BAHARLA GELEN MUŞTULAR
Kaf dağının ardında nice baharlar geldi geçti ama insanlığın dramı hiç değişmedi. Bu minval üzerine bir iki kelam edelim dedik bahar üzerine.
Tarih: 13.3.2016 19:29:37 / 3804okunma / 0yorum
Şerafettin Kaya

Kaf dağının ardında nice baharlar geldi geçti ama insanlığın dramı hiç değişmedi. Bu minval üzerine bir iki kelam edelim dedik bahar üzerine.

         Son cemrenin düşmesi ile birlikte gönlümüze neşvünema olarak düştü bahar çiçekleri. Dünya tarlasın da nice toprak çeşitleri için hareketli saatler başladı. İşte Spil dağının o eşsiz dağ eteklerin de bin bir envaı çeşit bitkiler, çiçekler, ağaçların ayağa kalkma, silkinme ve tabiata meydan okurcasına ben buradayım haykırışına kulak vermeli. Börtü böceklerin zikrini, yılkı atlarının kişnemelerini, ceviz ağaçlarının çiçek açma sanatını şahit olma zamanı.

          Manisa´mızın simgesi olan lale soğanları artık dikime hazır. Kimisi beyaz, kimisi kırmızı, kimisi sarı, kimisi mor. Lalesiz Manisa düşünemeyiz bile. Laleyi bizler sevdik, sevmeye devam edeceğiz.

           Bir dostun gülüşü, bir sevgilinin bakışı, bir çocuğun ağlamasıdır lale. İnsana hayat veren, güç veren, yaşam katmanlarına enjekte edilen soylu bir çiçektir lale.

           Baharın gelişi bizleri neyi muştuluyor! Anadolu topraklarının üzerinde gezinen bahar; Egemizin güzide şehri Manisa´mızın, bahara birlikte ayağa kalktığını, ağaçların canlandığını, çiçeklerin göz kırptığını, lalelerin aşk şarkısını söylediğini, genç âşıkların evlilik hazırlıkları yaptığını, toprağın yeni fidanlarla tanıştığını, bağların budanıp çiçek açtığını, incir, zeytin gibi ağaçların bakımı yapıldığını görerek, bakarak, emek sarf ederek toprak anayla sarmaş dolaş oluyoruz.

            Bizler baharın muştusunu arılardan, kelebeklerden, haber alır, bayrama gider gibi sevinir, çoşarız. Deniz kabarır, gönüller sevinir, dudaklar da yaşam terennümü eksik olmaz.

            Manisa´mız bahara hazırlıklıdır. Yağmurların yağması, fırtınaların esmesi, göğün gürlemesi bizleri korkutmaz. Yağmurun bulutların arasında tane tane yağması, toprağın kucağına, ağaçların dallarına ıslatması, köklerin suyla buluşması, tabiatın sinerjiye olan hasretini giderir, doyurur.

             Dosluğa, vefaya nasıl hasret isek baharın muştusu olan çiçeklere, böceklere, fidanlara, ağaçlara o kadar hasretiz ve hasret çekeriz.

            Yaşam bizi, çığ yağarken, kırağı düşerken, yağmur çiselerken, cemre düşerken yakalar ansızın. Hayatın gerçeği bu. Tıpkı ölüm gibi.

            Bahar; kırlar da bin bir çeşit rengarenk çiçeklerin kokusunu, rengini taşır gönüllerimize. Bir muştudur o. Biteviye sevmenin, kavuşmanın, özlemin, hasret gidermenin adıdır o.

            Her evin hikâyesi ayrıdır. Baharla birlikte o hikayeler canlanır diğer canlılar gibi. Evlerimiz lale bahçesidir, gül bahçesidir, asma bahçesidir. Erik, nar, dut, kiraz ve onlarca çeşit meyve türleri evlerin bir köşesinde salkım salkım sararlar etrafımıza. Çiçeksiz, ağaçsız evler yitik evlerdir. Pencere önlerinde, bahçe köşelerinde, salon raflarında bizlerden sevgi, şevkat beklerler sabah akşam. Onlarında sevgiye, bakıma, ilgiye ihtiyaçları Var. Tıpkı bizler gibi...

            Bahar, Bir bakıma bizleri uyandırır gaflet uykusundan. Kendimize gelmemizi, gaflet uykusundan uyanmamızı sağlar.

            Zihin melekelerimizi uyandırıp, ahiret azıklarımızı hazırladığımızı hatırlatır. Başta dediğim gibi dünya bir tarla idi. Ekip gidecektik. Âmâ öyle daldık ki dünya ya ne ektiğimizi, ne biçtiğimizi anlamaz olduk. Ha-bire dünyaya daldık. Ne zaman uyanırız onu Allah(C.C.) bilir.

             Bir şeyin künhünü vâkıf olmak için bizzat yaşayıp öğrenmek lazım. Bahar ayları, bizleri hayatın gerçeklerini idrak etmeye, anlamaya, davet ediyor.

             Baharlarımızı kışa çevirmeden baharı yaşamaya çalışalım. Yeni gönüller kazanmanın, yeni dostlar edinmenin başlangıcı olsun baharlar.

             Yenibaharlarda görüşmek, buluşmak, hasbihal etmek temennisiyle kalın sağlıcakla.

             Allaha emanet olun.

Anahtar Kelimeler: BAHARLA, GELEN, MUŞTULAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YENİDEN SEVMEK! (24 Şubat 2016 - Çarşamba)
KULA DA BİR GÜN (20 Ocak 2016 - Çarşamba)
MEHMET AKİF VE SANATI (23 Aralık 2015 - Çarşamba)
KULA JEOPARK ÇALIŞTAYI (03 Aralık 2015 - Perşembe)
ERDEMLİ OLMAK (20 Kasım 2015 - Cuma)
HAYATTAN KESİTLER (21 Eylül 2015 - Pazartesi)
ERKEN SEÇİM ve ADAYLAR (27 Ağustos 2015 - Perşembe)
İNGLİZ SINIRLARI (23 Temmuz 2015 - Perşembe)
İHH MANİSA ÇALIŞMALARI (07 Temmuz 2015 - Salı)
ORUÇLU OLMAK (24 Haziran 2015 - Çarşamba)
HAÇOVA SAVAŞI VE HOCA SÂDETTİN EFENDİ (08 Haziran 2015 - Pazartesi)
FETİH VE FATİH (28 Mayıs 2015 - Perşembe)
HİKMET DENİZER`İN ARDINDAN (21 Mayıs 2015 - Perşembe)
SİYASETİN GÜZEL İNSANLARI (11 Mayıs 2015 - Pazartesi)
YAVRU VATAN KIBRIS (04 Mayıs 2015 - Pazartesi)
Ayşe Hafsa Sultan (25 Nisan 2015 - Cumartesi)
Bahar Gelirken (14 Nisan 2015 - Salı)
28 ŞUBAT VE KARA GÜN (27 Şubat 2015 - Cuma)
MANİSA ENSAR VAKFI (18 Şubat 2015 - Çarşamba)
YEDİ GÜZEL ADAM (11 Şubat 2015 - Çarşamba)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

Bal bozulmaz; o nedenle 3 bin yıllık bir balı bile yemiş olabilirsiniz!

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45