Turgutlu Türkülerle Dolu Bir Gece Yaşadı
Turgutlu Belediyesi Bağ Bozumu ve Kurtuluş Şenlikleri coşkulu bir şekilde kutlanmaya devam ediyor. Etkinlik programları çerçevesinde il olarak Eski Belediye Binası Bahçesinde saat 14.00´da yazarlar Metin Soydeveli ve Dizdar Karaduman okurları ile buluşarak kitaplarını imzaladı. Ardından saat 19.00´da Eski Belediye Binasında Doç. Dr. Nejdet Bilgi ve Prof. Dr. Salih Özbaran, ‘Milli Mücadele Döneminde ve Cumhuriyet´in İlk Yıllarında Turgutlu´ konferansında dinleyicileri buluştu. Gecenin finalinde ise Azerbaycan ve Yörük Kültürleri Gecesi ile Turgutlulular türküler, halk oyunları ve yörük kültürünü yansıtan gösterilerle renkli bir akşam geçirdi.
Tarih: 5.9.2019 11:48:32/ 100okunma / 0yorum

Turgutlu Bağ Bozumu ve Kurtuluş Şenlikleri´ni dolu dolu kutlamaya devam ediyor. Etkinlikler kapsamında günün ilk programı saat 14.00´da Eski Belediye Binası bahçesinde gerçekleşti. Yazarlar Metin Soydeveli ve Dizdar Karaduman okurları ile buluşarak kitaplarını imzaladı. Ardından Belediye Başkan Yardımcısı Fırat Honaz´ın da katıldığı saat 19.00´da Eski Belediye Binasında düzenlenen Doç. Dr. Nejdet Bilgi ve Prof. Dr. Salih Özbaran, ‘Milli Mücadele Döneminde ve Cumhuriyet´in İlk Yıllarında Turgutlu´ konferansında dinleyicileri buluştu. Gecenin finali ise 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı´ndan gerçekleşti. Kortej eşliğinde 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı´na yürünürken, Azerbaycan Kültür Derneği ve Turgutlu Yörük Türkmen Dayanışma Derneği´nin de katkıları ile düzenlenen  Azerbaycan ve Yörük Kültürleri Gecesi´nde Turgutlulular türkü dolu bir akşam geçirdi.

/resimler/2019-9/5/1151331140169.jpg

Kardeşlik ve Barış Mesajları Verildi

Gecede ilk olarak Kafkaf Dans grubu sahne aldı. Dans grubunun gösterileri geceye renk katarken, Aydın Yörük Efe Kültür Derneği Halk Oyunları ekibi de birbirinden güzel halk oyunları sergileyerek büyük alkış topladı. Daha sonra sahneye çıkan TRT Sanatçısı Azerbaycan´ın sevilen sesi Cavit Tebrizli okuduğu eserler ve türküler ile alanda bulunanlardan büyük ilgi gördü. Son olarak sahne alan Yasemin Çandır da seslendirdiği türküler ile Turgutlululara türkü dolu bir gece yaşattı. Gecenin hazırlanmasında emeği geçen Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın´a bir plaket takdim eden Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı Ünal Kağba “Bu zamanlarda bizlerin bir tarafı buruk olur. Çünkü matemdeyiz. Ama çok değerli Başkanım Çetin Akın, Ünal sen bu geceyi düzenlersin dediğinde hiç tereddüt etmedik. 97 yıl önce Turgutlu´muz kurtulmasaydı böyle geceler düzenleyemez, kardeşçe eğlenemezdik. Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır dedik. Matemde olsak burukta olsak bu gecemizi tertipledik. Başkanımıza 20 yıl sonra Turgutlu´muza özlenen şenlikleri getirdiği için çok teşekkür ediyorum” dedi.  Turgutlu Yörük Türkmen Dayanışma Derneği Başkanı Ayşe Demir de katkılarından dolayı Başkan Akın´a teşekkür ettiğini dile getirdi. Gecede sanatçılar Cavit Tebrizli ve Yasemin Çandır´a çeşitli hediyeler takdim eden Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın “Bu gece Turgutlu türkülere doydu. İnanılmaz bir gece yaşadık. Hem Azerbaycanlı TRT sanatçımız Cavit Tebrizli hem de halk müziğinin sevilen ismi Yasemin Çandır bizlere muhteşem bir gece yaşattı. Her gece ayrı bir kültür gecesi ile siz Turgutlulular ile bir arada oluyoruz. Bu gece sizlere şu mesajı vermek istiyorum arkadaşlar. Barış ve Kardeşlik ilk önceliğimiz olsun. Buna ihtiyacımız var, birlikte olmaya ihtiyacımız var, kardeşliğe ihtiyacımız var, Ne Mutlu Türk´ün diyebilene ihtiyacımız var.  Bizler insanlarımızı dili, dini, ırkı nedir diye ayırmadık, ayırmayacağız da. Bu gecenin hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Doğum Günü Sahnede Kutlandı

