Yeni Hedef; “Ekoturizm”
Türkiye´nin alanlarında ilk ve tek olan müzeleri, tarihi yapıları, köşkleri, anıt ağaçları, zengin florası- faunası ve sürdürülebilir yemyeşil kampüsü ile fark yaratan Ege Üniversitesinin yeni hedeflerinden birisi de ekoturizm. Son iki yılda Rektör Prof. Dr. Necdet Budak´ın öncülüğünde gerçekleştirilen değişim dönüşüm çalışmaları ile çehresi gittikçe güzelleşen Ege Üniversitesi, Türkiye´nin en sürdürülebilir ve en güzel kampüslerinden birisi haline geldi. Ana ve hastane kampüsünde yapılan peyzaj ve rekreasyon çalışmaları ile adete botanik bahçesi görünümüne kavuştu. Değişerek güzelleşen “Yeni Ege Üniversitesi” turizm içerikli yayınlarda yer almaya, tur programlarına dahil edilmeye başladı.
Tarih: 11.9.2019 11:07:29/ 45okunma / 0yorum

Ege Üniversitesinin hedefleri arasında artık ekoturizmin olduğunu ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Turizm sektörü hızla büyüyor ve çeşitleniyor. Turizm-çevre ilişkisinin önem kazanması ile birlikte alternatif turizmin bir dalı olan ekoturizm gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan ekoturizm,  bunun yanı sıra yerel halkların ekonomik kalkınmasına destek oluyor. Ulusal ve uluslararası boyutta ulaşımın kolaylaşması, insanların değişik ve alternatif turizme yönelmesi, bölgemizin iklim koşulları ekoturizmi önemli hale getirdi. Üniversitemizde, ülkemizin kalkınması, katma değer üretilmesi için önemli bir proje seferberliği sürdürüyoruz. Bünyesinde Turizm Fakültesi bulunan üniversitemiz öncülüğünde gerçekleştirilen projelerden bazıları da bölgesel kalkınma öncelikli sosyo ekonomik, sosyo kültürel ağırlıklı turizm içerikli projelerden oluşuyor. Bunlardan en önemlisi Ege Üniversitesi´nin hazırladığı “Efeler Yolu Projesi”.  Turizme can suyu olacak olan bu proje İzmir-Manisa sınırlarındaki Bozdağlar ile İzmir-Aydın sınırlarındaki Aydın Dağları´nda efelerin yaşadığı köy ve yaylaları, saklandıkları efe yatakları, kale ve terk edilmiş eski köyleri birbirine bağlayan 500 kilometrelik bir yürüyüş rotasını içine alıyor. Üniversitemiz kampüsünde ülkemizin önde gelen müzeleri, koleksiyonları, tarihi yapıları ve köşkleri,  bulunuyor.  Botanik Bahçesi, Tabiat Tarih, Etnografya ve Kâğıt ve Kitap Sanatları müzeleri yer alıyor. Son iki yıl içerinde Dört Mevsim Yeşil ve Sürdürülebilir Bir Kampüs anlayışı ile önemli çalışmalar yürüttük.  Yaya Öncelikli Yeşil Üniversite ve Sıfır Atık alanlarında gerçekleştirdiği uygulamalarla örnek bir yükseköğretim kurumu olduk. Tüm bu çalışmalarımızı ve bünyemizdeki bu değerler turizm içerikli yayınlarda yer almaya, tur programlarına dahil edilmeye başladı.   EÜ Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi 2005´ten bu yana Ege Turizmciler Derneği tarafından “İzmir´de Görülmeye Değer Yerler ve İzmir Müzeleri” adlı rehber kitapçıklarında yerini aldı ve turist rehberleri tarafından tur programlarına dâhil edildi. Hedefimiz Ege Üniversitesinin tüm bu güzelliklerini ekoturizme kazandırmak. Bununla ilgili tanıtımlar başta olmak üzere gerekli girişimlerde bulunacağız. İzmir başta olmak üzere Ege Üniversitesinin zenginliklerini, güzelliklerini, değerlerini yerli ve yabancı ziyaretçilerle buluşturacağız” dedi.

