YUSUF MİSALİ MİYİZ?
Yusuf´u kuyuya atan eller asırlar öncesinden adeta yakalarımıza yapışmış. Kardeş elleriyle kör kuyulara atılıyor her gün birileri. Ümmet bilincinin neredeyse unutulduğu zamanlardayız.
Tarih: 13.6.2017 13:25:38 / 3656okunma / 0yorum
Şenay Mercan

Kuyular sarmış dört yanımızı kardeş sandığımız eller tarafından atılıyoruz kuyulara… Kimimizin gömleği önden, kimimizin arkadan yırtık…

         Kardeş ellerin  sırtımızı sıvazlarken bir yandan bizi kuyulara sürüklediğinin farkında bile olmuyoruz  çoğu zaman.Kimi  kuyularda imanımız boğuluyor ,kimi kuyularda bir hasedçinin kurbanı oluyoruz ,kuyulara atılıyor tüm güzelliklerimiz .Bedenlerin  ruhlara hükmettiği ,nefislerin galip geldiği zamanlarda savaşımız kardeşlerimizle olur.Kimini hırsımıza,kimini makamımıza ,kimini iktidarımıza kurban ederiz.Düşmana gerek yok düşman da biziz, dost da biziz nerde duracağımızı biz belirleriz.Kendini koyduğun yer neresi? karşındakini görmek istediğin yer neresi? belirleyici olan budur.

        Kimimizde kuyumuzu kendimiz kazıp kendimizi o kuyuya hapsettik . Nefsimizin  bitmek tükenmek bilmeyen istekleriyle inşa ettiğimiz  kuyular içine  düşmana ihtiyaç duymadan kendi kendimizi  attık.Çok kıymetlendirdik dünya hayatını ,niçin gelmiştik  unuttuk .Vaad edilen sonsuz hayatı bütün nimetleriyle nefsimize kurban edip fani olan dünya hayatına  kurban ettik .Sonra Yusuf´un kana bulanan gömleğini babasına götürüp kardeşimizi kurtlar yedi diyerek  babalarını değil aslında kendilerini kandıran  kardeşleri gibi kurban ettiğimiz sonsuz hayatı nefsimizin kirine bulayıp türlü bahaneler üreterek kendimizi kandırdık. Kimimiz inkar etti,kimimiz iman etti ancak gereğini yerine getirmede nefsine yenildiği noktada kendisine yeni  ilahlar  türetti .”Allah rızası “sözünün dillerden düşmediğine  şahit olurken yapılanların Allahın rızasına uygun olmadığına da şahit oluyoruz.Acaba aynı Allaha mı inanıyoruz ?sorusu akla gelmiyor değil.

        Ne olursa olsun sen istikametten şaşma !O zaman göreceksin  ki  o  atıldığın ağzı dar ,dibi geniş  kuyu  sabrınla ,kulluğunla ,emrolunduğun gibi dosdoğru oluşunla cennet bahçesine dönecek .Yırtılıp üzerinden alınan gömleğinin yerine İbrahim´in  gömleği giydirilecek.

        İçine atılacagımız ve kendimizi atacagımız tek kuyu kendi içimiz olması temennimdir.Kendi içinde  geçireceğin her vakit  kendini bulma yolunda bir keşif yolculuğuna dönüşürse ,eksiğinle,fazlanla,iyi ve kötü taraflarınla kendini  tanırsan ve bu tanımanın ardından doğru olan çizgide devam edersen o kuyudan sultan olarak çıkman muhtemeldir.SEN eşrefi mahlukat olarak yaratılmış olduğunu ispatladığında ,kul olduğunu idrak ettiğin anda nefsinin zincirlerini kırmış olarak bütün yaratılmışların üstünde zaten yerin hazır olan yerini kazanmış olursun .Unutma sen   yaradılışın gereği   sultansın  seni esfeli safiline çekecek şeylere tevessül etme.Bu tasavvurla hareket ettiğin müddetçe ne atıldığın ne de atılacağın kuyular seni aşağılara çekemez…

Anahtar Kelimeler: YUSUF, MİSALİ, MİYİZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
CARPE DİEM (02 Haziran 2017 - Cuma)
ORUÇ DA BİZİ TUTACAK MI? (25 Mayıs 2017 - Perşembe)
NEREDE O ESKİ MAİLLER? (19 Mayıs 2017 - Cuma)
“BEN”Cİ -LİK (11 Mayıs 2017 - Perşembe)
Sayfa:
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:18 13:22 15:50 18:08 19:38
Son Sayı
Önceki Sayılar
1622 Genç Osman olarak da bilinen II. Osman katledildi.
1833 Mısır`da çıkan isyanın bastırılması için Rus Filosu İstanbul`a geldi.
1928 İstanbul`da "Vatandaşları Türkçe konuşmaya teşvik" toplantısı yapıldı.
1941 Yahudiler için transit vizesine ilişkin talimatname yayınlandı.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM

Adres :
Yunusemre / MANİSA
Telefon : 0 541 303 05 45