Gecede ayrıca bir sürpriz daha yaşandı. Programların sunucusu ve Belediye personeli Azmi Gümüşoğlu´nun 4 Eylül olan doğum günü Belediye Başkanı Çetin Akın tarafından sahnede pasta kesilerek kutlandı. Gümüşoğlu´na yeni yaşında mutluluklar dileyen Başkan Akın, pastayı birlikte üfledi ve doğum günü coşkusuna ortak oldu.

/resimler/2019-9/5/1152245828681.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Turgutlu Türkülerle Dolu Gece Yaşadı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan Akın´dan 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı
Başkan Akın´dan 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı
Turgutlu Belediye Belediye Başkanı Çetin Akın, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´e ´Gazilik´ ünvanı ile ´Mareşal´ rütbesi verilişinin 98. yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Akın, “Gazilik vatan,bayrak ve millet sevgisinin sembolü, Gaziler gururumuzdur” dedi.
Zurna Üstadları Turgutlu´da Buluşuyor
Zurna Üstadları Turgutlu´da Buluşuyor
Turgutlu Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiye´de ilk olma özelliğine sahip olan Zurna Kampı başladı. 17 Eylül´de başlayan ve 19 Eylül´de muhteşem bir konser ile final yapacak olan Zurna Kampı sonrasında Türkiye´nin önde gelen zurna üstadları Turgutlululara muhteşem bir gece yaşatacak.
Turgutlu Belediyesi´nden Öğrencilere Eşya Desteği
Turgutlu Belediyesi´nden Öğrencilere Eşya Desteği
Turgutlu Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü, şehir dışından Turgutlu´ya okumak için gelen üniversite öğrencilerine eşya desteği vermeye başladı. Hayırsever vatandaşların da bağışları ile destek bulan ‘Öğrenci Dostu Şehir Turgutlu´ projesi ile öğrencilerin ihtiyaçları olan eşyalar evlerine teslim ediliyor.
Belediye Ekipleri Yaz Tatilinde Okulları Yeni Görünüme Kavuşturdu
Belediye Ekipleri Yaz Tatilinde Okulları Yeni Görünüme Kavuşturdu
Turgutlu Belediyesi yaz tatilini fırsata çevirerek ihtiyaçlar doğrultusunda okullarda boyama çalışması gerçekleştirdi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü boya atölyesi ekipleri tarafından gerçekleşen çalışmalarda 10 okul sil baştan boyanarak yeni bir görünüm kazandırıldı.
Zabıta Ekipleri Kötü Kokunun Kaynağını Buldu
Zabıta Ekipleri Kötü Kokunun Kaynağını Buldu
Turgutlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri son günlerde Turgutlu´yu etkisi altına alan kötü konunun kaynağını tespit etti. Konuyu yakından takip eden Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın´da Zabıta Müdürlüğü personeli ile birlikte nif çayına hayvansal atık döken vidanjörü yakalayarak gerekli cezai işlemi uyguladı. Konu hakkında bir açıklama yapan Başkan Akın “ Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz kötü kokular ile ilgili bir haftadır çalışmalarını sürdürüyordu. Bende bizzat olay yerine gelerek bu kokuların yayılmasına sebep olanlara gerekli cezai işlemi uyguladık” dedi.
Başkan Akın Mahalle Ziyaretlerine Devam Ediyor
Başkan Akın Mahalle Ziyaretlerine Devam Ediyor
Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, mahalle ziyaretlerine devam ediyor. Ziyaretler kapsamından Turgutlu´nun merkeze uzak kırsal mahalleleri olan Kurudere, Gökçealan, Dağ Yeniköy, Güney ve Ayvacık mahallelerinde muhtarlar ve vatandaşlar ile bir araya gelen Başkan Akın “mahallelerimizin sorunlarını biliyoruz. Muhtarlarımızdan ve vatandaşlarımızdan gelen talepler var. İmkanlarımızı dahilinde sorunların çözümü için kısa sürede çalışmalara başlayacağız” dedi.
Turgutlu Belediyesi Meclisi Eylül Ayı İkinci Oturumunu Gerçekleştirdi
Turgutlu Belediyesi Meclisi Eylül Ayı İkinci Oturumunu Gerçekleştirdi