Ekoturizm Türkiye için yeni bir kavram

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezinin “ İzmir´de Görülmeye Değer Yerler ve Müzeler Rehberi”nde ve turist rehberlerinin tur programında yer aldığı ifade eden Merkez Müdürü Prof. Dr. Aykut Güvensen ise “Ekoturizm, Türkiye için yeni bir kavram. Ekoturizm, yeryüzünün doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan, yerel kültürleri yok etmeden, onların ekonomik kalkınmasına destek olan, sosyal ve kültürel bütünlüklerini korumaya yarar bir yaklaşımdır. Türkiye´deki birçok il ve dünya genelinde çeşitli biyolojik çalışmalar sürdürülüyor. Biyolojik çeşitlilikteki tür kayıpları endişe verici durumda. Türkiye´de 12 bine yakın bitki türü bulunuyor. Türkiye florasının yoğunluğu en çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülüyor. Bitki zenginliğimizin korunması ve bu konuda çeşitli çalışmaların sürdürülebilmesi için fotoğraf sergilerinin artması ve halka gerekli seminerlerin verilmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye´de tek örnek: EÜ Bozdağ Bengisu Uydu Bahçesi

Prof. Dr. Güvensen, “Türkiye´deki yaklaşık 3 bin endemik bitki taksonunun 110´u Bozdağ´da bulunuyor. Burası, Ege Bölgesi´nin en önemli doğal bitki alanı konumundadır. Şuan Bozdağ´da bir güzergâh belirlenmeye çalışılmaktayız.  O güzergahta yöreyi ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistler bitki örtüsünü,  halk tarafından çeşitli amaçlarla kullanılan bitkileri ve diğer geleneksel bir takım çalışmaları görerek hem kültür hem de ekolojik bir gezi yapmış olacaklardır. Sadece Bozdağ´da görülebileceğiniz 20´nin üzerinde endemik bitki türünün tanıtımı yapılıyor ve bunlardan yapılan çaylar ve halk ilaçları orada sergileniyor. Bu gezi ile birlikte bölgede bir ekoturizm yapılıyor. Ege Üniversitesi´nin Bozdağ´da 6 buçuk dönümlük Bengisu Uydu Bahçesi var, Türkiye´de uydu bahçesi olan başka bir botanik bahçesi yok. Bitkileri genelde endemik türlerden oluşuyor ve milyonlarca yıldır o yöredeki ekolojik şartlara uygun adapte olarak yaşatıyorlar. Bozdağ´da yaşayan bitkileri yakın bir lokasyonda yaşatabilme amacıyla  Bengisu Bahçesini bir bağışla aldık. Buraya çitler ve yürüme yolları yapıldı. Şuan Ege Orman Vakfıyla ile de yürüttüğümüz proje var. Bozdağ´ın endemiklerini belirli bir bölgede yaşatmaya çalışıyoruz. Bunların diğer bir alanı da bizim Botanik bahçesi, biz burada Bozdağ´da var olan endemik bitkilerin bir kısmını parsellerimizde yetiştirmeye çalışacağız. Bu çalışmalar sayesinde insanlar bitkileri bir arada görebilme şansını yakalayacaklar, belki orada bir kamp etkinliği düzenleyecekler ya da gölcük ve etrafındaki yörelerde doğa yürüyüşleri planlayacaklar. Bu bağlamda, turizm acenteleriyle daha sıkı bir işbirliği yaparak, Botanik Bahçemize yerli ve yabancı turistlerin ziyaretini sağlamak istiyoruz” dedi.İZMİR (Ege Ajans)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yeni Hedef Ekoturizm
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yüksekokul Binası İçin Düğmeye Basıldı
Yüksekokul Binası İçin Düğmeye Basıldı
Saruhanlı Belediyesi tarafından kaba inşaatı 1 buçuk yıl önce tamamlanan bin 500 öğrenci kapasiteli Celal Bayar Üniversitesi Saruhanlı Meslek Yüksekokulu binasının kalan işlerinin tamamlanması ve okulun 2020 yılının Eylül ayında eğitime açılması için çalışma başlatıldı.
Tazelenme Üniversitesi Kayıtları Başladı
Tazelenme Üniversitesi Kayıtları Başladı
Sadece 60 yaş üzeri bireylerin eğitim gördüğü Tazelenme Üniversitesi için kayıt dönemi başladı.
MABEM´in Deneme Sınavı Kitapları Alucralı Öğrencilere Rehber Olacak
MABEM´in Deneme Sınavı Kitapları Alucralı Öğrencilere Rehber Olacak
Manisa Büyükşehir Belediyesinin en önemli eğitim hizmetlerinden bir tanesi olan ve elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettiren MABEM kurslarında kullanılan deneme sınavı kitaplarından ihtiyaç fazlası olanlar, Giresun´un Alucra Belediyesine bağışlandı. Kitapların Alucralı öğrencilere fayda sağlayacağını belirten Alucra Belediye Başkanı Suat Aybar, sosyal medya hesabından Manisa Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.
Öz, “Temiz ve sürdürülebilir enerji çalışmaları son yıllarda giderek yaygınlaşıyor”
Öz, “Temiz ve sürdürülebilir enerji çalışmaları son yıllarda giderek yaygınlaşıyor”
