Zeytin ve Zeytinyağı Sektöründe Büyük Buluşma
Zeytinyağı üretiminde 650 bin ton rekolteyle dünya ikinciliğini, Sofralık zeytin üretiminde ise; 1 milyon 200 bin tonluk rekolte ile dünya liderliğini hedefleyen Türkiye, zeytin ve zeytinyağı sektöründe üretici, tüccar, sanayici ve ihracatçılar “Ortak Akıl Toplantıları”nda bir araya geliyor.
Tarih: 19.9.2019 11:05:11/ 108okunma / 0yorum

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği´nin, organize ettiği “Ortak Akıl Toplantıları”nın ikincisi, Hatay´ın Altınözü İlçesi´nde düzenlendi.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi işbirliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, EZZİB olarak; Zeytin ve zeytinyağı üretici bölgelerinde üreticisinden tüccarına, sanayicisinden ihracatçısına kadar tüm sektör paydaşlarımızı yerinde ziyaret edip konu ve sorunlarını dinlemek ve sektörde güç birliği oluşturarak sorunlara çözüm bulmak için çaba gösterdiklerini kaydetti.

 

Sektörel Ortak Akıl Toplantılarının ilkini 28 Ağustos tarihinde Mersin´in Mut ilçesinde gerçekleştirdiklerini hatırlatan Er, “İkinci toplantımızı da bugün Ezan ve kilise çanı seslerinin birbirine karışmasını olağan bir durum olarak karşılandığı, Kardeşliğin ve birlikteliğin şehri, 15 milyonu aşkın zeytin ağacı varlığı ile Güney´in zeytinyağı deposu konumundaki Hatay´da gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin zeytinyağı üretiminin yüzde 9´unu Hatay karşılıyor. Halhali, Karamani, Gemlik, Savrani, Sarı Haşabi gibi yerel türlerindeki ağaç sayısını arttırarak Hatay önümüzdeki süreçte zeytin ve zeytinyağı sektöründe çok daha güçlü konuma gelebilecek noktada” diye konuştu.

 

Hatay´ın zeytinyağı ihracatında yüzde 130 artış

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Hatay´ın zeytin ve zeytinyağı ihracatının 2016 yılında8 milyon dolark iken, 2017 yılında 13 milyon dolara çıktığı bilgisini veren EZZİB Başkanı Er sözlerini şöyle sürdürdü; “Hatay´ın 2018 yılındaki zeytin ve zeytinyağı ihracatı yüzde 130 artarak 30 milyon dolara yükseldi. Bu başarıda emeği geçen bütün üretici ve ihracatçılarımızı kutluyorum.”

 

Hatay´da zeytin ve zeytinyağı üretiminin Altınözü ve Antakya ilçelerinde yoğunlaştığını dile getiren Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay´da zeytin ekim alanlarının her geçen gün arttığını, üretilen zeytinlerin işlendiği 128 adet zeytinyağı fabrikası bulunduğunu kaydetti.

 

Çinçin; “Afrin Zeytinyağı Türk Zeytinyağına zarar vermesin”

 

Hatay´da zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin markalaşma ve bölge imajının oluşturulması için bilinçlendirilmeleri konusunda destek talep eden Çinçin, “Ortak bir markanın oluşturulması hem ürün kalitesinin artırılmasına hem de pazarlama hizmetlerinin daha etkin şekilde yerine getirilmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

 

Hatay´ın zeytin ve zeytinyağı sektöründe daha hızlı gelişimi için Altınözü Zeytin ve Zeytin Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi´nin yapım çalışmalarının hızlandırılması gerektiğinin altını çizen Çinçin, önümüzdeki sezon Afrin´den gelmesi söz konusu olan zeytinyağının Türk üreticisi, tüccarı ve ihracatçısını mağdur etmeyecek şekilde kurgulanması talebini sözlerine ekledi.

 

Altınözü 40 milyon zeytin ağacına sahip olabilir

 

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü´nde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 3 bin 750 çiftçi olduğunu, 3 bin 150 çiftçinin zeytin üreticisi olduğunu ifade etti. Uygur, “Bir insanın kendini geçindirecek kadar zeytin bahçesi varsa özgürdür. Altınözü özgür insanların yaşadığı bir şehir. Yerel zeytin çeşitlerinin korunması için çaba gösteriyoruz. 100 bin fidan ürettik. Coğrafi işaret çalışmalarımız devam ediyor. Altınözü´nde 6 milyon civarı zeytin ağacı var ancak 40 milyon zeytin ağacı dikilebilecek arazi var. Bu arazilere zeytin ağacı dikilebilmesi için Hükümetimizden pozitif ayrımcılık bekliyoruz” diye konuştu.

 

Altınözü´nde yaşayan nüfusun yüzde 90´ının köylerde yaşamaya devam ettiği bilgisini veren Uygur sözlerini şöyle tamamladı; 4-5 bin nüfuslu köylerimiz var. Zeytin ağaçları vatandaşlarımızı köylerinde beslediği için Altınözü´nde köyden göç yaşanmıyor.”

 

Altınözü zeytinyağının tanıtımını yapıyoruz

 

Altınözü´nde 26-27 Ekim 2019 tarihlerinde 3. Kez Zeytin Festivali düzenleyeceklerini vurgulayan Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Altınözü zeytin ve zeytinyağının tanıtımı için çaba gösterdiklerini, kutsal meyve olarak tanımladığı zeytinyağına halel getirmeme gayreti içinde olduklarını belirtti.

