YAŞLI BİREYLER DE ÖZEL İLGİ İSTER
YAŞLI BİREYLER DE ÖZEL İLGİ İSTER
Tarih: 30.9.2019 15:34:23/ 180okunma / 0yorum

Toplumların sağlıklı ve aktif yaşlanmasında, yaşlı dostu sağlık sistemi büyük önem taşır. Hastane yatışlarında ortaya çıkabilecek komplikasyonların azaltılması ve hastanelerin yaşlılar için daha güvenli bir yer haline getirilmesi ise ancak yaşlı dostu hastaneler ile sağlanabilir.

2012´den bu yana sahip olduğu Yaşlı Dostu Hastane patenti ile yaşlı bireylerin daha konforlu ve rahat sağlık hizmeti alması için çalışan Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi´nden Tıbbi Hizmetler Direktör Yardımcısı Prof. Dr. Tayfun Gürpınar, ‘Yaşlı Dostu Hastane´ hakkında şu bilgileri verdi:

 • Giderek yaşlanan nüfusumuzun sağlıklı ve aktif yaşlanması, yaşlılığında bağımsız ve kendine yeterli olabilmesi, sosyal ve psikolojik açıdan kendisini iyi hissedebilmesi çok önemlidir. Geleneksel kültürümüzün önemli bir özelliği olan yaşlıya saygı ve özen gösterme gibi değerlerimizin günümüz toplumunda örselenmemesi için yaşlı bireyleri koruyacak yapıları zaman kaybetmeden kurmak ve geliştirmek büyük önem taşır.
 • Yaşlılar, sağlıklı bireyler olarak kendi sosyal ortamlarında ve bağımsız yaşamalıdırlar. Bireylerin sağlıklı yaşlanması, hastane tedavisine gereksinim duymaması, hastanede tedavi gerekiyorsa en kısa süreli ve etkin tedavi ile sağlık sorunlarının çözümlenmesi gerekir.

YAŞLI BİREYLERİN ÖZEL SAĞLIK HİZMETİ ALMASI GEREKLİ

 • Pediatri hastalarının bu yaş grubuna uygun ortamlarda, ailesinin desteğini alarak farklı yaklaşımlarla tedavi edilmesi genel kabul görmekle birlikte, benzer yaklaşıma yaşlı bireylerin de ihtiyaç duyabileceği henüz tam olarak anlaşılmış değildir.
 • Bu nedenle özellikle birden fazla hastalığı olan kırılgan yaşlı bireylerin tedavileri gecikiyor, hastanede yatışları uzuyor veya istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabiliyorlar. Yaşlı bireylerin hastane seçiminde ‘yaşlı dostu´ sağlık kuruluşlarını tercih etmeleri doğru bir seçim olacaktır.

YAŞLI DOSTU HASTANE İLE KAYBOLMUŞLUK HİSSİ ORTADAN KALKIYOR

 • Öte yandan yaşlı bireylerin tek başına hastaneden hizmet alabilmesi için polikliniklerde yaşlı dostu randevu kavramının  yerleşmesi, yaşlı bireylerin aldıkları hizmetin kolaylaştırılması, çoklu ilaç kullanımı ile ilgili sorunların kontrol edilebilmesi, beslenme ve diyet bölümünün yaşlılıkla ilgili daha etkin çalışabilmesi, hastaların taburcu planlamalarının daha etkin yapılması da yaşlı dostu hastane olabilmenin en önemli kriterleri arasındadır.
 • Yaşlı bireyler pek çok bölüm, çok sayıda doktor muayenesi, tetkikler için randevu alma ve bu randevular arasında uzun bekleme süreleri gibi sorunlar nedeni ile günümüzün modern hastanelerine bir çeşit kaybolmuşluk hissi yaşamaktadırlar. Yaşlı dostu hastane hemşiresi kontrolünde yaşlı bireylere sağlanan destek, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmaktadır.

YAŞLI DOSTU HASTANE İLE OLASI KOMPLİKASYONLAR AZALTILIR

 • Yaşlı dostu hastane kavramı ile yaşlı hastalar açısından pek çok fayda elde edilir. Hastaneye başvuran yaşlı hastaların sağlık durumunun iyileştirilmesi, normal yaşamlarına daha sağlıklı bir şekilde süratle dönmelerinin sağlanması, yaşlıların hastane dışında bağımsız yaşama güçlerinin artırılması, hastaneden sonra yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artıracak düzenlemelere yardımcı olunması, yaşlıların hastaneye yatışlarında ortaya çıkabilecek komplikasyonların azaltılması ve hastanenin yaşlılar için daha güvenli bir yer haline getirilmesi, yaşlı dostu hastane tarafından gerçekleştirilir.

