EBABİLLERİ, BEKLEME ACİZLİĞİMİZ
Tarih: 12.12.2017 12:28:33 / 2177okunma / 0yorum
Erkan Akbalık

Ebabilleri beklemek bizim sorumluluklarımızı savsaklamamızdır.Mehdi  beklemek bizim tembelliğimiz,yükümlülüklerimizi başkasına ve başkalarına atarak ‘´insanın yüklendiği emanetteten´´,Hz Alla´ın yeryüzündeki  halifeleri olmaktan ,Adil şahitlik misyonumuzdan kaçışımızdır.

 

(Nankör İsrâîl kavmi ise):

«–Ey Mûsâ! Onlar orada bulundukları müddetçe, biz oraya aslâ girmeyiz; şu durumda Sen ve Rabbin, gidin savaşın! Biz burada oturacağız!» dediler.” (el-Mâide, 24)o gün Yahudilerin sergilediği bu tavrı ne yazık ki bugün Müslümanlar sergiliyor. Sadece ‘´Klavye mücahitliği´´yle,kınamakla, kahrolsun İsrail,Amerika demekle olmuyor. Gereği yapılmamış her türlü duanın, “sen ve Rabbin gidin savaşın” itirazından farkı, keyfiyet olarak değil de sadece kemiyet olarak değil midir? Dua , bedel ve gerek ister. Aksi halde dua değil emir veya sipariş olur.

 

Dünyamız ve İslam coğrafyamız bir kan gölüne,şiddet sarmalına dönmüşken kimse bir şey yapmayacak mı?Bir dine bir inanaca  sahip olduğunu söyleyenler hassaten Müslümanlar bu ifsat düzenine ne zaman dur diyecek!

Bir araştırma kuruluşunun 230 ülke ve bölgede yaptığı anketler ile nüfus kaydı araştırması sonucunda dünyanın inanç haritası ortaya çıkarılmıştı. 7 milyarlık dünya nüfusunun yüzde yüzde 25´i ise Müslüman.Bu rapora göre dünyada 100 kişiden 25´i islama inandığını söylüyor.1/4 içinde yer alıyor.Tüm dünyada 1,7 milyar Müslüman olduğu söyleniyor.Sayısal bir eksiklik değil,kalite eksiğimiz var maalesef.

Nüfusunun büyük bölümü Müslüman olan ya da resmi dini İslamiyet olan ülkelerin sayısı 70 e yakındır ve bunlardan 23 tanesi Arap devletidir.Buna rağmen dünyanın etkin ve aktif bir öznesi olamıyoruz. Hz. Peygamber (s.a), zaman zaman geleceğe dönük mesajlar vermiş, ümmetinin başlarına gelecek bazı musibetlerden söz etmiştir. Aşağıda sunacağımız hadis farklı zamanlarda Müslümanların halini tasvir etmek açısından büyük önem arz etmektedir.Sevban r.a rivayetiylePeygamberimiz şöyle buyurmaktadır:

 

“Yemek yiyenlerin sofralarına birbirlerini çağırdıkları gibi, çeşitli ümmetlerin sizin aleyhinize birleşmeleri yaklaşmaktadır. Ashaptan biri “Ey Allah´ın Resûlü! O gün (sayıca) az olacağımızdan mı (aleyhimizde birleşecekler)? diye sordu. Resûlullah (s.a.v) “hayır, bilakis o gün (sayıca) çok olacaksınız. Fakat selin üzerindeki köpük ve çerçöp gibi olacaksınız. Allah, düşmanınızın kalbinden size karşı duyduğu “mehâbeti” (korkuyu) çekip alacak ve kalbinize “vehn” (zafiyet) atacak (bu sebeple düşmanınız sizden çekinmeyecek ve korkmayacak) tır” buyurdu. Ashaptan biri “Ey Allah´ın Resûlü! “vehn” nedir?” diye sordu. Bunun üzerine Hz. Peygamber “dünya sevgisi ve ölüm korkusu” diye cevap verdi.(Rudani)

 

Hadisi şeriften anlaşıldığına göre, çeşitli İslam dışı güçler ve milletler, Müslümanlarla savaşmak, onların gücünü kırmak, birlik ve bütünlüklerini parçalamak, sahip oldukları vatanlarını ellerinden almak, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini sömürebilmek için, yemek yiyen bir grubun birbirinin sofralarına davet etmeleri gibi, birbirlerini Müslümanların aleyhine birleşmeye çağıracak ve aralarında anlaşacaklardır.(2) Onların tabiri ile pastadan pay almak için yarışacaklardır.