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü tarafından “ Yansıma Önleyici SiO2, TiO2, SiO2/TiO2 İnce Film Kaplamaları: Sentezi, Karakterizasyonu ve Otomotiv Endüstrisindeki Camlara Uygulama Çalışmaları” adlı seminer gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Seminer Salonu´nda gerçekleştirilen etkinliğe; Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Şerife Şeref Helvacı, Prof. Dr. Nalan Kabay, Doç. Dr. Meral Dükkancı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Semineri Kimya Mühendisi Pelin Öz verdi.
Piri Reis´te Ders Zili Çaldı
Piri Reis´te Ders Zili Çaldı
Özel Piri Reis Okullarının yeni öğretim yılı açılışında konuşan Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, okullardaki başarının her geçen yıl daha da fazla arttığını söyledi.
“Uluslararası Mühendislik Eğitiminde Öğretim Teknolojileri Konferansı”
“Uluslararası Mühendislik Eğitiminde Öğretim Teknolojileri Konferansı”
Ege Üniversitesi´nde “Uluslararası Mühendislik Eğitiminde Öğretim Teknolojileri Konferansı” düzenlendi. Bu yıl ikinci düzenlenen konferans, pek çok ülkeden bilim insanının katılımıyla EÜ Eğitim Fakültesi Kültür Salonunda gerçekleşti. Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Erasmus Plus projesi ESCOLA´nın yaygınlaştırma etkinliği olarak planlanan konferansa; EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Canan Fisun Abay, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Yıldız, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Yılmaz, Proje yürütücüleri Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Andiç Çakır, EÜ Öğretim Teknolojileri Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Fırat Sarsar, yurt içinden ve yurt dışından akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
ŞEGEM´DE LGS MARATONU BAŞLADI
ŞEGEM´DE LGS MARATONU BAŞLADI
Şehzadeler Belediyesi Gençlik Merkezi´nde (ŞEGEM) 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen LGS (Liselere Geçiş Sınavı) Hazırlık Kursu start aldı. Mayıs ayına kadar sürecek kurslar kapsamında 174 öğrenci her ders için iki kitaptan oluşan kaynak kitaplarını alarak eğitimlerine başladı.
Okula Alışmanın Şifreleri
Okula Alışmanın Şifreleri
Uzm.Psikolog Beyza Bülbül, çocukların okula kolaylıkla alışmalarını sağlayacak önerilerde bulundu. Bu süreçte ebeveynlere önemli görevler düştüğünü anlatan Bülbül, "Okulun ilk dönemlerinde ders çalışmamasına hoşgörüyle yaklaşıp sorumluluk bilinci hakkında sohbetler edin" dedi.
Türkiye´ye Model Olacak Protokol
Türkiye´ye Model Olacak Protokol
Ege Üniversitesi Rektörlüğü, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Karşıyaka Kaymakamlığı arasında toplum sağlığını korumak ve geliştirmek üzere işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Üniversite, Sağlık Müdürlüğü ve Kaymakamlığın işbirliği yaparak üretecekleri hizmet, Türkiye´ye model olacak.
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
Vali Ahmet Deniz, okul müdürleri ile 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının başlangıcında ortaklaşa yapılması gerekenlere ilişkin bir değerlendirme toplantısı yaptı.
Büyükşehir, Miniklerine Paylaşmanın Güzelliğini Öğretti
Büyükşehir, Miniklerine Paylaşmanın Güzelliğini Öğretti
Manisa Büyükşehir Belediyesinin şehir merkezinde bulunan Çocuk Kültür ve Sanat Merkezlerinde oldukça anlamlı bir kampanyaya imza atıldı. ÇKSM miniklerinin toplumsal sorumluluk, paylaşma ve yardımlaşma duygularını geliştirmek amacıyla hayata geçirilen ‘İlköğretim Kardeşliği Projesi´ kapsamında Büyükşehirin minikleri tarafından bağışlanan kırtasiye malzemeleri, Yunusemre ilçesinde bulunan Pelitalan İlköğretim Okulu´ndaki öğrencilerle buluşturuldu.
Vali Deniz, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Törenine Katıldı
Vali Deniz, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Törenine Katıldı
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreninde Gazi İlkokulu Anasınıfı öğrencileri tarafından sergilenen dans gösterileri Vali Ahmet Deniz ve protokol tarafından büyük beğeni topladı.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bir köy muhtarsız olmaz.Bir iğne ustasız olmaz,sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun.Nasıl oluyor ki; nihayet derecede muntazam şu Kâinat Hakim’siz olur ?

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
-Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45