 

Altınözü´nde Zeytin ve Zeytin Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmalarının hızla ilerlediğini aktaran Sarı, “Zeytincilik Araştırma İstasyonu´nda ise ihaleye çıkacak aşamaya geldik” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Egeli Tekstilciler Teknik Tekstil URGE Projesinde kümelenecek
Egeli Tekstilciler Teknik Tekstil URGE Projesinde kümelenecek
Ege Bölgesi´nde yıllık 100 milyon dolarlık ihracat potansiyeline ulaşan Egeli Teknik tekstil ihracatçıları, dünya teknik tekstil pazarından daha fazla pay almak için Ticaret Bakanlığı´nın desteklediği Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi´nde kümelenme kararı aldı.
Meksika´nın inşaat projelerini Türk doğal taşı süsleyecek
Meksika´nın inşaat projelerini Türk doğal taşı süsleyecek
Türkiye´ye yıllık 2 milyar dolar döviz kazandıran doğal taş sektörü, 7 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için 2018 yılında doğal taş ihracatında yüzde 148´lik artış yakaladığı Meksika´yı radarına aldı.
Doğal Taşa katma değer katacaklar
Doğal Taşa katma değer katacaklar
Doğal Taş tasarımla ruh kazanacak, değeri katlanacak
Su ürünleri ve hayvansal mamullerimiz Anuga´da görücüye çıktı
Su ürünleri ve hayvansal mamullerimiz Anuga´da görücüye çıktı
Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri Anuga Fuarı´na damga vurdu
Bina yönetim sistemlerinin yeni köprüsü PASSLOGIC
Bina yönetim sistemlerinin yeni köprüsü PASSLOGIC
Sensormatic´in geliştirdiği PASSLOGIC, farklı üreticilerin bina otomasyon ve güvenlik sistemlerinin birbiriyle kolayca haberleşmesini sağlayarak hem personel hem de ziyaretçiler için uçtan uca takip ve kontrol sağlıyor.
İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...
İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Eylül Ayı Raporu´nu açıkladı. İnşaat faaliyetlerinde bir hareketlilik başlamış görünmekle birlikte sektör oyuncularının güven sorunu devam etmektedir. Önceki yılın aynı dönemine göre bütün endeksler artış sergilerken inşaat sektöründe 16 ay aradan sonra ilk kez canlanma yaşandı.
Memurlara Yapılan Zammın Yüzde 69´u Eridi
Memurlara Yapılan Zammın Yüzde 69´u Eridi
Memurlara Yapılan Zammın Yüzde 69´u Eridi
RÜZGARIN EMEKÇİLERİNİ GENBA EĞİTİYOR
RÜZGARIN EMEKÇİLERİNİ GENBA EĞİTİYOR
GENBA ŞİRKETLER GRUBU´NUN DANİMARKA MERKEZLİ GLOBAL BLADE SERVICE İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLEDİĞİ “KANAT ONARIMI EĞİTİMİ” BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.
DÜNYANIN ÖNDE GELEN  SAVUNMA ve HAVACILIK SEKTÖRÜ DEVLERİ  10-11 Ekim´de ESBAŞ´TA…
DÜNYANIN ÖNDE GELEN SAVUNMA ve HAVACILIK SEKTÖRÜ DEVLERİ 10-11 Ekim´de ESBAŞ´TA…
T.C. Ticaret Bakanlığımızın ilgi ve destekleri ile T.C. Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) himayelerinde 10-11 Ekim tarihlerinde Ege Serbest Bölgesi, ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda “Savunma ve Havacılık Sektöründeki Milli ve Yerli Sanayimizin Küresel İş Birlikleri ile Geliştirilmesi” Konferansı gerçekleştirilecek. İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer´in de katılarak açılış konuşmalarını gerçekleştirmesi beklenen konferansa yaklaşık 250 kişi kayıt yaptırdı.
Zeytin ve Zeytinyağı ihracatçıları hem kendilerine, hem üreticilere verilen desteklerin arttırılmasını istedi
Zeytin ve Zeytinyağı ihracatçıları hem kendilerine, hem üreticilere verilen desteklerin arttırılmasını istedi
Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları, 1.5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarına Ticaret Bakanlığı tarafından verilen devlet desteklerin yüzde 100 arttırılması için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan´dan destek istedi.
Akhisar´da Hasat Başlıyor
Akhisar´da Hasat Başlıyor
Türkiye´de sofralık yeşil zeytinin yüzde 70´ini üreten Akhisar, 18-19 Ekim´de "Zeytin Hasat Şenliği"ne ev sahipliği yapacak. Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy “Emektar çiftçilerimiz bütün yıl zeytinine gözü gibi baktı ve hasat döneminde tüm bu çalışmaların sonucunu alıyor” dedi.
Kitlesel Fonlama İle Girişimcinin Önü Açıldı
Kitlesel Fonlama İle Girişimcinin Önü Açıldı
Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan ve paya dayalı kitle fonlamasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğin 3 Ekim tarihli Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girmesi girişimcileri ve iş dünyasını sevindirdi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
Pencere ya da kapıların yakınına bırakacağınız çubuk tarçınlarla karıncaları evden uzaklaştırabileceğinizi

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45