Görüldüğü gibi hali pür melalimizin azlıkla ilgili değildir.Üstelik İslam dünyası, dünyanın önemli deniz yollarının, su kaynaklarının ve yeraltı zenginliklerinin bulunduğu
bir bölgede bulunmaktadır. İslam ülkeleri bu anlamda üç büyük kıtanın kesişme noktaları üzerinde kurulmuşlardır.
Hava, deniz ve kara ulaşımlarının yapıldığı ana merkezler, İslam ülkelerinin toprakları üzerinden geçmektedir. Bu bakımdan İslam ülkeleri bulundukları coğrafi konum itibariyle stratejik önemi olan bir bölgede yer almaktadır. Bunu avantaja çevirecek insani ve islami projelere ihtiyaç var.Biz bu insani ve islami projeleri hayata geçiremezsek,İmanımızı gereğini yapamazsak;onlar ‘´ğayril meğdubi aleyhim veled dallin´´durumunun gereğini yapacak ve bu durumun somut ve güncel projelerini üstümüzde yapacak ve yaptıracaklardır.

İslam gibi eşsiz ve zirve bir medeniyeti bu hasta ve hastalıklı çağımızda muhtaç tüm yüreklere bir abı hayat sunmakla yükümlüyüz.Zillet içindeki bu hali pür melalimizi,tembelliği,acizliği,neme lazımcılığı bir kenara bırakmak zorundayız.İslamın isminde olan:selam,barış,güvenlik,esenlik,huzur dolu mesajını ete kemiğe büründürerek,tebliğe bile gerek bırakmayacak kadar güzel temsil ederek çağlar aşan evrensel çağrıyı herkese ulaştırmalıyız.

 

Selam,

Dua ve

Muhabbetlerimle

 

A.Erkan AKBALIK

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KUDÜS GAZELİ (08 Aralık 2017 - Cuma)
BAŞBAĞLAR HEP AĞLAR… (06 Temmuz 2017 - Perşembe)
Sultan Selâhaddin-i Eyyûbi (23 Haziran 2017 - Cuma)
KATAR VE SON GELİŞMELER (10 Haziran 2017 - Cumartesi)
MAVİ MARMARA ve 21.yy ERDEMLİLER TOPLULUĞU (08 Haziran 2017 - Perşembe)
EFSANE ŞAMPİYON MUHAMMED ALİ (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
MANİSA´DAN NİJER´E KARDEŞLİK SOFRASI (01 Haziran 2017 - Perşembe)
Necip Fazıl Kısakürek´in Mirası (26 Mayıs 2017 - Cuma)
Necip Fazıl Kısakürek´in Anısına (25 Mayıs 2017 - Perşembe)
HERKES SAĞDUYULU DAVRANMALI (19 Nisan 2017 - Çarşamba)
KAHRAMANLAR BAYRAKLAŞIR (07 Ocak 2017 - Cumartesi)
FETÖ/PDY VE ROBOSKİ KATLİAMI (30 Aralık 2016 - Cuma)
MEHMET AKİF ERSOY (27 Aralık 2016 - Salı)
SARIKAMIŞ (23 Aralık 2016 - Cuma)
ŞEYH SAİD GERÇEĞİ (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
PİYANGO BİLETİ ÜZERİNDEN TÜM HARAMLARA! (08 Aralık 2016 - Perşembe)
24 Kasım Öğretmenler Günü (25 Kasım 2016 - Cuma)
TECAVÜZE AF YOK! (21 Kasım 2016 - Pazartesi)
İSLAMOFOBİ VE ABD SEÇİMLERİ (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
YALNIZ MIYIZ? (07 Kasım 2016 - Pazartesi)
MESİR, SEN DE İYİ OL DEMEKTİR. (21 Nisan 2016 - Perşembe)
İMAN VE KARDEŞLİĞİN ZAFERİ (18 Mart 2016 - Cuma)
ÖLEN BİZİZ AZİZİM! (14 Mart 2016 - Pazartesi)
ÖZGÜRLÜK MARŞI (11 Mart 2016 - Cuma)
8 MART VESİLESİYLE (08 Mart 2016 - Salı)
8 MART MI SADECE? (08 Mart 2016 - Salı)
ÇANAKKALE RUHU (18 Mart 2015 - Çarşamba)
EFENDİM! (17 Mart 2015 - Salı)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alimlere sorun; hekimlerle konuşun ve fakirlerle oturun.

Hz.Muhammed
» Bir kilo limonda,bir kilo çilekten daha fazla şeker olduğunu, » Timsahların renk körü olduğunu, » Sadece erkek kanaryaların öttüğünü,

Bunları Biliyor muydunuz?
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45