YAŞLI DOSTU HASTANE: BAYINDIR İÇERENKÖY HASTANESİ

 • Bir hastanenin kalitesini yaşlı hastalarına verdiği hizmetin kalitesi belirlemektedir. Yaşlı hastalarına kaliteli bakım ve tedavi hizmeti verebilen hastane, diğer yaş gruplarına verilen hizmetin kalitesini de garanti altına almaktadır. Bayındır İçerenköy Hastanesi´nde hayata geçirilen ‘Yaşlı Dostu Hastane´ projesi ile hastanede yaşlılığın özel koşullarına duyarlı bir davranış ve duygu ortamı oluşturulmaktadır. Bu çalışmalarımız nedeni ile 12 Eylül 2012 tarihinde, Bayındır İçerenköy Hastanesi´ne ‘Yaşlı Dostu Hastane´ patenti verilmiştir.
 • Hastane personeli normal eğitimlerinin bir parçası olarak yaşlılık konusunda teorik ve pratik eğitim almaktadır. Yaşlı dostu hastane olabilmek için hastanenin fiziksel alt yapısının ve tıbbi bakım süreçlerinin yaşlılığa uygun olması da büyük önem taşımaktadır. Bayındır İçerenköy Hastanesi de bu konularda uluslararası standartlara uymaktadır.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YAŞLI BİREYLER ÖZEL İLGİ İSTER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konserveler niye zehirler?
Konserveler niye zehirler?
Geçtiğimiz günlerde Zonguldak´ta bir gıda zehirlenmesi meydana geldi. Aynı aileden iki kişinin konserveden zehirlendikleri tahmin edilmekte olup çiftin kanında "Clostridium botulinum" toksini tespit edildi. Toksin sebebiyle sinir sistemleri felç olan çiftin hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.
İdeal Güzellik Kalıpları Ergenleri Tehdit Ediyor
İdeal Güzellik Kalıpları Ergenleri Tehdit Ediyor
Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi´nde (International Journal of Environmental Research and Public Health) yayınlanan yeni bir araştırma, medya ve sosyal medya tarafından belirlenen fiziksel güzellik ve ideal vücut kalıplarının ergenlik dönemindeki kişilerde psikolojik sorunların gelişmesine neden olduğunu ortaya koydu. Francisco Nataniel Macedo Uchôa ve meslektaşlarının yaptığı araştırma, medya etkisinin ergenlik dönemindeki kişilerde, fiziksel güzellik kalıpları içselleştirmelerine yol açtığını ve bu kalıplarla eşleşemediklerinde kendi bedenlerinden memnun olmadıklarını gösterdi.
Türk Cerraha Yunan Derneğinden onursal üyelik nişanı
Türk Cerraha Yunan Derneğinden onursal üyelik nişanı
Atina´da gerçekleştirilen Yunan-Türk Endokrin Cerrahisi Kongresi kapanış töreninde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Makay´ a onursal üyelik nişanı verildi.
Toplumsal Kimlik ve Kadın Ruh Sağlığı
Toplumsal Kimlik ve Kadın Ruh Sağlığı
Ege Üniversitesin düzenlenen “Toplumsal Kimlik ve Kadın Ruh Sağlığı” konferansında konuşan Prof. Dr. Esra Engin, “Toplum olarak sevmeyi ilke edinelim, belki o zaman şiddet sorunu çözüme kavuşur” dedi.
Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, “Türkiye, antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında birinci sırada”
Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, “Türkiye, antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında birinci sırada”
Ege Üniversitesi Televizyonu´na konuk olan Prof. Dr. Hoşgör Limoncu, Türkiye´nin antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında birinci sırada olduğunu ve insanların yüzde 50´sinin gereksiz antibiyotik kullandığını söyledi.
2019 Yılının En Başarılı Doktoru
2019 Yılının En Başarılı Doktoru
"5. Mood Ödülleri" törenle ödüller sahiplerini bulurken, sanat ve spor camiasından ünlü isimlerin katıldığı gecede Op. Dr. Evren Işık ‘2019 Yılının En Başarılı Doktoru´ seçildi.
Bitki Çayları “Her Derde Deva” mı?
Bitki Çayları “Her Derde Deva” mı?
16´ıncı yüzyılın önemli bilim insanlarından olan İsviçreli doktor ve kimyager Paracelsus; “Bütün maddeler zehirdir, zehirle ilacın tek farkı dozdur.” diyerek bir doğruluğu yıllar öncesinden dile getirmiştir.
EGEMM´den  “Canlı Cerrahi Yayını”
EGEMM´den “Canlı Cerrahi Yayını”
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi´nde gerçekleştirilen “Turkish Iraqi Spine Meeting- Türk Irak Omurga Buluşması” programı kapsamında yapılan ameliyatlar Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) tarafından canlı yayınlandı.
AKCİĞER KANSERİNDE KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ PLANLAMASI YAPILMASI ŞART
AKCİĞER KANSERİNDE KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ PLANLAMASI YAPILMASI ŞART
SİGARA TÜKETİMİ YALNIZ SİZİ DEĞİL, GELECEK NESİLLERİNİZİ DE KANSER HASTASI YAPABİLİR
Diyabet Hastalarına Altın Değerinde Öğütler
Diyabet Hastalarına Altın Değerinde Öğütler
Dünya Diyabet Günü nedeniyle bir açıklama yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, ülkemizde sıklığı giderek artan Tip 2 diyabet hastalığının organ kayıplarına yol açabildiğini belirterek, "Uzman kontrolünde, sağlık beslenme kurallarına uyarak bu hastalıkla sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz" dedi.
2025 yılında her 3 kişiden 1´i diyabet hastası olacak!
2025 yılında her 3 kişiden 1´i diyabet hastası olacak!
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi´nde 14 Kasım Dünya Diyabet Farkındalık Günü Yürüyüşü düzenlendi. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından düzenlenen etkinliğe hastane çalışanları, diyabet hastaları ve hasta yakınları büyük ilgi gösterdi.
 “BİR ORGAN BAĞIŞIN BİN UMUT OLSUN”
“BİR ORGAN BAĞIŞIN BİN UMUT OLSUN”
Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen “Bir Organ Bağışın Bin Umut Olsun” programında konuşan Öğr. Gör. Tuğba Nur Öden, “Beyin ölümü gerçekleşen hastaların yüzde 25´i bağış yapıyor. Tüm bunları aşmak için yapılacak en iyi şey eğitimdir. Ege üniversitesi olarak bu konuda öncü üniversitelerden biriyiz” dedi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Bal bozulmaz; o nedenle 3 bin yıllık bir balı bile yemiş olabilirsiniz!

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45