YAŞLI BİREYLER DE ÖZEL İLGİ İSTER
YAŞLI BİREYLER DE ÖZEL İLGİ İSTER
Tarih: 30.9.2019 15:34:23/ 131okunma / 0yorum

Toplumların sağlıklı ve aktif yaşlanmasında, yaşlı dostu sağlık sistemi büyük önem taşır. Hastane yatışlarında ortaya çıkabilecek komplikasyonların azaltılması ve hastanelerin yaşlılar için daha güvenli bir yer haline getirilmesi ise ancak yaşlı dostu hastaneler ile sağlanabilir.

2012´den bu yana sahip olduğu Yaşlı Dostu Hastane patenti ile yaşlı bireylerin daha konforlu ve rahat sağlık hizmeti alması için çalışan Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi´nden Tıbbi Hizmetler Direktör Yardımcısı Prof. Dr. Tayfun Gürpınar, ‘Yaşlı Dostu Hastane´ hakkında şu bilgileri verdi:

 • Giderek yaşlanan nüfusumuzun sağlıklı ve aktif yaşlanması, yaşlılığında bağımsız ve kendine yeterli olabilmesi, sosyal ve psikolojik açıdan kendisini iyi hissedebilmesi çok önemlidir. Geleneksel kültürümüzün önemli bir özelliği olan yaşlıya saygı ve özen gösterme gibi değerlerimizin günümüz toplumunda örselenmemesi için yaşlı bireyleri koruyacak yapıları zaman kaybetmeden kurmak ve geliştirmek büyük önem taşır.
 • Yaşlılar, sağlıklı bireyler olarak kendi sosyal ortamlarında ve bağımsız yaşamalıdırlar. Bireylerin sağlıklı yaşlanması, hastane tedavisine gereksinim duymaması, hastanede tedavi gerekiyorsa en kısa süreli ve etkin tedavi ile sağlık sorunlarının çözümlenmesi gerekir.

YAŞLI BİREYLERİN ÖZEL SAĞLIK HİZMETİ ALMASI GEREKLİ

 • Pediatri hastalarının bu yaş grubuna uygun ortamlarda, ailesinin desteğini alarak farklı yaklaşımlarla tedavi edilmesi genel kabul görmekle birlikte, benzer yaklaşıma yaşlı bireylerin de ihtiyaç duyabileceği henüz tam olarak anlaşılmış değildir.
 • Bu nedenle özellikle birden fazla hastalığı olan kırılgan yaşlı bireylerin tedavileri gecikiyor, hastanede yatışları uzuyor veya istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabiliyorlar. Yaşlı bireylerin hastane seçiminde ‘yaşlı dostu´ sağlık kuruluşlarını tercih etmeleri doğru bir seçim olacaktır.

YAŞLI DOSTU HASTANE İLE KAYBOLMUŞLUK HİSSİ ORTADAN KALKIYOR

 • Öte yandan yaşlı bireylerin tek başına hastaneden hizmet alabilmesi için polikliniklerde yaşlı dostu randevu kavramının  yerleşmesi, yaşlı bireylerin aldıkları hizmetin kolaylaştırılması, çoklu ilaç kullanımı ile ilgili sorunların kontrol edilebilmesi, beslenme ve diyet bölümünün yaşlılıkla ilgili daha etkin çalışabilmesi, hastaların taburcu planlamalarının daha etkin yapılması da yaşlı dostu hastane olabilmenin en önemli kriterleri arasındadır.
 • Yaşlı bireyler pek çok bölüm, çok sayıda doktor muayenesi, tetkikler için randevu alma ve bu randevular arasında uzun bekleme süreleri gibi sorunlar nedeni ile günümüzün modern hastanelerine bir çeşit kaybolmuşluk hissi yaşamaktadırlar. Yaşlı dostu hastane hemşiresi kontrolünde yaşlı bireylere sağlanan destek, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmaktadır.

YAŞLI DOSTU HASTANE İLE OLASI KOMPLİKASYONLAR AZALTILIR

 • Yaşlı dostu hastane kavramı ile yaşlı hastalar açısından pek çok fayda elde edilir. Hastaneye başvuran yaşlı hastaların sağlık durumunun iyileştirilmesi, normal yaşamlarına daha sağlıklı bir şekilde süratle dönmelerinin sağlanması, yaşlıların hastane dışında bağımsız yaşama güçlerinin artırılması, hastaneden sonra yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artıracak düzenlemelere yardımcı olunması, yaşlıların hastaneye yatışlarında ortaya çıkabilecek komplikasyonların azaltılması ve hastanenin yaşlılar için daha güvenli bir yer haline getirilmesi, yaşlı dostu hastane tarafından gerçekleştirilir.

