Yeni Hedef; “Ekoturizm”
Türkiye´nin alanlarında ilk ve tek olan müzeleri, tarihi yapıları, köşkleri, anıt ağaçları, zengin florası- faunası ve sürdürülebilir yemyeşil kampüsü ile fark yaratan Ege Üniversitesinin yeni hedeflerinden birisi de ekoturizm. Son iki yılda Rektör Prof. Dr. Necdet Budak´ın öncülüğünde gerçekleştirilen değişim dönüşüm çalışmaları ile çehresi gittikçe güzelleşen Ege Üniversitesi, Türkiye´nin en sürdürülebilir ve en güzel kampüslerinden birisi haline geldi. Ana ve hastane kampüsünde yapılan peyzaj ve rekreasyon çalışmaları ile adete botanik bahçesi görünümüne kavuştu. Değişerek güzelleşen “Yeni Ege Üniversitesi” turizm içerikli yayınlarda yer almaya, tur programlarına dahil edilmeye başladı.
Tarih: 11.9.2019 11:07:29/ 70okunma / 0yorum

Ege Üniversitesinin hedefleri arasında artık ekoturizmin olduğunu ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Turizm sektörü hızla büyüyor ve çeşitleniyor. Turizm-çevre ilişkisinin önem kazanması ile birlikte alternatif turizmin bir dalı olan ekoturizm gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan ekoturizm,  bunun yanı sıra yerel halkların ekonomik kalkınmasına destek oluyor. Ulusal ve uluslararası boyutta ulaşımın kolaylaşması, insanların değişik ve alternatif turizme yönelmesi, bölgemizin iklim koşulları ekoturizmi önemli hale getirdi. Üniversitemizde, ülkemizin kalkınması, katma değer üretilmesi için önemli bir proje seferberliği sürdürüyoruz. Bünyesinde Turizm Fakültesi bulunan üniversitemiz öncülüğünde gerçekleştirilen projelerden bazıları da bölgesel kalkınma öncelikli sosyo ekonomik, sosyo kültürel ağırlıklı turizm içerikli projelerden oluşuyor. Bunlardan en önemlisi Ege Üniversitesi´nin hazırladığı “Efeler Yolu Projesi”.  Turizme can suyu olacak olan bu proje İzmir-Manisa sınırlarındaki Bozdağlar ile İzmir-Aydın sınırlarındaki Aydın Dağları´nda efelerin yaşadığı köy ve yaylaları, saklandıkları efe yatakları, kale ve terk edilmiş eski köyleri birbirine bağlayan 500 kilometrelik bir yürüyüş rotasını içine alıyor. Üniversitemiz kampüsünde ülkemizin önde gelen müzeleri, koleksiyonları, tarihi yapıları ve köşkleri,  bulunuyor.  Botanik Bahçesi, Tabiat Tarih, Etnografya ve Kâğıt ve Kitap Sanatları müzeleri yer alıyor. Son iki yıl içerinde Dört Mevsim Yeşil ve Sürdürülebilir Bir Kampüs anlayışı ile önemli çalışmalar yürüttük.  Yaya Öncelikli Yeşil Üniversite ve Sıfır Atık alanlarında gerçekleştirdiği uygulamalarla örnek bir yükseköğretim kurumu olduk. Tüm bu çalışmalarımızı ve bünyemizdeki bu değerler turizm içerikli yayınlarda yer almaya, tur programlarına dahil edilmeye başladı.   EÜ Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi 2005´ten bu yana Ege Turizmciler Derneği tarafından “İzmir´de Görülmeye Değer Yerler ve İzmir Müzeleri” adlı rehber kitapçıklarında yerini aldı ve turist rehberleri tarafından tur programlarına dâhil edildi. Hedefimiz Ege Üniversitesinin tüm bu güzelliklerini ekoturizme kazandırmak. Bununla ilgili tanıtımlar başta olmak üzere gerekli girişimlerde bulunacağız. İzmir başta olmak üzere Ege Üniversitesinin zenginliklerini, güzelliklerini, değerlerini yerli ve yabancı ziyaretçilerle buluşturacağız” dedi.

