İnsanın Değeri
Bu ilk yazımızda bizleri uzaktan tanıyan, ya da herhangi bir fikri olmayan, hatta ve hatta bizimle ilgili olumsuz fikri olan, tüm Manisalı dostlarımızın, insanımızın bizi tanımasını, bilmesini istedik.
Tarih: 26.2.2016 20:01:59 / 4323okunma / 0yorum
Necmettin OKUMUŞ

Bu ilk yazımızda bizleri uzaktan tanıyan, ya da herhangi bir fikri olmayan, hatta ve hatta bizimle ilgili olumsuz fikri olan, tüm Manisalı dostlarımızın, insanımızın bizi tanımasını, bilmesini istedik. Fikrimiz nedir, zikrimiz nedir bilinsin istiyoruz. Bizlerin yaptığı çalışmalar ayakları Anadolu coğrafyasının ruhuyla kültürüyle inancıyla örfüyle özellikle bağlantı içindedir. Çünkü bizim coğrafyamız, yani Anadolu coğrafyası çok büyük bir zenginliğe çok büyük bir projeksiyon öngörüsüne sahiptir. Bunun en büyük ispatı ise yetiştirmiş olduğu yüzbinlerce münevver meyvedir, aydınlanmış meyvedir. Işık tutmuş insanların geleceğini ruhunu kalbini aklını aydınlatmış bilge insanlardır.

Biz bir işi yaparken o işte başarılı olmak ve etki bırakmak isteriz. Hatta ve hatta hal hatır sorma düzeyinde bile yani en basitinden, nasılsın derken iyileştirici bir güce sahip olma gücümüzün olduğunu bilmeliyiz. Yani nasılsın diyerek bir insanı iyi edebiliriz. İyileşmesine katkıda bulunabiliriz. Ama eğer aynı nasılsınız ı bütünsellikten uzak içtenlikten uzak dilinizin ucuyla söylerseniz o zaman o nasılsınız, adabı muaşeret kuralları sosyal nezaket iletişim teknikleri sosyal tavırlar gibi janjanlı ifadelerle anlatılabilecek bir biçimsellikle sığlıkla sınırlı kalır. Çünkü biz insana önem veriyor insanı en önemli varlık olarak görüyoruz bu gezegende. Bugün dünya üzerinde ne kadar insan varsa ilgi alanımız o kadar geniştir bizim. İnsanın yaratılıştan gelen özellikleri itibariyle pahası, önemi, değeri, önemi Yaratıcı Kudret için hep aynıdır. Ancak yaratılanın buradaki tutumu maalesef kendini ve diğer insanları Yaratan Kudret kadar sevdalı, merhametli ve koruyucu değildir maalesef. Bugün bizler ‘´Hepimiz Kardeşiz veya Sev Kardeşim´´ gibi türküler ağıtlar yakarken, bunu dilimizde bırakıp yüreğimize indiremiyorsak bir yerde yanlış yapıyoruz demektir.

Yaratılanın en şereflisi Eşrefi Mahlûkat dediğimiz insanı her yönüyle iyi tanımalıyız. İnsan dediğimiz görüntüde muhteşem bir biyolojik ve organizmal varlığın asılda bir ruhla anlam kazanmış bir varlık olduğunu onun Yaratıcı Kudret tarafından ruhundan üfürüldüğünü ve ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız.

Bu nedenle bizim kültürümüze inancımıza gör,  insan bu gezegenin en değerli en pahalı varlığıdır, Pahalı ve değerli. Neden? Açıklayacağım. İleriki zamanlarda da daha önemli bir yönümüze ruhumuza anlamımıza değineceğim.

Pahalıyız, şunun için pahalıyız.. 2006 yılında Amerika da bilim adamları yaptığı bir araştırmayla insanın metabolizmik yani organizmal anlamda değerini ölçmüşler tartmışlar. DNA ya iliğe kemiğe beyine böbreğe v.s.  bir fiyat biçmişler. Kalem kalem yazmışlar ve insanın eder olarak paha olarak bir fiyatını çıkarmışlar ve ulaştıkları rakam şu olmuş.45 Milyon Dolar. En pahalı özelliğimiz ise neymiş biliyormuşsunuz. Kemik iliği. Gramı 23 Bin Dolar. Evet oldukça pahalıyız. Ciddi bir değerimiz var.

Yani her insan 45 milyon dolar değerinde biyolojik organizmal bir cihaz…

Buradan yola çıkarak bazı metaforlar oluşturmak istiyorum. Biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda Hava Kuvvetlerimiz angajman kuralları gereği Rus Hava Kuvvetlerine ait bir uçağı hava sahamızı ihlal ettiği için düşürdüler.(Burada bir dipnot olarak belirteyim. Rusya bu uçağın parasını bizden talep etti. Peki, bizim masrafımız ne olacak. Arkadaş sen hata yaptın ve bu hatanın karşılığında bedelini istiyorsun. Hatalı olan sensin. Bu nedenle biz füzemizin parasını istiyoruz. Siz onu bize ödeyin önce diyorum.)

Bir savaş uçağının fiyatını biliyor musunuz? Hemen söyleyeyim.25 milyon dolardan başlıyor teknik özelliklerine göre artıyor bu fiyat. Bir F16 uçağının 1 saatlik uçuşu 25 bin doları buluyor.