YAŞLI DOSTU HASTANE: BAYINDIR İÇERENKÖY HASTANESİ

 • Bir hastanenin kalitesini yaşlı hastalarına verdiği hizmetin kalitesi belirlemektedir. Yaşlı hastalarına kaliteli bakım ve tedavi hizmeti verebilen hastane, diğer yaş gruplarına verilen hizmetin kalitesini de garanti altına almaktadır. Bayındır İçerenköy Hastanesi´nde hayata geçirilen ‘Yaşlı Dostu Hastane´ projesi ile hastanede yaşlılığın özel koşullarına duyarlı bir davranış ve duygu ortamı oluşturulmaktadır. Bu çalışmalarımız nedeni ile 12 Eylül 2012 tarihinde, Bayındır İçerenköy Hastanesi´ne ‘Yaşlı Dostu Hastane´ patenti verilmiştir.
 • Hastane personeli normal eğitimlerinin bir parçası olarak yaşlılık konusunda teorik ve pratik eğitim almaktadır. Yaşlı dostu hastane olabilmek için hastanenin fiziksel alt yapısının ve tıbbi bakım süreçlerinin yaşlılığa uygun olması da büyük önem taşımaktadır. Bayındır İçerenköy Hastanesi de bu konularda uluslararası standartlara uymaktadır.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YAŞLI BİREYLER ÖZEL İLGİ İSTER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Prof. Dr.Cem Terzi´den Obezite Uyarısı
Prof. Dr.Cem Terzi´den Obezite Uyarısı
Beslenme alışkanlıklarımızın gün geçtikçe sanayileşmiş ve paketlenmiş gıdalar tüketmeye doğru yöneldiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cem Terzi, “Türkiye´nin önünde bir seçim var, ya obeziteye çıkan kapıyı açacak ya da geleneksel gıdaları sofrasında tutarak sağlıklı nesiller yetiştirecek” dedi.
Şeker Hastalarındaki Göz Hasarı Körlüğe Gitmeden Önlenebilir
Şeker Hastalarındaki Göz Hasarı Körlüğe Gitmeden Önlenebilir
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Safiye Yılmaz, şeker hastalarında oluşan göz tahribatının erken tanı ile körlüğe gitmeden önlenebileceğini söyledi.
Doç. Dr. Hafize Öztürk Can, “Emzirme anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir”
Doç. Dr. Hafize Öztürk Can, “Emzirme anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir”
Yenidoğan ve süt çocukları için ideal besin olan “Anne Sütü” ile beslenmenin önemine yönelik farkındalığı artırmak için yer yıl tüm dünyada 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası olarak kutlanıyor. Her annenin kendi bebeğine özel olarak ürettiği anne sütü, yaşamın ilk 6 ayında bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini ve sıvıları içeriyor.
Gediz´de tekrar Balık tutma hedefine yaklaşıyoruz
Gediz´de tekrar Balık tutma hedefine yaklaşıyoruz
Dünya Sağlık Örgütü, vücut kaslarının enerji harcayarak gerçekleştirdiği tüm hareketleri fiziksel aktivite olarak tanımlıyor.
‘Fıtık´ uzmanı cerrahlar İzmir´de buluştu
‘Fıtık´ uzmanı cerrahlar İzmir´de buluştu
Fıtık Derneği ile Ege Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 7. Ulusal Fıtık Kongresi başladı. "Fıtık Cerrahisinde Güncel Yaklaşımlar´´ ana temasıyla düzenlenen kongre, karın duvarı fıtıkları konusunda çalışma yürüten ulusal ve uluslararası uzmanları İzmir´de araya getirdi.
Cilt kanserinde Türkiye´nin en donanımlı merkezi Ege Üniversitesinde
Cilt kanserinde Türkiye´nin en donanımlı merkezi Ege Üniversitesinde
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermato-Onkoloji Ünitesi yenilenerek hizmete açıldı. Cihaz parkuru son teknoloji ile donatılan ünite, cilt kanserinin erken tanı ve tedavisinde Türkiye´nin en donanımlı merkezi oldu.
ÇALIŞAN ANNELER İŞE DÖNMEDEN ÖNCE SÜT STOĞU YAPABİLİR
ÇALIŞAN ANNELER İŞE DÖNMEDEN ÖNCE SÜT STOĞU YAPABİLİR
ÇALIŞAN ANNELER İŞE DÖNMEDEN ÖNCE SÜT STOĞU YAPABİLİR
AKCİĞERİNİN BİR KISMI ALINAN KANSER HASTASI 3 GÜNDE TABURCU
AKCİĞERİNİN BİR KISMI ALINAN KANSER HASTASI 3 GÜNDE TABURCU
Böbreğindeki taş için gittiği özel hastanede akciğer kanseri olduğunu öğrenen 79 yaşındaki Kamile Bozan, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde geçirdiği ameliyat ile sağlığına kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Volkan Karaçam, sadece 4 santimetrelik kesiyle yapılan laparoskopik ameliyatın başarılı geçtiğini, Kamile Bozan´ı ameliyatın ardından 3. günde taburcu ettiklerini söyledi.
ALZHEİMER´DA İLAÇ TEDAVİSİNE EK BİLİŞSEL AKTİVİTE ŞART
ALZHEİMER´DA İLAÇ TEDAVİSİNE EK BİLİŞSEL AKTİVİTE ŞART
Yaş ortalamasının artması ile birlikte ortaya çıkan unutkanlık, çoğu zaman yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görülüyor. Ancak unutkanlığa eşlik eden ani öfke nöbetleri ya da durgunluk da Alzheimer hastalığının habercisi olabilir.
“Kan Ver, Can ver”
“Kan Ver, Can ver”
Kızılay Kan Merkezi İzmir Şubesi ile işbirliği yapan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü “kan bağışı” kampanyası düzenledi. İlk bağışı DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker yaparken ve kampanya, bölge çalışanlarından büyük ilgi gördü
Gaziemir´de Fark Oluşturan Alzheimer Etkinliği
Gaziemir´de Fark Oluşturan Alzheimer Etkinliği
Gaziemir Belediyesi ile Alzheimer Derneği İzmir Şubesi, Dünya Alzheimer Günü´nde alzheimer hastalığına ve bu hastalıktan korunma yollarına dikkat çekmek için bir dizi etkinlik düzenledi. Farkındalık etkinliklerine katılan Belediye Başkanı Halil Arda,“Alzheimer hastalarına destek olmaya devam edeceğiz” dedi
“Her Unutkanlık Alzheimer Değildir”
“Her Unutkanlık Alzheimer Değildir”
İzmir Özel Can Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.Nazan Pekcan, alzheimer hastalığının demansın en sık görülen nedeni olmasına rağmen, her unutkanlığın alzheimer olmadığını söyledi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45