"ŞEHRİN HAZİNELERİ" ve VEFA BULUŞMASI
Tarih: 27.12.2017 23:27:06 / 732okunma / 0yorum
Kadir KESKİN
 " Unutulanlar, unutanları  asla affetmezler" diye bir söz kalmış aklımda.    Anne- babaların  evlatları tarafından, sevgililerin,  sevgilileri tarafından,  insanların  dostları tarafından unutulması. Bu ülkenin  topraklarını  canları ve kanları ile sulayan şehtlerimizin  ve gazilerimizin unutulması, yine bu ülke için ter döken kültür, sanat, bilim ve devlet  adamlarımızın  unutulması. Unutulmak kadar  insan yüreğine  sızı  ve acı veren başka bir şey var mı, bilmiyorum? 
Manisa merkez efendi mahallesinde oturuyorum. Zaman zaman Cuma namazlarına Haki Baba camiine giderken yolumun üzerindeki Belediyenin Huzur evine uğrar ve yaşlı amcalara selam verir, hal hatır sorarım.  Çoğu yakınları tarafından terk edilmiş, ziyaret edilmeyen yaşlı amcalarımız, birbirleriyle hatıralarını paylaşarak son günlerini doldurmaktadırlar. Ben de yanlarına oturup selam verdiğimde bazıları vefasız evlat ve torunlarından söz ederken, bazıları da çocuklarından ve torunlarından katiyetle söz etmemektedirler.
 Manisa Lisesi´nde görev yaparken mutlaka her sınıfın burasını ziyaret etmelerini sağlardım. Ara sıra ben de bu  ziyaretlere  katılırdım. Bayanlar bölümüne girince hemen sağ tarafta birinci odada kalan bir teyzemiz vardı.  Odasına  giren herkese " Aman yavrum! malınızı kimseye vermeyin!" diye sürekli tekrarda bulunurdu. Hikâyesini dinlediğimizde bir trafik kazasında kocasını kaybedince buraya düşmüş. Yedi tane evlattan hiç biri kendisini ziyaret etmez olunca, kahrına gitmiş, bu kahır onda sürmenaj hale gelmiş.
Neden bunları yazıyorum?   Çoğu cenazelerde  nakarat halinde  dinlediğimiz  mersiyeleri  hatırlayınız. " Seni unutmayacağız, unutturmayacağız, seni kalbimizde yaşatacağız!"    Ne kadar  güzel sözler değil mi? Bu sözleri, sevdiklerimize sağlığında söylesek olmaz mı?   Hayatında  bir kez olsun  eşine " Seni seviyorum" demeyen, yakından tanıdığım  bir arkadaşım,   eşini kaybettikten sonra her gün  göz yaşıyla    rahmetli eşinin  eşarbını     "....... seni  çok seviyorım" diye   göz yaşı ile ıslatarak ağladığını,  yakinen biliyorum. Yine  Manisa´da bir din  görevlisi arkadaşımdan  dinlemiştim. Manisa´nın  tanınan isimlerinden biri, eşi defnedildikten sonra  kabrinin başında    "  Ah! .... ben seni nekadar seviyordum"  diye,  mezarın başında döne döne   ağlarken,  telkin verecek hocaefendi  " ........ cennette  kavuşursunuz" dediğinde, "Elbette cennette kavuşacağım hocam! ondan asla şüphem yok. Çünkü her ikimiz de Rabbimizin  rızası dahilinde yaşadık. Ancak dünyada iken bir kez olsun ona   ´seni seviyorum,´ demedim ona yanıyorum" cevabını verir.
 Evet buraya kadar  umarım meramımı   anlatabilmişimdir.    Gözler görme, kulaklar duyma kaybına uğrayıp, toprak yorgan üzerimize örtülünce   söylenen  bu güzel sözlerin  hiç bir kıymeti harbiyesi yok.  Sevgilerimizi, takdirlerimizi  gözler görürken, kulaklar işitirken   söylersek bir anlam ifade eder.
Evet 23 Aralık  saat 12.00 de  Giritligil otelde Manisa´nın  sanat, kültür ve eğitim hayatına katkıda bulunan ve Manisa´da hasbel kader iz bırakan  Manisa´ya ömrünü adamış, yaptıkları  çalışmalarla  Manisa´nın kültür hayatına katkıda bulunan  23 kültür ve sanat  adamlarını   UNUTMAYARAK  şehrin " Kültür Hazineleri"  olarak belirleyip, nacizane  şahsıma ve  22 arkadaşıma  ödül takdim eden  Sayın Valimiz Mustafa Hakan GÜVENÇER Beyefendi ile   işinin ehli kültürlü, kültür Müdürümüz Sayın İbrahim SUDAK  beyefendiler  büyük bir vefa  ve kadirşinaslık örneği   gösterdiler. Bugüne kadar  Manisa´da  görülmeyen, düşünülmeyen ve beklenmeyen  bir sosyal faliyet gerçekleştirerek   bir  vefa örneği sergilediler.
  Manisa´nın " Kültür Hazineleri " bilgilerimiz  dışında  belirlenip,   nezih bir topluluk önünde "ŞEHRİN HAZİNESİ"  olarak  takdim  edilmemiz beni ve arkadaşlarımı son derece mütehassis etti.  " Şehrin Hazineleri" olarak belirlenen  arkadaşlarım, milletvekillerimiz Sayın Recai Berber, Sayın Selçuk Özdağ  Beylerin   bizleri onera  eden konuşmalarından sonra  Sayın Valimizin  veciz konuşmaları  sonunda  ödüllerin   eşlerimiz ve çocuklarımız önünde  takdim edilmesi   bizler için ayrı bir  gurur kaynağı olmuştur.  Ailecik çoluk  çocuklarımızla birlikte   bizleri sevindiren başta  Sayın Valimize, kültür müdürümüze  arkadaşlarım adına çok çok teşekkür edyorum.  Ailecik  yaşadığımız  bu    sevinç ve ve çoşkunun  arkadaşlarımın     Manisa için  çalışma azmini ve şevkini  bir kat daha artırmıştır.      