Ekoturizm Türkiye için yeni bir kavram

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezinin “ İzmir´de Görülmeye Değer Yerler ve Müzeler Rehberi”nde ve turist rehberlerinin tur programında yer aldığı ifade eden Merkez Müdürü Prof. Dr. Aykut Güvensen ise “Ekoturizm, Türkiye için yeni bir kavram. Ekoturizm, yeryüzünün doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan, yerel kültürleri yok etmeden, onların ekonomik kalkınmasına destek olan, sosyal ve kültürel bütünlüklerini korumaya yarar bir yaklaşımdır. Türkiye´deki birçok il ve dünya genelinde çeşitli biyolojik çalışmalar sürdürülüyor. Biyolojik çeşitlilikteki tür kayıpları endişe verici durumda. Türkiye´de 12 bine yakın bitki türü bulunuyor. Türkiye florasının yoğunluğu en çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülüyor. Bitki zenginliğimizin korunması ve bu konuda çeşitli çalışmaların sürdürülebilmesi için fotoğraf sergilerinin artması ve halka gerekli seminerlerin verilmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye´de tek örnek: EÜ Bozdağ Bengisu Uydu Bahçesi

Prof. Dr. Güvensen, “Türkiye´deki yaklaşık 3 bin endemik bitki taksonunun 110´u Bozdağ´da bulunuyor. Burası, Ege Bölgesi´nin en önemli doğal bitki alanı konumundadır. Şuan Bozdağ´da bir güzergâh belirlenmeye çalışılmaktayız.  O güzergahta yöreyi ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistler bitki örtüsünü,  halk tarafından çeşitli amaçlarla kullanılan bitkileri ve diğer geleneksel bir takım çalışmaları görerek hem kültür hem de ekolojik bir gezi yapmış olacaklardır. Sadece Bozdağ´da görülebileceğiniz 20´nin üzerinde endemik bitki türünün tanıtımı yapılıyor ve bunlardan yapılan çaylar ve halk ilaçları orada sergileniyor. Bu gezi ile birlikte bölgede bir ekoturizm yapılıyor. Ege Üniversitesi´nin Bozdağ´da 6 buçuk dönümlük Bengisu Uydu Bahçesi var, Türkiye´de uydu bahçesi olan başka bir botanik bahçesi yok. Bitkileri genelde endemik türlerden oluşuyor ve milyonlarca yıldır o yöredeki ekolojik şartlara uygun adapte olarak yaşatıyorlar. Bozdağ´da yaşayan bitkileri yakın bir lokasyonda yaşatabilme amacıyla  Bengisu Bahçesini bir bağışla aldık. Buraya çitler ve yürüme yolları yapıldı. Şuan Ege Orman Vakfıyla ile de yürüttüğümüz proje var. Bozdağ´ın endemiklerini belirli bir bölgede yaşatmaya çalışıyoruz. Bunların diğer bir alanı da bizim Botanik bahçesi, biz burada Bozdağ´da var olan endemik bitkilerin bir kısmını parsellerimizde yetiştirmeye çalışacağız. Bu çalışmalar sayesinde insanlar bitkileri bir arada görebilme şansını yakalayacaklar, belki orada bir kamp etkinliği düzenleyecekler ya da gölcük ve etrafındaki yörelerde doğa yürüyüşleri planlayacaklar. Bu bağlamda, turizm acenteleriyle daha sıkı bir işbirliği yaparak, Botanik Bahçemize yerli ve yabancı turistlerin ziyaretini sağlamak istiyoruz” dedi.İZMİR (Ege Ajans)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yeni Hedef Ekoturizm
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Sektör çalışanları ile geleceğin iletişimcileri iletişim halinde”
“Sektör çalışanları ile geleceğin iletişimcileri iletişim halinde”
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, mezunlarla öğrencileri bir araya getirmeye devam ediyor. Sektör ile geleceğin iletişimcilerini kaynaştırma çalışmalarına hız veren Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde Prof. Dr. Lale Kabadayı öncülüğünde “Kariyer Günleri” etkinliği düzenlendi. Programa; Yönetmen-Yapımcı Bahadır Abşin ve Focus Puller Necmettin Urar ile Ege Telgraf Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İbrahim Koçbaş´ı konuk oldu.
Deri´n Fikirler´de finalistler belli oldu
Deri´n Fikirler´de finalistler belli oldu
Deri´n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması´nda 10 finalistten 9 tanesi İzmirli
Prof. Dr. Turhan, “Bir ülkenin en önemli değeri çocuklardır”
Prof. Dr. Turhan, “Bir ülkenin en önemli değeri çocuklardır”
Ege Üniversitesi´nde düzenlenen “Dünya Çocukları 30. Yılı Farkındalık Etkinliği”nde konuşan Prof. Dr. Kutsal Turhan, “Bir ülkenin en önemli değeri çocuklardır. Çünkü ülkenin yarınlarını inşa edecek olanlar ve geleceğini şekillendirecek olanlar onlardır” dedi.
“Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası”
“Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası”
Türkiye´nin sağlık üssü olan Ege Üniversitesi´nin sağlık alanında dünyanın en iyileri arasında yer alması için Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde, kurum içinden 600 akademisyen ile Türkiye´nin önde gelen sağlık kuruluşlarından çok sayıda temsilcinin katılımı ile “Ege Üniversitesi Sağlıklı Yaşamın Geleceği Şurası” yapılacak.
“EÜ Orman Okulu” 8 bin öğrenciye ormanın önemini anlatacak
“EÜ Orman Okulu” 8 bin öğrenciye ormanın önemini anlatacak
İzmir´de yaşanan orman yangınlarının ardından harekete geçen Ege Üniversitesi, Türkiye´nin İlk Orman Okulunu kurdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Bornova İlçe Eğitim Müdürlüğü, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ortaklığında imzalanan protokol dahilinde Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak desteğiyle EÜ Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde Ege Üniversitesi Orman Okulu kuruldu. Kurulan Orman Okulu´nun yeni hedefi, 8 bin öğrenciyi ormanlar, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği hakkına bilinçlendirmek.
Büyükşehir´in minikleri Kızılay´ı tanıdı
Büyükşehir´in minikleri Kızılay´ı tanıdı
Kızılay Haftası dolayısıyla Türk Kızılayı Manisa Şubesi, Manisa Büyükşehir Belediyesi Çarşı Çocuk Kültür ve Sanat Merkezi´ni ziyaret ederek, Kızılay hakkında bilgilendirdi, Kızılay´la ilgili çizgi film izletildi.
EGEMM, Webinar serilerine "Hemofilide Minör ve Majör Cerrahi" ile devam etti
EGEMM, Webinar serilerine "Hemofilide Minör ve Majör Cerrahi" ile devam etti
Teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından takip eden Ege Üniversitesi Medya ve Uygulama Araştırma Merkezi´nde, EGEMM stüdyosunda yayınlanmaya başlanan “webinar”lar ile internet üzerinden zaman ve mekandan bağımsız olarak online (çevrimiçi) toplantı ve seminerler gerçekleştirilmeye devam ediliyor.
PROF. DR. FUAT SEZGİN´İN BİLİM DÜNYASINA MİRASI ANLATILDI
PROF. DR. FUAT SEZGİN´İN BİLİM DÜNYASINA MİRASI ANLATILDI
Dokuz Eylül Üniversitesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Etkinlikleri kapsamında düzenlediği, Fuat Sezgin ve İslam Medeniyetinde Bilim-Teknik Sempozyumunda 3 gün boyunca alanında uzman isimleri ağırladı. Rektörlük binasındaki 15 Temmuz Şehitler Salonunda açılışı gerçekleştirilen ve Sabancı Kültür Sarayında devam eden konferanslarda, Prof. Dr. Fuat Sezgin´in hayatı, çalışmaları, Türk ve İslam bilim dünyasının anlaşılması konusunda verdiği mücadele anlatıldı. Sempozyumun son günü konuşmacı olan Prof. Dr. İlber Ortaylı´nın konferansı ise yoğun ilgi gördü.
Prof. Dr. Yıldırım, “Yapay zekâ gün geçtikçe gelişimini hızlandıracak”
Prof. Dr. Yıldırım, “Yapay zekâ gün geçtikçe gelişimini hızlandıracak”
Ege Üniversitesi´nde, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak´ın himayesinde “Yapay Zekâ Alanında Ulusal Strateji Arayışları´´ konulu panel gerçekleştirildi. Türkiye Bilişim Derneğinin desteği, Ege Üniversitesi Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölümü işbirliği ile gerçekleşen programın moderatörlüğünü ise Seri ve İnovatif Girişimci Alphan Manas üstlendi.
İşte Atatürk Çocukları
İşte Atatürk Çocukları
İşte Atatürk Çocukları
Bahri Sarıtepe Gençlik Merkezi´nde Kurs Kayıtları Devam Ediyor
Bahri Sarıtepe Gençlik Merkezi´nde Kurs Kayıtları Devam Ediyor
Manisa Büyükşehir Belediyesi Bahri Sarıtepe Gençlik Merkezi´nde 3. dönem Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları´na kayıtlar başladı. Kurs kayıtlarının yıl boyunca devam edeceği belirtildi.
Öğrencilere Atıksu Arıtım Süreçleri Anlatıldı
Öğrencilere Atıksu Arıtım Süreçleri Anlatıldı
MASKİ Genel Müdürlüğü, Salihli Sekine Evren Anadolu Lisesi öğrencilerini atıksu arıtma tesisinde ağırlayarak doğanın korunması için yapılan arıtım süreçlerini paylaştı.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.

Hz. Muhammed
Albert Einstein dokuz yaşına kadar düzgün konuşamamıştı.

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45