Peki Türk Hava Kuvvetlerine bir pilotun yıllık maliyeti ne kadar?(Maaşları, seminerleri, bunların sağlık ve doktor masrafları, eğitim uçuşları dâhil) Yaptığım araştırmaya göre 1 milyon TL yi buluyor. Yani biz bir pilota yılda 1 milyon liraya yakın para harcıyoruz. Peki niye?

Eline 25 milyon dolarlık bir alet veriyoruz diye, ona iyi baksın korusun kollasın diye, düşürmesin diye ve onunla bizi savunsun yurduna hizmet etsin diye.

Ya da bir okulda sınıfa bir bilgisayar, projeksiyon cihazı gibi malzemeler aldığımızda öğretmenin ilk yaptığı iş nedir? Bu cihazların güvenliği Bir öğrenciye der ki buna iyi bak, koru kolla. Aman dikkat et bir şey olmasın düşmesin kırılmasın der.

Ya dayeni bir araba aldığımızda ona iyi bakarız kollarız, kapısını açarken yan tarafta duran komşumuzun arabasını çizmeyelim diye ihtimam gösteririz. Motoruna suyuna yağına bakarız kontrol ederiz, zarar görsün istemeyiz değil mi. Çünkü bir değeri bir pahası var hepsinin. Doğru değil mi?

Şimdi bu metaforlardan sonra şu soruyu soruyorum... Size de 45 milyon dolarlık bir alet, bir cihaz teslim edilmiş. Bu 45 milyon dolarlık bu beden bu organizma bu cihaz için siz ne kadar emek harcıyorsunuz? ve bir soru daha yankılanıyor beynimde.. Kapımızın yanındaki, etrafımızdaki, mahalledeki, ilçemizdeki, ilimizdeki, ülkemizdeki ve bu gezegendeki diğer bu biyolojik organizmal cihazlar için ne emek sarf ediyoruz? Hepimiz kardeş değil miyiz.Öyle demiştik türküde. Sev kardeşim dememiş miydik? Düşünmeyi de bıraktık sanırım çoğu zaman.

İnsanlar herşeyin bedelini bilen ama değerini bilmeyen varlıklar haline gelmeye başladı. Bunu anlamak için haberlere bakmak yeterli. Savaşlara bakmak yeterli. Âlim olmaya gerek yok.

Bu bizim pahalı yönümüz. Eder yönümüz. Bir de orijinal yönümüz var. Orijinal yönümüzün anlaşılması açısından birkaç örnek vereyim isterim. Ki bu örnekler kriminolojide kullanılan verilerdir.

Bu dünyada yaşayan hiçbir insanın parmak izi birbirine benzemez. İki insanın parmak izinin birbirine benzeme ihtimali 40 milyarda birdir. Yani şu an dünya üzerinde 7,5 milyar insan yaşıyor. Ve parmak izleri hiçbirinin aynı değil ve hiç olmayacak. Çünkü bu gezegende 40 milyar insan kümülatif olarak bir arada yaşamayacak. İstatistik bunu söylüyor bize. Yani hiçbir insanın retinası korneası sesi göz rengi parmak izi birbirine benzemiyor.7,5 milyar insandan bahsediyoruz. O Yaratıcı Kudret (nasıl bir Kudretse artık aklımızı donduran bir güç)birbirine benzemeyen varlıklar yaratıyor. Orijinal yönümüze bakar mısınız?

Birbirimize benziyor olabiliriz. Ama aynı değiliz. Dünyanın en mahir ressamına arka arkaya 100 tane insan yüzü çizdirmişler. 50.den sonra çizdiği yüzlerin birbirine benzemesini engelleyememiş.. 100 tane çizecek 50 den sonrası aynı oluyor. Adamın eli gidiyor çünkü oraya. Burun yapıyor kulak yapıyor ağız yapıyor, ve hepsi aynı oluyor.

Bu kadar küçük bir alanda bir çalışma düşünün ki vücudun diğer kısımlarına ve iç organlara girmedik daha; bu kadarcık alanda herkese kullanılan organlar aynı, burun kulak ağız göz koyuyor organel anlamda…Ve  kimse kimseye benzemiyor. Yaratıcı Kudret Allah´ın gücü, azameti…Şehadet getirmeye yeter de artar bile..

Yani eşimiz benzerim iz taklidimiz kopyamız yok.

Pahalıyız, orijinaliz ve tekiz…

Ama ben diyorum ki, bunlardan daha önemli daha değerli bir yanımız var. Asıl olan o. Gerçek olan o. Ruhumuz… Anlamımız..

İşte onu inşallah bir dahaki yazımızda konuşalım. Şimdilik selam ve dua ile efendim.. Aleyke Avnullah…

 

Anahtar Kelimeler: Bedenin, Maddi, Değeri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Bir mum diger bir mumu tutusturmakla isigindan birsey kaybetmez."

ANONIM
» İncilerin sirkede eridiklerini, » Havuca rengini veren bir karotenin olduğunu, » Venüs´ün saat yönünde dönen gezegen olduğunu, » En fazla asfaltlı yola sahip olan ülkenin Fransa olduğunu,

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45