Toplumsal Kimlik ve Kadın Ruh Sağlığı
Ege Üniversitesin düzenlenen “Toplumsal Kimlik ve Kadın Ruh Sağlığı” konferansında konuşan Prof. Dr. Esra Engin, “Toplum olarak sevmeyi ilke edinelim, belki o zaman şiddet sorunu çözüme kavuşur” dedi.
Tarih: 30.11.2019 22:57:32/ 146okunma / 0yorum

Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKAM) tarafından “Toplumsal Kimlik ve Kadın Ruh Sağlığı” konferansı gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Nuri Bilgin Konferans Salonu´nda düzenlenen etkinliğe EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Bilge, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansı, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Engin verdi.

Prof. Dr. Esra Engin, “Toplumsal kimlik kavramına geçmeden önce asıl kimlik ne demek? Kimlik aslında benliğin nasıl tanımlandığıyla alakalı bir kavram. Genellikle aidiyet kavramıyla birlikte inceliyoruz. Kimlik var olmak için bir farklılığa gereksinim duymaktır, aslında farklılığımızı ortaya koymaktır ve bunu güven altına almaktır. Bir kimlik sahibi olmak her bireyin ihtiyacıdır” diye konuştu.

Suçluluk duygusunun ruhsal hastalıkların temelinde yatan ve evrilmiş bir duygu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Engin, “ Öfkenin evrilmiş halidir suçluluk. Genellikle kendine güvensiz kişiler kendilerini ve karşı tarafı suçlarlar. Çünkü kendisi de suçlanarak büyümüştür başka bir yol bilmiyordur. Suçlamak; benim bunda payım yok demektir. Eyleme geçmek için suçluluk duygusundan vazgeçmek gerekir. Çünkü isteklerimizi, duygularımızı, düşüncelerimizi dile getirmemiz çok da tasvip edilmediği için bu duyguyu kendimize döndürürüz ve başkalarını suçlamaya devam ederiz. Ne zaman ki suçlamayı bırakır, objektif bir bakış açısı içerisinde durumları değerlendirirsek o zaman eylem hali olur ve bir şeyler değişir” dedi.

 “Şiddet korku kültürüyle ilgilidir”