Turgutlu Belediyesi Eylül ayı ikinci oturum toplantısı gerçekleşti. Belediye Başkanı Çetin Akın başkanlığında toplanan meclis, önce komisyonda görüşülen daha sonra yeniden meclise havale edilen iki gündem maddesini karara bağladı. Mecliste bir konuşma yapan Başkan Akın “Alınan ve alınamayan kararların Turgutlu´muz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Başkan Akın Zabıta Personeli ile Kahvaltıda Buluştu
Başkan Akın Zabıta Personeli ile Kahvaltıda Buluştu
Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, 1-7 Eylül tarihleri arasında kutlanan Zabıta Haftası´nda Belediye bünyesinde görev yapan memur ve personel ile kahvaltı programında bir araya geldi. Ortapark Restoran düzenlenen programda Zabıta Müdürlüğü personeline teşekkür eden Başkan Akın “Zabıtalığın ne kadar zor bir meslek olduğunu en iyi bilenlerdenim. Özveri ister sabır ister gayret ister. Ben hepinize gösterdiğiniz gayretlerden ötürü teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.
Kurtuluşun 97. Yılı Törenler ve Etkinliklerle Kutlanacak
Kurtuluşun 97. Yılı Törenler ve Etkinliklerle Kutlanacak
Turgutlu´nun düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı 7 Eylül günü düzenlenecek olan tören ve etkinlikler ile kutlanacak. Resmî törenler kapsamında ilk program saat 10.00´da 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı´nda gerçekleşecek. Kurtuluş günü etkinlikleri TUTSO Konferans Salonu´nda ‘Küllerinden Doğan Kasaba´ isimli tiyatro oyunu ile sona erecek. Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın “Turgutlu´muzun düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılında düzenlenecek olan tören ve etkinlilere tüm Turgutlulu vatandaşlarımızı bekliyorum” dedi.
Turgutlu´da Karadeniz Fırtınası Esti
Turgutlu´da Karadeniz Fırtınası Esti
Turgutlu Belediyesi Bağ Bozumu ve Kurtuluş Şenlikleri kapsamında 6. günde Karadeniz ve Erzurumlulular Kültür Gecesine ev sahipliği yaptı. Karadeniz ve Erzurum yöresine ait türkülerin söylendiği horonların çekildiği gecede Karadenizli yerel sanatçı İhsan Aydın ve TRT sanatçısı Harun Atmaca seslendirdiği birbirinden güzel şarkılar ile alanda bulunanlara muhteşem bir gece yaşattı.
Kasaba Kurtuluş Gününde Küllerinden Yeniden Doğacak
Kasaba Kurtuluş Gününde Küllerinden Yeniden Doğacak
Turgutlu Belediyesi Eğitim ve Gençlik Merkezi (TURBEM) tiyatro topluluğu tarafından hazırlanan ve işgal döneminde Turgutlu´yu konu alan ‘Küllerinden Doğan Kasaba´ isimli tiyatro oyunu, Turgutlu´muzun düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı olan 7 Eylül´de bir kez daha sahnelenecek. Kurtuluş gününden yeniden izleyici ile buluşacak oyuna tüm Turgutlu halkını davet eden Belediye Başkanı Çetin Akın “Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün izinde Cumhuriyet çocuklarıyız. Turgutlu´muzun düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılında çok beğenilen oyunumuz bir kez daha izleyici ile buluşacak” dedi.
Belediye Ekipleri Yangın Sonrası Yara Sardı
Belediye Ekipleri Yangın Sonrası Yara Sardı
Turgutlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri Hasan Ferdi Turgutlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde çıkan yangın sonrası okulda bir çalışma gerçekleştirdi. İsten ve dumandan kapkara olan koridorlar ve sınıfılar baştan aşağı temizlendi, okul yeni eğitim öğretim yılına hazır hale getirildi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Tohum ek, vermezse toprak utansın.

Necip Fazıl KISAKÜREK
» İncilerin sirkede eridiklerini, » Havuca rengini veren bir karotenin olduğunu, » Venüs´ün saat yönünde dönen gezegen olduğunu, » En fazla asfaltlı yola sahip olan ülkenin Fransa olduğunu,

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45