiler, ne yazık ki sokak hayvanlarını zehirleyerek öldürdükleri bir utanç dönemini yaşattılar bu ülkeye.

 

Yetkinlikten yoksun vekilleri seçmenin sonucunda yaşanan dram karşısında, örgütlenen sivil toplum uzun yıllar sokak hayvanlarının yaşam hakkı için mücadele etti ve bu mücadelenin sonucunda “Kısırlaştır Aşılat Yaşat” sürecine geçildi. Ancak, kentlilik bilinci oluşmayan kişiler için bu da yeterli olmadı. Siyaseti hizmet olarak görmeyip kariyer olarak gören yereldeki ve Ankara´daki vekiller sokağımızdaki hayvanları koruyacak yasalar çıkarıp bu yönde kararlar almak yerine, yapılan her şikayetin faturasını sokağımızdaki hayvanlara ödetti, ödetmeye de devam ediyorlar.

“ORMANLARA SÜRGÜN EDİLECEK NE SUÇ İŞLEDİLER?”

 

Sokağımızda olması gereken köpekler ve kediler ormana atılıyorlar. İnsan, böylesi muhteşem güzelliklerden kendini nasıl mahrum edebiliyor anlayamıyorum! ‘Sokağımızda, semtimizde, beldemizde, köyümüzde, şehrimizde olması gereken bu canların ormanda ne işi var?´ sorusuna gerçekten cevap bulamadım, hala da bulamıyorum. Bu köpekler ormana sürgün edilecek nasıl bir suç işlemiş olabilirler ki? Belki de koşulsuz sevmeleri, kendine bunca kötülüğü yapan insanı dahi koşulsuz sevebilmeleri, sevmeyi bilmeyen biz insanları rahatsız ediyor. En büyük suçları insanı koşulsuz sevmeleri belki de… Bu yüzden ormana sürgün edilerek alabilecekleri en büyük cezaya, insansızlığa mahkum ediliyorlar.”

 

YÜZLERDE BURUK BİR TEBESSÜM BIRAKTILAR…

 

Araçlarla bölgeye gidildiği ilk andan itibaren sevinçleri ile heyecanları gözlerinden okunan köpeklerin objektiflere yansıyan bazı halleri yürekleri burktu.

 

Diğer bir yandan mamaların dağıtılması ve karınlarını doyurmasının ardından sıranın sevgi ve oyun vaktine gelmesiyle kendilerini sevdirmek için adeta birbirleriyle yarışan patili dostların sevimlilikleri ise yüzleri güldürdü.

 

Beslemenin ardından katılımcılar el birliğiyle daha önceden atılan ve çevreyi kirleten çöpleri de toplamayı ihmal etmedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ülker ve Deniz Feneri Suriye´de İyilikte Buluştu…
Ülker ve Deniz Feneri Suriye´de İyilikte Buluştu…
Suriye Kamplarında Acil Gıdaya ihtiyaç var!
"Çöpü evde ayrıştırana ucuz ulaşım"
"Çöpü evde ayrıştırana ucuz ulaşım"
Geri dönüşüm çağrısı
Girişimciliğin sırrını anlattı
Girişimciliğin sırrını anlattı
"İz bırakın"
Bu Çalışmalar Daha Güvenli Ulaşım İçin
Bu Çalışmalar Daha Güvenli Ulaşım İçin
Bu Çalışmalar Daha Güvenli Ulaşım İçin
Yeşil Alanlarda Kış Öncesi Özenli Bakım
Yeşil Alanlarda Kış Öncesi Özenli Bakım
Yeşil Alanlarda Kış Öncesi Özenli Bakım
YUNUSEMRE´DE PARK VE BAHÇELER KIŞA HAZIRLANIYOR
YUNUSEMRE´DE PARK VE BAHÇELER KIŞA HAZIRLANIYOR
YUNUSEMRE´DE PARK VE BAHÇELER KIŞA HAZIRLANIYOR
Prof. Dr. Bilecenoğlu “Doğayı doğa yapan yok olmanın kendisidir”
Prof. Dr. Bilecenoğlu “Doğayı doğa yapan yok olmanın kendisidir”
Ege Üniversitesi(EÜ) Su Ürünleri Fakültesi Binbir Gıda Konferans Salonunda, organizatörlüğünü Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Alp Salman´ın yaptığı, “Nesli Tehlike Altındaki Türler ve Kırmızı Liste Uygulamaları” konulu konferans düzenlendi. Konferansa; Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Bilecenoğlu konuşmacı olarak katıldı.
2. YAŞ GÜNÜNDE 600 FİDAN  HEDİYE
2. YAŞ GÜNÜNDE 600 FİDAN HEDİYE
Furkan-Özge Tüzün çifti, kızları Zeynep Gökçe Tüzün´ün 2. yaş gününde Ege Orman Vakfı işbirliği ile 600 fidanlık koru oluşturdu. Minik Zeynep Gökçe doğum gününü İzmir-Kınık-Cumalı Köyü ağaçlandırma sahasında oluşturulan koruda fidan dikerek kutladı.
Sonbaharda Depresyona Dikkat!
Sonbaharda Depresyona Dikkat!
Psikiyatrist Dr. Özgül çınar, sonbahar aylarında depresyon vakalarının arttığını belirterek, kişilerin mutsuzluk, umutsuzluk, yorgunluk, uykusuzluk ya da fazla uyuma gibi belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı.
HEDEF 1 MİLYON FİDAN
HEDEF 1 MİLYON FİDAN
HEDEF 1 MİLYON FİDAN
Kuş Cenneti Flamingolar İçin Temizlendi
Kuş Cenneti Flamingolar İçin Temizlendi
Ege Üniversitesi (EÜ) Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) ve EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü işbirliğinde “Dünya Temizlik Günü” kapsamında İzmir Kuş Cenneti Flamingo Adası´nda temizlik çalışması etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe ÇEVMER Müdürü Prof. Dr. Dinçer Ayaz, EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş, gönüllüler ve öğrenciler katıldı.
YALNIZ KADIN DA GÜÇLÜDÜR
YALNIZ KADIN DA GÜÇLÜDÜR
Özlem Ünsoy´un davetiyle İzmir´e gelen sosyal medya fenomeni ve yazar Nilgün Bodur, Bonny Food Sohbetleri´nin ilk konuğu oldu.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, karısı ve annesiyle hiçbir zaman telefonda konuşamadı. Çünkü ikisi de doğuştan sağırdı.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45