Prof. Dr. Engin, “Bizler sevmeyi ve sevilmeyi her yaşımızda arıyoruz. Şiddetin olmadığı yerleri hayal ediyoruz ama acaba sevgiden ne kadar bahsediyoruz? Sevmeyi ne kadar beceriyoruz? İyi yetişmiş bir kadın, iyi düşünen bir kadın sevebilen bir erkek yetiştirir. Sevebilen, sevgisini sunan bir erkek ilişkide de kendini daha farklı var eder. O şiddet olgusunu o zaman belki konuşmaz oluruz. Ancak doğru iletişimden yoksun olunduğunda evlilik kurumu, aile de sıkıntı oluyor ve maalesef depresyona zemin hazırlıyor. Bu noktada güç algısı çok önemlidir. Bu sistem içerisinde güç ekonomik ve fizikseldir. Gücü farklı algıladığımız da birçok şeyin değişeceğini düşünüyorum. Güç tabi beraberinde şiddeti getiriyor. Özellikle aile içi şiddette görüyoruz. Şiddet korku kültürüyle ilgilidir. Bir şeyi yapamadığını düşünen erkek başarı duygusuyla yüklendiği için genellikle gücünü kendisinden fiziksel olarak daha güçsüz olanda yansıtıyor. Kendi çaresizliğini yansıtıyor. Şiddet gören kadınlarda genellikle kurban psikolojisi vardır. Kurban psikolojisi şöyledir; eşi şiddet gösterir, bir süre sonra pişmanlık duyar ve kadın eşini affeder. Erkek tekrar eve gider aynı kısır döngü yaşanır. Kadınlar bu kısır döngüyü yaşamayı kaderleri gibi algılar bu nedenle kurban- itaatkâr bölümünde kalmayı tercih eder. Dünyanın her yerinde bu tip aile içi şiddet olgularına rastlıyoruz. Dünyada yapılmış çalışmalar da yüzde 10 ile 69 arasında değişen oranlarla hayatların bir bölümünde eşi tarafından şiddete maruz kalmış kadınların olduğunu göstermektedir. Bu durum şiddetin süresi, tipi, duruşuyla ilişkili olarak ruhsal bozukluğun olma olasılığını da artırmaktadır. Toplum olarak sevmeyi ilke edinelim, belki o zaman şiddet sorunu çözüme kavuşmuş olur” dedi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Toplumsal Kimlik Kadın Sağlığı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konserveler niye zehirler?
Konserveler niye zehirler?
Geçtiğimiz günlerde Zonguldak´ta bir gıda zehirlenmesi meydana geldi. Aynı aileden iki kişinin konserveden zehirlendikleri tahmin edilmekte olup çiftin kanında "Clostridium botulinum" toksini tespit edildi. Toksin sebebiyle sinir sistemleri felç olan çiftin hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.
İdeal Güzellik Kalıpları Ergenleri Tehdit Ediyor
İdeal Güzellik Kalıpları Ergenleri Tehdit Ediyor
Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi´nde (International Journal of Environmental Research and Public Health) yayınlanan yeni bir araştırma, medya ve sosyal medya tarafından belirlenen fiziksel güzellik ve ideal vücut kalıplarının ergenlik dönemindeki kişilerde psikolojik sorunların gelişmesine neden olduğunu ortaya koydu. Francisco Nataniel Macedo Uchôa ve meslektaşlarının yaptığı araştırma, medya etkisinin ergenlik dönemindeki kişilerde, fiziksel güzellik kalıpları içselleştirmelerine yol açtığını ve bu kalıplarla eşleşemediklerinde kendi bedenlerinden memnun olmadıklarını gösterdi.
Türk Cerraha Yunan Derneğinden onursal üyelik nişanı
Türk Cerraha Yunan Derneğinden onursal üyelik nişanı
Atina´da gerçekleştirilen Yunan-Türk Endokrin Cerrahisi Kongresi kapanış töreninde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Makay´ a onursal üyelik nişanı verildi.
Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, “Türkiye, antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında birinci sırada”
Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, “Türkiye, antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında birinci sırada”
Ege Üniversitesi Televizyonu´na konuk olan Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, Türkiye´nin antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında birinci sırada olduğunu ve insanların yüzde 50´sinin gereksiz antibiyotik kullandığını söyledi.
2019 Yılının En Başarılı Doktoru
2019 Yılının En Başarılı Doktoru
"5. Mood Ödülleri" törenle ödüller sahiplerini bulurken, sanat ve spor camiasından ünlü isimlerin katıldığı gecede Op. Dr. Evren Işık ‘2019 Yılının En Başarılı Doktoru´ seçildi.
Bitki Çayları “Her Derde Deva” mı?
Bitki Çayları “Her Derde Deva” mı?
16´ıncı yüzyılın önemli bilim insanlarından olan İsviçreli doktor ve kimyager Paracelsus; “Bütün maddeler zehirdir, zehirle ilacın tek farkı dozdur.” diyerek bir doğruluğu yıllar öncesinden dile getirmiştir.
EGEMM´den   “Canlı Cerrahi Yayını”
EGEMM´den “Canlı Cerrahi Yayını”
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi´nde gerçekleştirilen “Turkish Iraqi Spine Meeting- Türk Irak Omurga Buluşması” programı kapsamında yapılan ameliyatlar Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) tarafından canlı yayınlandı.
AKCİĞER KANSERİNDE  KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ PLANLAMASI YAPILMASI ŞART
AKCİĞER KANSERİNDE KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ PLANLAMASI YAPILMASI ŞART
SİGARA TÜKETİMİ YALNIZ SİZİ DEĞİL, GELECEK NESİLLERİNİZİ DE KANSER HASTASI YAPABİLİR
Diyabet Hastalarına Altın Değerinde Öğütler
Diyabet Hastalarına Altın Değerinde Öğütler
Dünya Diyabet Günü nedeniyle bir açıklama yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, ülkemizde sıklığı giderek artan Tip 2 diyabet hastalığının organ kayıplarına yol açabildiğini belirterek, "Uzman kontrolünde, sağlık beslenme kurallarına uyarak bu hastalıkla sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz" dedi.
2025 yılında her 3 kişiden 1´i diyabet hastası olacak!
2025 yılında her 3 kişiden 1´i diyabet hastası olacak!
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi´nde 14 Kasım Dünya Diyabet Farkındalık Günü Yürüyüşü düzenlendi. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından düzenlenen etkinliğe hastane çalışanları, diyabet hastaları ve hasta yakınları büyük ilgi gösterdi.
 “BİR ORGAN BAĞIŞIN BİN UMUT OLSUN”
“BİR ORGAN BAĞIŞIN BİN UMUT OLSUN”
Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen “Bir Organ Bağışın Bin Umut Olsun” programında konuşan Öğr. Gör. Tuğba Nur Öden, “Beyin ölümü gerçekleşen hastaların yüzde 25´i bağış yapıyor. Tüm bunları aşmak için yapılacak en iyi şey eğitimdir. Ege üniversitesi olarak bu konuda öncü üniversitelerden biriyiz” dedi.
Ergenlikte obezite riskine işaret eden 3 faktör
Ergenlikte obezite riskine işaret eden 3 faktör
Çocuğun ergenlikte aşırı kilolu veya obez olup olmayacağını gösteren üç temel faktörün; çocuğun ve annenin vücut kitle indeksleri ile annenin eğitim düzeyi olduğu açıklandı
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Tilkinin Sermayesi, Tavuğun Aptallığıdır.

Günün Sözü
-Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45