"Üzüntüler  paylaşınca azalır, sevinçler paylaşınca çoğalırmış." Ben de kendimin ve arkadaşlarımın sevincini siz dostlarımla paylaşıp   çoğaltmak istedim.   Bu vesile ile  vefa ve  kadirşinaslık  örneği  gösteren   Valimiz Sayın Mustafa Hakan GÜVENÇER´in nezih ifadelerini siz dostlarımla paylaşmak istedim:
"Şehirler,medeniyet yapıcısı ve taşıyıcısı olan yerleşimlerdir.İnsanın ve hayatın  değerini arttıran, sürekli ve kalıcı kılan yaşama alanlarıdır. Kimliğimizi yaşadığımız yerle birlikte  inşaa ederiz. Zarf ve mazruf örneği; insanın yaşadığı yeri  mamur kılma uğraşları, bizatihi kendisini de değerli kılar.
Şehirlerin  kültürü ve mana iklimi; kendisini seven, sevgisini kültür ve sanat ürünleri ile ortaya koyan hemşehrileriyle  zenginleşir. Siz yaptığınız çalışmalar, ortaya koyduğunuz eser, ürün ve hizmetlerinizle " Manisa´nın Hayırlı Evladı" olmayı başardınız. Siz ruhu derin " Çelebi Manisa´ya " yakışıyorsunuz, şehrinizi hak ediyorsunuz. Şehzadeler  Şehri  Manisamız sizinle daha mutlu, daha güçlü ve geleceğinden  daha  ümitli. Sizler " ŞEHRİN HAZİNELERİ"siniz.
Manisalılar adına  Size  teşekkür  ediyorum. Şehrinize ve  ülkemize  olan  sevginizin, şahsıma ve eser verme gayret ve çoşkunuzun  artarak  devamı temennisiyle  sevgi  vesaygılarımı sunuyorum.
Mustafa Hakan GÜVENÇER
23  Aralık Şehrin Hazineleri Vefa Buluşması  aısına
VEFALI OLMAK ERDEMDİR  ve  VEFA İNSANIN  ASALETİNDENDİR. 
  Saygı değer  vefalı, asil  ve asaletli  Valim Sayın Mustafa Hakan GÜVENÇER beyefendi,  gözümüz  görürken, kulaklarımız işitirken anlamlı  satırlarınız  ve  derinlik ifade eden  veciz  konuşmalarınızla  bizleri,  eşlerimiz, çocuklarımız ve dostlarımızın önünde   onurlandırdığınız için  arkadaşlarım adına  biz,  size ve kültür müdürümüze  teşekkür ediyoruz. Sağ olun.
 
/resimler/2017-12/27/2327550180046.jpg
Anahtar Kelimeler: ŞEHRİN, HAZİNELERİ, VEFA, BULUŞMASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BATIYA GÖRE  DAHA AHLAKSIZMIŞIZ (!) (2) (21 Aralık 2017 - Perşembe)
HOCAMIZA GÖRE DAHA AHLAKSIZMIŞIZ(!) (17 Aralık 2017 - Pazar)
LİYAKAT ve VEKÂLET (18 Kasım 2017 - Cumartesi)
DERSHANENİN GÜZEL KIZI “ S.” (07 Ekim 2017 - Cumartesi)
"TECRÜBE GERİ DÖNÜYOR" (22 Eylül 2017 - Cuma)
YENİ ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN (Bölüm 3) (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
YENİ ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN (Bölüm 1) (16 Eylül 2017 - Cumartesi)
İŞTE BU GEVEN TİKENİ ŞAHİT OLSUN (10 Eylül 2017 - Pazar)
GÖZETLENDİĞİMİZİ UNUTMAYALIM (07 Eylül 2017 - Perşembe)
SİVİLCE, KIVILCIM, İMZA (2) (10 Ağustos 2017 - Perşembe)
SİVİLCE, ÇİNGİ ( KIVILCIM) , İMZA (1) (06 Ağustos 2017 - Pazar)
FİTNE EŞİTTİR KAN (23 Mayıs 2017 - Salı)
DENİZLİ´DE İKİ KARTALIN TATLI REKABETİ (06 Mayıs 2017 - Cumartesi)
CİMRİ İLE TERZİNİN OĞLU (01 Mayıs 2017 - Pazartesi)
YEMEYENİN MALINI BİR YİYEN BULUNUYOR (23 Nisan 2017 - Pazar)
KÖPRÜBAŞI´NDA EĞİTİM (02 Nisan 2017 - Pazar)
DOSTLUKTA KİRPİLERİ ÖRNEK ALALIM (26 Mart 2017 - Pazar)
GENÇ ÖĞRETMENLER İÇİN YAZDIM (19 Mart 2017 - Pazar)
EĞİTİMDE NEDEN BAŞARILI DEĞİLİZ? (18 Şubat 2017 - Cumartesi)
ARKAMIZDA EN ÖNEMLİYİ UNUTMAYALIM (14 Ocak 2017 - Cumartesi)
ATEİSTLER DE DOĞAL DİNDARDIR (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
Çay ve kahve bardaklarında ki inatçı lekelerden kurtulmak için önce sıcak suyla doldurup içine yumurta kabukları atmanın yeterli olduğunu

İlginç Bilgiler
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45